December 30 2017 Course Pine/Island Stableford
1st T Carney 42Pts
2nd A Manners 40 Pts
3rd A Walker 36 Pts
Others: M Winsor 35 Pts
Long Drive Island 6 A K Surjan; Ar M Percic; B B Williams; C D Firstenberg
Long Putt Pine 9 T Carney
NTP P 3 K Surjan P5 N/A; B N/A; P7 N/A; B N/A
I2 A Godfrey; B S Adamson I4 Simmo; B N/A I8 A Manners; B N/A
Wooden Spoon T Nind 24Pts

December 23 2017 Course Pine/Island Stableford
1st E Lavelle 41Pts
2nd S Adamson 40 Pts
3rd B Williams 37 Pts
Others: C Thompson 37 Pts K Surjan 37Pts
Long Drive Pine 9 S Flottmann E Lavelle P Higham S Gilgallon
Long Putt Island 6 S Flottmann
NTP P3: K Surjan B Williams P5 E Lavelle P7 K Surjan Is 2S Flottmann T Carney
I4 A Godfrey Is 8 A Godfrey S Adamson
Eagle P4 S Flottmann
Birdies on NTP:
Wooden Spoon M Le Brun

December 16 2017 Course Island/Lake Three Stick Day Red Tees
1st D O'Brien 40 Pts
2nd J Simmonetti 37 Pts
3rd P Wigger 36Pts
NTP I2: A Manners AG T Bennett BG I4 C Thompson AG D Firsenberg BG I8 C Thompson AG P Higham BG
L3 K Fairhead AG D Firstenberg BG L5C Thompson AG D Firstenberg BG L8 K Fairhead AG P Wigger BG
Long Drive Isl 5 AG K Surjun BG M Percic BG P Wigger CG S Adamson Long Putt Isl 6 D O'Brien
Notible Scores T Carney 36Pts T Nind 36 Pts
Wooden Spoon S Gillgallon 21 Pts

9th December 2017 Pine/Lake Stableford
1st E Lavelle 43 Points
2nd K Williams 41 Points
3rd J Simmonetti 40 Points
Others: T Carney D Obrien 39 Points T Bennett 38 Points C Thompson A Manners 37 Points
Long Drive Pine 6 AG S Flottmann AR D Obrien BG M Lebrun CG K Ashworth
Long Putt Lake 6 T Bennett
NTP P3: M Percic T Bennett P5 S Flottmann P7 R Melvin V S Adamson L3 A Godfrey M Winsor
L5 E Lavelle M Winsor L8 Simmonetti B Williams
Birdies on NTP: T Carney
Wooden Spoon K Ashworth 29 Points

2 December 2017 Stroke Monthly Medal Final Club Pairs
Club Pairs Winners M Percic & C Boyle Congrats
1st P Carway B Grade Gold 2nd C Boyle B Grade Silver 3rd D Wade
Long Drive Island 3 AG K Surjan ARes E Lavelle BG T Bennett CG K Ashworth
Long Putt Pine 6 T P Nind
L3 A Rains ag M Winsor BG P5 K Surjan P7 K WilliamsIL 2K Williams
BG S Chester IL4 K Surjan AG D Firstenberg IL8 E Lavelle M Winsor BG
Birdies K Surjan E Lavelle A Godfrey
Wooden Spoon T Chester

25 November Ambrose Pairs ¼ Handicaps Rd 2 Club Pairs
1st L King J Crafton 61
2nd D O'Brien D Firstenberg 61 On Countback
3rd K Williams B Williams 64.25
NTP: I2 K Williams/T Bennett; I4 L King/M LeBrun; I8 L King/E Santimano
L3 J Simonetti/B Williams; L5 L King/P Higman; L8 na/L Pascoe
Long Drive Lake 1 A: Na A res: A Godfrey; B: M LeBrun; C: D Wade
Long Putt L2 T P Nind
Birdies on NTP:
Wooden Spoon A Manners/T Bennett

18 November Stableford & Round 1 Club Pairs
1st D Wade K Ashworth 46Pts
2nd M Percic C Boyle 44Pts
3rd L King J Crafton 43Pts
NTP: P3 E Lavelle/K Ashworth P5 L King/D Wade P7 Simmo/Sue Chester
L1 B Williams/K Williams L3 NA L5 K Williams/T Carney L8 L Pascoe/NA
Long Drive Pine 8 AG L King AR T Chester BG T Bennett CG C Boyle
Long Drive Hole L1 A: N/A, A Res: E Lavelle B: N/A, C: Steve Hooper (v)
Long Putt Island 9
Birdies on NTP:
Wooden Spoon

