16th May 2020 Stableford & Final B Grade Match Play

1st B Williams 37pts

2nd S Gilgallon 35pts CB

3rd J Simonetti 35pts

Wooden Spoon  D. Firstenberg 19pts

B Grade Match Play Final - W Varis Def D Gibson 5/4

28th March Stableford & Match Play St Georges Day

1st M Winsor 44pts

2nd W Varis 36pts

#rd T Carney 35pts C/B

NTP: Island 2 A Manners AG J Ahern BG Island 4 B Williams AG E Santimano BG Island 8 A Manners AG J Gale BG Pine 3 A Godfrey AG T Bennett BG Pine 7 N/A AG N/A BG Pine 8 N/A AG T Bennett BG Long Drive N/A AG M Percic AR M Winsor BG J Ahern CG Long Putt A Godfrey Other Notable Scores T Bennett 35pts K Ashworth 35pts Wooden Spoon R Shah 24pts Match Play Results M Percic Def A Manners R Walker Def E Santimano D Gibson Def M Bunstead A Grade Champ M Percic B Grade Final D Gibson Vs W Varis C Grade Final R Walker Vs S Gilgallon

Keep Safe, See You All Hopefully In A Few Weeks

21st March Stableford & Match Play

1st S Gilgallon 36 pts

2nd A Godfrey 35 pts c/b

3rd R McGrath 35 pts

NTP - Lake 3 - J Simonettti A/G, S Chester B/G, Lake 5 - J Simonetti A/G, J Gale B/G, Lake 8 - K Williams B/G, W Varis B/G, Island 2 - E Lavelle A/G, W Varis B/G, Island 4 - K Williams A/G, N/A B/G, Island 8 - M Percic A/G, M Winsor B/G, Long Drive - E Lavelle A/G, M Bunstead A/R, N/A B/G, S Chester C/G, Birdies - J Simonette X2, M Percic, Wooden Spoon - K Ashworth 23 pts, Match Play Results - M Percic def E Lavelle, W Varis def M Windsor, E Gibson def B Williams, R Walker def P Carway, E Santimano def J Ahern, M Bunstead def T Chester

14th March Match Play

1st A Mannners def B McMurray, M Percic def K Williams - A Grade

2nd T Chester def T Bennett, M Bunstead def P Higham, D Gibson def K Ashworth, B Williams def T Carney, M Winsor def C Boyle, W Varis def J Gale - B Grade

3rd S Gilgallon def B Rigg, P Carway def D Firstenberg, A Walker def D Avery, J Ahern def C Bremnar, E Santamano def S Chester - C Grade

NTP = Pine 3 - T Carney - A/G B Rigg - B/G, Pine 7, N/A, A/G N/A, B/G N/A, Pine 8 - K Williams A/G, D Firstenberg B/G, Island 2 P Higham A/G, D Avery B/G, Island 4 - N/A A/G A Walker B/G, Island 8 - M Percic A/G, J Gale B/G, Long Drive - E Lavelle A/G, B Williams A/R, K Ashworth B/G, S Chester C/G, Birdies - T Carney, J Ahern, M Percic, B Rigg, D Firstenburg, Long Putt - P Carway

7th March Stoke Monthly Medal

 1st J Simonetti 67 A Grade Gold

 2nd B Rigg 71 B Grade Gold

 3rd M Winsor 72 Silver

 NTP Pine 3 K Williams AG M Winsor BG Pine 7 N/A  AG T Chester BG Pine 8 P Monteath AG J Gale BG Island 2 K Williams AG C Boyle BG Island 4 K Willliams   AG N/A BG Island 8 P Monteath AG W Varis BG Long Putt D Firstenberg Long Drives N/A A/G E Davis AR N/A BG J Ahern CG Birdies J Gale M Percic C Boyle Best Gross J Simonetti 79 B Mc Murray 88 J Gale 92 B Rigg 101  Wooden Spoon C Bremner 89 Nett

 

29th  February Stroke Putts Dave Reynolds Memorial Day

 1st E Lavelle 71

 2nd T Chester 72

 3rd S Gilgallon 72

 NTP Island 2 M Bunstead AG D Gibson BG Island 4 P Higham  AG D R Shah BG Island 8 M Percic AG D Gibson BG  Pine 3 P Higham Hole In One AG C Boyle BG Pine 5 E Lavelle AG T Chester BG Pine 7 J Simonetti AG B Rigg Hole In One BG Long Putt T Nind Long Drives E Lavelle A/G M Percic AR M Winsor BG T Nind CG Other Notable Scores J Gale 72  Wooden Spoon D Firstenberg 86 Nett B Mc Murray 29 Putts

22nd  February Stableford D Mc Corkill Trophy @ Meadow Springs

 1st A Godfrey 41 Pts C/B

 2nd E Lavelle 41 Pts

 3rd B Williams 39 Pts

 NTP Hole 4 S Flottmann AG N/A BG Hole 8 M Percic  AG D Gibson BG Hole 11 P Higham AG C Boyle BG Hole 16 E Lavelle AG P Carway BG Hole 7 A Manners  AG N/A BG Hole 15 T V Luinen AG D Gibson BG Long Putt D Lee Long Drives  S Flottmann A/G T V Luinen AR C Boyle BG C Bremner CG Birdies A Manners T Bennett D Gibson P Higham S Flottmann  Wooden Spoon S Adamson 21 Pts

 

