Club Championships

The club championships are run over four rounds of gross Stroke play.

The tournament has five divisions, Club Champion, A Grade, A Reserve, B Grade, C Grade.

trophy club champion

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

1985

B. Moss

1986

Don McCorkill

1987

P. Sampson 

1988

Mike LeBrun 

1989

Jack Ebbs 

1990

Jack Ebbs 

1991

Stauart Armstrong

1992

Stuart Armstrong 

1993

Jack Ebbs 

1994

Frank Shinall 

1995

Frank Shinall 

1996

Scott Dennon 

1997

Dave Wilmar 

1998

Kim Pelham 

1999

Tom Meiklejohn 

2000

Tom Meiklejohn 

2001

Matt Hollington 

2002

Doug Thomas 

2003

Ric Urbano 

2004

Dave Lee 

2005

Greg Mackintosh 

2006

Alun Wyn-Jones 

2007

Alun Wyn-Jones 

2008

Alun Wyn-Jones 

2009

Kevin Fairhead 

2010

Alun Wyn-Jones 

2011

Sam Flottmann 

2012

Sam Flottmann 

2013

Alun Wyn-Jones 

2014

Tony Summerfeldt 

2015

Tony Summerfeldt

2016

Craig Thompson

2017

Tyson LeBrun

2018 

 Kevin Fairhead

2019

 

 

A Grade Champion

Handicap Range 0 - 12

trophy a grade c c

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

1998

Tony Veneris

1999

Dave Reynolds

2000

 

2001

Dave Reynolds

2002

 

2003

Doug Thomas

2004

Greg Mackintosh

2005

Trevor Van Luinen

2006

Kevin Fairhead

2007

Kevin Fairhead

2008

Dave Lee

2009

Brad McMurray

2010

Kevin Fairhead

2011

Kevin Fairhead

2012

Kevin Fairhead

2013

Sam Flottmann

2014

Kevin Fairhead

 2015

Jason Pedersen

2016

Kevin Fairhead

2017

Kevin Fairhead

2018

Sam Flottmann

2019

             

 

A Reserve Champion

 Handicap Range 13 - 16

trophy a reserve c c

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

1992

Mark Ritchie

1993

Dave West

1994

Eddie O'Connor Smith

1995

Dave Reynolds

1996

Alan Wheatley

1997

Dane O'Brien

1998

Colin Yoong

1999

G. Millett

2000

Doug Thomas

2001

Dave Neal

2002

Trevor Van Luinen

2003

Trevor Van Luinen

2004

Chris Gifford

2005

Tony Manners

2006

Tony Manners

2007

Terry Carney

2008

Tony Manners

2009

Jeff Wallis

2010

Jeff Wallis

2011

Trevor Van Luinen

2012

Mike Bunyan

2013

Tony Manners

2014

Ameet Shah

2015

Eric Lavelle

2016

Wayne Peppernell

2017

Alan Godfrey

2018 

Mario Percic

2019

         

 

B Grade Champion

Handicap Range 17 - 21

trophy b grade c c

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

1985

Gordon Keene

1986

Bill Ociepa 

1987 

R. Charles 

1988 

Eddy Johansson 

1989 

Mark Murray 

1990

J. Hill 

1991 

Laurie Simpson 

1992 

M. Lancaster 

1993 

Benio Difilippa 

1994 

Smithy McPhee 

1995 

Richard Higgott 

1996 

Barry Lane 

1997 

Dave Clearwater 

1998 

Dave Neal 

1999 

Tom North 

2000 

David Wade 

2001 

John Simonetti 

2002 

Allan Greive 

2003 

Rob Johnson 

2004 

Gary Elks 

2005 

Gary Elks 

2006 

David Wade 

2007 

David Wade 

2008 

Sue Burgess 

2009 

 

2010 

Diren Shah 

2011 

Rushabh Shah 

2012 

Dan Kilderry 

2013 

Cody Steele 

2014 

Bob Foxwell

2015

Terry Carney

2016

David Wade

2017

Wayne Peppernell

2018 

Mark Winsor

2019

 

 

C Grade Champion 

Handicap Range 22 - 36

trophy c grade c c

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

Year

Winner

1987

C. Campbell

1988

J. Davis 

1989

Del Poole 

1990

Benio Difilippo 

1991

Bluey Smith 

1992

Joe Gallagher 

1993

B. Coning 

1994

Bluey Smith 

1995

Geoff Hickling 

1996

Rob Johnson 

1997

George Mann 

1998

Derrick Hogg 

1999

John Simonetti 

2000

Del Poole 

2001

Dave Firstenberg 

2002

Dave Firstenberg 

2003

Gary Elks 

2004

Terry Nind 

2005

Geof Kujowski 

2006

Kevin Atkins 

2007

Kevin Atkins 

2008

Jim Beake 

2009

Elias Santimano 

2010

Jason Oughton 

2011

Elias Santimano 

2012

Terry Nind 

2013

Colin Boyle 

2014

Chris Bradley 

2015

 Mark Winsor

2016

Ken Ashworth

2017

Peter Carway

2018 

Denis Avery

2019