28th October 2017 Stroke & Final Round Totara Shield
Totara Sheild Winner Mario Percic Runner Up Colin Boyle
1st John Simonetti Nett 71
2nd Mario Percic
3rd - Kevin Fairhead
NTP:     P3 Dane OBrien/Dave Wade; P5 Eric Lavelle/Mario Percic; P7 Tony Manners/Terry Carney
    L3 NA/Terry Carney; L5 Kevin Fairhead/Trevor Bennett; L8 Kevin Fairhead/Piers Higham
Long Drives: A: Allan Sharp; A Res: John Simonetti; B: Mike LeBrun; C: NA
Long Putt - Dane OBrien
Wooden Spoon: Piers Higham

21st October 2017 Pat Periera Country Cup Trophy at Meadow Springs Country Club
1st Trevor Bennett 41 points
2nd Mike LeBrun 39 points
3rd Tony Manners 37 points
NTP: 4 Sam Flottman/Pat Wiggers; 8 Sam Flottman/Colin Boyle;
11 Sam Flottman/NA 16 - Kev Fairhead/Steve Adamson
Long Drives: A: Kevin Fairhead; A Res: Tony Manners; B: Mario Percic; C: Colin Boyle

14th October 2017 Stroke & 2nd Round Totara Shield
1st: Piers Higham 64 Nett
2nd: Mario Percic 67 Nett
NTP: I2 Kevin Fairhead/Dave Fistenberg; I4 Rod McGrath/Mario Percic; I8 Dan Kilderry/Colin Boyle
L3 Mario Percic/na; L5 Tony Manners/Colin Boyle; L8 Dane OBrien/Mario Percic
Birdies on NTP - Ian MacKellar x 2, Dan Kildarey, Logan King
Long Drives: A: NA; A res Dane OBrien: B: Trevor Bennett; C: Dave Fistenberg
Long Putt: Ian MacKeller
Wooden Spoon Peter Caraway

7th OCTOBER 2017 Course Pine/Lake Stroke Monthly Medal Round 1 Totara Shield
1st C Boyle 65 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd T Manners 67 Nett A Grade Gold Medal
3rd C/B S Adamson 68 Nett
Others B Williams 68, A Walker 69, M Percic 69, K Fairhead 70
Long Drive Pine 8 A: N/A, A Res: E Lavelle B: M Percic, C: S Adamson
Long Putt Lake 9 T Manners
NTP P3: D O Brien B Williams, P5 J Simonetti M Percic P7: K Surjan K Ashworth
L3: J Simonetti A Walker, L5: K Fairhead A Walker, L8: K Surjan P carway
Birdies on NTP:
Best Gross: A: K Fairhead 77, A Res: T Manners 83, B M Percic 87, C: C Boyle 90
Wooden Spoon A Raines 89 Nett

1st OCTOBER 2017 Course Mandurah Country Club Ambrose Pairs
1st B Williams/K Williams Nett 63.75
2nd M Percic/K Fairhead Nett 64.75
3rd R McGrath/C Thompson Nett 65.5
Long Drive Hole 11 A: N/A, A Res: E Lavelle B: N/A, C: Steve Hooper (v)
Long Putt Island 9
NTP Hole 1: T Manners K Ashworth, Hole 6, K Williams /A Godfrey,
Hole 14: T Van Luinen D Wade, Hole 17: T LeBrun B Williams
Birdies on NTP:
Wooden Spoon

23 rd September 2017 Course Island/Lake Stableford
1st M Winsor 35 Points
2nd D Wade 35 Points
3rd K Fairhead 34 Points

Wooden Spoon D Gibson 20 Points
NTP I2: K Surjan S Chester, I4, K Fairhead D Firstenberg, I8: I Mac Kellar T Chester
L3 A Raines M Winsor, L5: T Rush D Wade, L8: W Peppernell/ M Winsor
Birdies on NTP: K Fairhead x2, K Sujan

 

16th September 2107 Captaian's & President's Day

Winners President' XI

 