15th February Stableford Final Summer Cup

 1st K Williams 40 Pts

 2nd E Lavelle 38 Pts

 3rd M Winsor 37 Pts

NTP Pine 3 P Higham AG A Dolton BG Pine 7 S Flottmann  AG W Dolton BG Pine 8 P Monteath AG D Gibson BG Lake 3 K Williams AG N/A BG Lake 5 B Williams AG S Gilgallon BG Lake 8 P Monteath AG D Gibson BG Long Putt P Higham Long Drives  P Monteath A/G N/A AR N/A BG M Waite CG Birdies S Adamson B Williams K Williams X2  Wooden Spoon R McGrath 23 Pts Match Play Final D Gibson 6 Def S Gilgallon 5

8th February Par Bisque Semi Finals Summer Cup

 1st C Bremner +8

 2nd K Williams +5

 3rd R Mc Grath +4

 NTP Island 2 E Lavelle AG D Gibson BG Island 4 P Higham AG C Bremner BG Island 8 S Flottmann AG R Shah BG Pine 3 K Williams AG N/A BG Pine 7 S Flottmann AG T Carney BG Pine 8 E Lavelle AG N/A BG Long Putt P Higham Long Drives  E Lavelle A/G A Manners AR T Chester BG S Adamson CG Birdies R McGrath K Williams R Shah S Flottmann  Wooden Spoon T Bennett -3 Match Play Results S Gilgallon 5/4 Over S Tomson D Gibson 1up Over W Varis

1st February Stroke Monthly Medal Quarter Finals Summer Cup

 1st R Shah 88/68

 2nd E Santimano 99/72

3rd J Simonetti 86/73

 NTP Island 2 D Lee AG M Waite BG Island 4 E Davis AG R Dolton BG Island 8 A Manners AG D Gibson BG Pine 3 D Lee AG M Winsor BG Pine 7 N/A AG T Bennett BG Pine 8 N/A AG S Adamson BG Long Putt A Dolton Long Drives  K Surjan A/G TVLuinen AR T Chester BG S Adamson CG Best Gross D Lee 89 AG J Simonetti 86 AR R Shah 88 BG E Santimano 99 CG Birdies E Davis D Lee Wooden Spoon S Adamson 113/91 Match Play Results S Tomson 4th Play Off Hole Dft T Bennett S Gilgallon Dft T Carney 1UP W Varis Dft S Flottmann 1UP D Gibson Dft A Manners 3/2 Semi Finals Summer Cup S Tomson Vs S Gilgallon W Varis Vs D Gibson

25th January Robbie Burns Trophy Stableford

 1st E Davis 39 Pts C/B

 2nd R Shah 39Pts C/B

3rd P Carway 39 Pts C/B

 NTP Lake 3 K Surjan A/G K Ashworth B/G Lake 5 E Lavelle A/G R Shah B/G Lake 8 R Mac Grath T Bennett B/G Island 2 M Percic A/G R Shah B/G Island 4 R Mac Grath A/G L Pascoe B/G Island 8 E Lavelle A/G M Winsor B/G  Long Drive K Williams A/G B Williams A/R T Carney B/G S Adamson C/G  Long Putt D Gibson Birdies C Boyle Other Notable Scores A Manners 39 Pts S Adamson 37Pts K Surjan 37 Pts Wooden Spoon B Williams 20 Pts

18th January Stroke Rd 3 Summer Cup Qualifying Membership Day

 1st S Tomson 88/68

 2nd T Carney 87/69 C/B

3rd A Manners 85/69

 NTP Island 2 S Flottmann A/G T Bennett B/G Island 4 E Lavelle A/G W Dolton B/G Island 8 E Lavelle A/G S Tomson EAGLE B/G Lake 3 B Williams A/G D Firstenberg B/G Lake 5 B Williams A/G T Carney B/G Lake 8 K Williams A/G W Dolton B/G Long Drive K Williams A/G J Simonetti A/R T Bennett B/G A Dolton C/G Long Putt K Ashworth Birdies T Bennett S Tomson Eagle E Lavelle S Flottmann Wooden Spoon W Dolton 117/87

 

11th January Stroke Monthly Medal & Rnd 2 Summer Cup Qualifying Ethel Smith Memorial Trophy

1st J Simonetti 83/70 C/B

2nd W Varis 92/70

3rd A Manners 87/71

NTP: Island 2 D Lee AG W Varis BG Island 4 E Lavelle AG S Adamson BG Island 8 K Surjan AG K Ashworth BG

Pine 3  S Flottmann AG N/A BG  C Boyle BG Pine 7 S Flottmann AG M Winsor BG  Pine 8 M Percic  AG D Firstenberg BG

Long Putt Pine 4 S Flottmann

Long Drive Island 6 K Surjan AG M Percic AR D Gibson BG S Adamson CG

Birdies W Varis S Flottmann x2 M Percic B Williams K Surjan x2 K Ashworth

Wooden Spoon P Higham 98/84

        

4th January Stroke Monthly Medal Rnd 1 Summer Cup Qualifying

1st S Tomson 88/67 BG Gold

2nd S Gilgallon 106/70 Silver

3rd K Surjan 80/70 AG Gold

NTP: Pine 3 S Flottmann AG C Boyle BG Pine 7 S Flottmann AG S Tomson BG Pine 8 J Simonetti AG M Winsor BG

Island 2 E Lavelle AG S Tomson BG Island 4 J Simonetti AG D Wade BG Island 8 N/A AG D Wade BG

Long Drive K Surjan AG A Manners AR  BG C Boyle N/A CG

Long Putt S Tomson

Best Gross K Surjan S Flottmann  80 AG J Simonetti  85 AR S Tomson  88 BG W Varis  97 CG

Other Notable Scores M Winsor 90/70 A Manners 87/71 J Simonetti 85/71 C Boyle 91/71

Wooden Spoon S Adamson 112/90