9th SEPTEMBER 2017 Course Pine/Island Stableford "Sands Trophy"
COLLIER PARK RETAIN THE " SANDS" Well done to All
1st J Simonetti 43 Points
2nd P Higham 40 Points
3rd C/B P Carway 40 Points
Others: E Santimano 39 Pts, D O Brien 38 Pts, K Fairhead 37 Pts
Long Drive Pine 8 A: T Hill(GI), A Res: C Hackett (GI) B: G Hall (GI), C: T Webb (GI)
Long Putt Island 6 J Simonetti
NTP P3: K Fairhead P Higham, P5, T Manners N/A P7: C Thompson B Bennett
I2 N/A A Perry (GI), I4: J Simonetti B Conaughton (GI), I8: K Fairhead G Popovic (GI)
Birdies on NTP: J Simonetti, C Thompson, K Fairhead EAGLE Island 8
Wooden Spoon D Firstenberg 16 Points

2nd SEPTEMBER 2017 Course island/Lake Stroke Monthly Medal & Life Members Day
1st B Williams 67 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd E Santimano 68 Nett Silver Medal
3rd D Wade 72 Nett
A Grade Gold J Simonetti
Long Drive Lake 4 A: K Surjan, A Res: K Williams B: K Gale, C: P Carway
Long Putt Island 7 T Manners
NTP I2: K Fairhead B Williams, I4 K Surjan D Obrien I8: K Williams P Higham
L3: I MacKellar (v) T Bennett, L5: E Lavelle B Williiams, L8: R Gale K Gale
Birdies on NTP: P Higham B Williams, K Surjan, P Carway
Best Gross: A: K Surjan 84, A Res: E Lavelle 87, B D O Brien 89, B Williams 90
Wooden Spoon J Clafton 81 Nett

26th AUGUST 2017 Course Pine/Lake Russian Stableford & Final Winter Cup
Winter Cup Final: Winner: Alan Godfrey
1st K Fairhead/M LeBrun 68 Points
2nd S Flottmann/R Shah 65 Points
3rd K Atkins/ Santimano 62 Points
Others: B Williams
Long Drive Pine 5 A: A Godfrey, A Res: B Bennett B: K Gale, C: S Gilgallon
Long Putt Lake 4 K Fairhead
NTP P3: K Williams K Atkins, P7, A Godfrey R Shah P8: S Flottmann K Gale
L3 S Flottmann K Gale, L5: J Simonetti M LeBrun, L8: S Flottmann S Gilgallon
Birdies on NTP: R Shah, J Simonetti, S Flottmann
Wooden Spoon S Gilgallon/D Firstenberg 29 Points

19th AUGUST 2017 Course Pine/Island Stableford
1st S Gilgallon 40 Points
2nd E Santimano 37 Points
3rd T Bennett 36 Points
Others: B Williams 36 Points
Long Drive Pine 8 A: K Surjan, A Res: E Lavelle B: T Bennett, C: P Carway
Long Putt Island 9 S Gilgallon
NTP P3: N/A T Bennett, P5, T Manners N/A P7: R McGrath K Ashworth
I2 K Surjan N/A, I4: R McGrath P Higham, I8: R McGrath B Williams
Birdies on NTP:
Wooden Spoon T Nind 27 Points

12th AUGUST 2017 Course Island/Lake Par 1/4 Final Winter Cup
1st T Carney +2
2nd J Simonetti 1
3rd P Carway 2
Long Drive Lake 1 A: N/A, A Res: T Manners B: T Carney, C: B Foxwell
Long Putt Island 5 R Dolton
NTP I2: T Manners/S Adamson, I4: A Godfrey/T Carney I8: A Godfrey/M LeBrun
L3: N/A/T Carney, L5: E Lavelle B Foxwell, L8: T Manners R Dolton
Birdies on NTP:
Wooden Spoon P Higham 5
Match Play: B Bennett Def B Williams (1up)
E Lavelle Def M LeBrun (1up)
A Godfrey Def B Foxwell (3&2)
K Ashworth Def T Manners (first extra hole)

5th AUGUST 2017 Course Pine/Lake Stroke Monthly Medal
1st E Santimano 68 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd A Godfrey 69 Nett A Grade Gold Medal
3rd S Chester 69 Nett Silver Medal
Long Drive Pine 8 A: K Surjan, A Res: T Manners B: M Winsor, C: B Williams
Long Putt Lake 6 A Godfrey
NTP P3: A Godfrey /W Dolton, P5 K Williams N/A P7: K Williams/ N/A
L3: K Williams N/A, L5: T Chester M Winsor, L8: E Lavelle K Gale
Birdies on NTP: B Williams, D O Brien, K Williams
Best Gross: A: K Surjan 80, A Res: A Godfrey 82, B B Bennett 89, B Williams 96
Wooden Spoon T Bennett 92 Nett

29th JULY 2017 Course Pine/Island Stroke 2nd Qualifying Round Winter Cup
1st A Godfrey 73 Nett
2nd S Chester 73 Nett
3rd T Manners 74 Nett
Long Drive Pine 5 A: K Surjan, A Res: K Williams B: T Bennett, C: K Ashworth
Long Putt Island 9 A Godfrey
NTP P3: K Williams/S Adamson, P7: N/A/N/A P8: T Manners/N/A
I2: T Chester/B Williams, I4: J Simonetti T Nind, I8: A Godfrey/S Chester
Birdies on NTP:
Wooden Spoon C Boyle Nett 93

22nd JULY 2017 Course Island/Lake Stroke 1st Qualifying Round Winter Cup
1st B Bennett 66 Nett
2nd P Wigger 72 Nett
3rd D Wade 72 Nett
Long Drive Lake 4 A: S MacBean, A Res: A Godfrey/J Simonetti B: M LeBrun, C: B Foxwell
Long Putt Island 6 T Chester
NTP I2: K Williams/D Wade, I4: A Godfrey/B Bennett I8: R McGrath/D Wade
L3: R McGrath/M LeBrun, L5: S MacBean/M LeBrun, L8: J Simonetti/T Chester
Birdies on NTP: D Gibson, K Surjan, R McGrath
Wooden Spoon K Williams Nett 85

15th JULY 2017 Course Pine/Lake Stableford
1st T Manners 36 Points
2nd T Chester 34 Points
3rd A Godfrey 31 Points
Others:
Long Drive Pine 8 A: Piers (v), A Res: T Chester B: D Wade, C: P Wigger
Long Putt Lake 7 Piers (v)
NTP P3: S Mac Bean N/A, P5, T Chester B Bennett P7: A Godfrey S Adamson
L3 N/A N/A, L5: D Kilderry S Adamson, L8: D Kilderry B Bennett
Birdies on NTP: S MacBean
Wooden Spoon T Nind 19 Points

8th JULY 2017 Course Pine/Island Stroke Monthly Medal
1st S MacBean 70 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd R Dolton 71 Nett B Grade Gold Medal
3rd E Santimano 72 Nett Silver Medal
Long Drive Pine 8 A: S MacBean, A Res: J Simonetti B: K Gale, C: R Dolton
Long Putt I7 A Godfrey
NTP P3: S Flottmann /B Williams, P5 C Thompson N/A P7: S MacBean/ K Gale
I2: T LeBrun L Pascoe, I4: A Godfrey K Gale, I8: S MacBean M Winsor
Birdies on NTP:
Best Gross: A: S MacBean 77, A Res: J Simonetti 91, B L Pascoe 94, C: R Dolton 97
Wooden Spoon C Boyle 87 Nett

24th JUNE 2017 Course Pine/Lake Stableford
1st J Simonetti 39 Points
2nd D Firstenberg 34 Points
3rd P Carway 33 Points
Others:
Long Drive Pine 5 A: N/A, A Res: J Simonetti B: P Wigger, C: B Williams
Long Putt Lake 1 B Williams
NTP P3: R McGrath N/A, P7, L King N/A P8: S Cutci (armadale) N/A
L3 J Simonetti T Nind, L5: L King P Carway, L8: K Williams S Chester
Birdies on NTP: K Williams, C Thompson x 2, T LeBrun
Wooden Spoon J Clafton 27 Points
Pennants A1 Team at Collier Park Armadale def Collier Park 3.5 to 2.5
T LeBrun lost 3&1, C Thompson won 3&1 R McGrath halved, L King won 7&6, T Manners lost 5&4, E Lavelle lost 3&2
A3 Team vs Hillview at Hillview Collier Park Won 4 &2
Ladies vs Westavia at Westavia lost 3&2

17th JUNE 2017 Course Pine/Island Stableford
1st S Flottmann 39 Points
2nd W Peppernell 38 Points
3rd T Chester 37 Points
Long Drive Pine 8 A: C Thompson, A Res: D O Brien B: K Gale, C: D Henri (wanders)
Long Putt Island 3 W Bruce (Wanderers)
NTP P3: S Flottmann T Chester, P5, S MacBean N/A P7: S MacBean W Dolton
I2 S Flottmann D Henri (wanders), I4: R Gale Nick K (wanders), I8: N Hartge (v) S Gilgallon
Birdies on NTP: S Flottmann
Wooden Spoon R Dolton 17 Points
Pennants
A1 Team at Glen Iris Swan def Collier Park 3.5 to 2.5
T LeBrun won 6&4, R McGrath won 3&2, L King lost 1 Down, T Manners lost 3&2, E Lavelle halved,
A Godfrey lost 8&7
A3 Team vs Wanders at Collier Park Won 4 &2; D Kilderry lost 8&6, D Obrien won 3&1, T Carney won 2 up. D Gibson won 3&2, T Bennett lost 3&2, M LeBrun won 2&1

10th JUNE 2017 Course Island/lake Stableford
1st P Wigger 37 Points
2nd L Pascoe 34 Points
3rd S MacBean 33 Points
Long Drive Island 5 A: N/A, A Res: K Williams B: K Gale, C: S Gilgallon
Long Putt Lake 9 J Simonetti
NTP I2: S MacBean N/A, I4, S MacBean P Wigger I8: E Lavelle K Gale
L3 E Lavelle T Nind, L5: A Godfrey P Wigger, L8: S MacBean L Pascoe
Birdies on NTP: P Wigger, S MacBean, A Godfrey
Wooden Spoon K Ashworth 19 Points
Pennants
A1 Team at Collier Park def Fremantle 5&1 T LeBrun 1 up, R McGrath 1 up, L King 2 up, T Manners lost 4&3, E Lavelle 2 up, J Simonetti 3&2
A3 Team vs Armadale at Araluen Lost 4 &2 D Kilderry lost 6&5, D'Bbrien lost 4&3, T Carney lost 1 down. D Gibson lost 2 down, T Bennett won 3&1, M LeBrun won 5&3

3rd JUNE 2017 Course Pine/Lake Stroke Monthly Medal
1st T Nind 69 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd A Godfrey 70 Nett A Grade Gold Medal
3rd E Santimano 71 Nett Silver Medal
Long Drive Lake 4 A: S MacBean, A Res: J Simonetti B: M LeBrun, C: D Firstenberg
Long Putt P5 T Carney
NTP P3: L Pascoe /S Adamson, P7 T Manners M LeBrun P8: S MacBean/ N/A
L3: S MacBean N/A, L5: R McGrath B Williams, L8: L Pascoe B Bennett
Birdies on NTP: T Nind x 2, L Pascoe
Best Gross: A: A MacBean 81, A Res: A Godfrey 84, B M LeBrun 92, C: T Nind 93
Wooden Spoon D Firstenberg 92 Nett

27th MAY 2017 Course Pine/Island Stroke & Final Club Championship
2017 CPGC Club Champions
CLUB CHAMPION T LeBrun, 3 round total 236
A Grade Champion K Fairhead, 3 round total 240, Runner up, S MacBean 244
A Reserve Champion A Godfrey, 3 round total 260, Runner up, E Lavelle, 266
B Grade Champion W Peppernell, 3 round total 255, Runner up, T Carney, 273
C Grade Champion P Carway, 3 Round total 286, Runner up, K Ashworth, 294
Congratulations to all the Winners & Runners up
Game of the Day Results
1st C Boyle 69 Nett
2nd A Godfrey 71 Nett
3rd R McGrath 73 Nett
Long Drive Pine 9 A: K Fairhead, A Res:K Williams B:M Percic, C: N/A
Long Putt I9 C Thompson
NTP P3: T LeBrun/ T Carney, P5 R McGrath N/A P7: K Fairhead M Percic
I2: K Williams T Bennett, I4: C Thompson B Williams, I8: T LeBrun N/A
Birdies on NTP: A Godfrey x2, R McGrath, K Fairhead, T LeBrun
Wooden Spoon T Manners 91 Nett

20th MAY 2017 Course Island/Lake Stroke & Rnd 3 Club Championship
1st E Lavelle 68 Nett
2nd W Peppernell 69 Nett
3rd L King 71 Nett
Long Drive Island 6 A: K Fairhead, A Res: T van Luinen B: M Winsor, C: K Ashworth
Long Putt L2 D Firstenberg
NTP I2: K Fairhead T Bennett, I4 L King B Bennett I8: T LeBrun M Winsor
L3: E Lavelle B Williams, L5: K Fairhead M Percic, L8: E Lavellet /M Winsor
Birdies on NTP: T LeBrun x2, L King, K Fairhead, A Godfrey, B Bennett, E Lavelle x2
Wooden Spoon T Nind 90 Nett

13th MAY 2017 Course Pine/Lake Stroke & Rnd 2 Club Championship
1st M Winsor 65 Nett
2nd S MacBean 68 Nett
3rd A Godfrey 69 Nett
Others P Carway, W Peppernell, E Davis all had 69 Nett, T van Luinen, R McGrath, S Chester all had Nett 70
Long Drive Lake 4 A: Mark Ritchie (v), A Res: A Godfrey B: N/A, C: S Gilgallon
Long Putt P9 K Williams
NTP P3: K Williams B Williams, P5 S MacBean N/A P7: R McGrath B Williams
L3: S MacBean B Williams, L5: R McGrath T Bennett, L8: B Bennett /S Chester
Birdies on NTP: T van Luinen Eagle Lake 1, M Winsor, S MacBean x2, S Chester, T Manners, K Williams
Wooden Spoon K Atkins 87 Nett

6th MAY 2017 Course Pine/Island Stroke Monthly Medal & Rnd 1 Club Championship
1st S Flottmann 67 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd W Peppernell 68 Silver Medal
3rd P Carway 76 Nett B Grade Gold Medal
Others K Williams 68 Nett, T LeBrun Nett 70
Long Drive Pine 5 A: S Flottmann, A Res:E Lavelle B:W Peppernel, C: P Carway
Long Putt I6 T Bennett
NTP P3: S Flottmann/P Carway, P7 R McGrath/ T Carney P8: L King/ N/A
I2: K Fairhead T Bennett, I4: D OBrien N/A, I8: L King N/A
Birdies on NTP: S Flottmann, T LeBrun, P Carway, L King x2, E Lavelle, D Kilderry
Best Gross: A: T LeBrun 76, A Res: K Williams 83, B W Peppernell 85, C: P Carway 99
Wooden Spoon K Ashworth 87 Nett

29th APRIL 2017 Course Island/Lake Stableford & Foundation Shield
1st M Percic 42 Points
2nd D Gibson 39 Points
3rd E Santimano 36 Points
Long Drive Island 5 A: S MacBean, A Res: L Pascoe B: D Gibson, C: S Gilgallon
Long Putt Lake 7 N/A
NTP I2: S Flottmann S Chester, I4, S MacBean M Winsor I8: E Lavelle M Winsor
L3 N/A M Winsor, L5: R McGrath D Firstenberg, L8: R McGrath M LeBrun
Birdies on NTP: S MacBean
Wooden Spoon T Manners 21 Points

22nd APRIL 2017 Course Pine/lake Stableford & Anzac Shield
1st A Godfrey 40 Points
2nd K Fairhead 39 Points
3rd D Firstenberg 39 Points
Others: M Percic 38Pts; B Bennett 37 pts; B Foxwell 37 pts
Long Drive Lake 9 A: S MacBean, A Res: K Williams B: M LeBrun, C: B Williams
Long Putt Pine 5 K Fairhead
NTP P3: E Lavelle S Adamson, P7, N/A D Firstenberg P8: K Fairhead B Foxwell
L3 K Williams M LeBrun, L5: K Surjan M Percic, L8: K Surjan J Clafton
Birdies on NTP: D Firsrenberg, T Manners x2, K Fairhead, K Williams, W Peppernell, B Foxwell.
Wooden Spoon J Simonetti 26 Points
ALIENS 33.0 Pts def ANZACS 32.45 Pts

15th APRIL 2017 Course Pine/Island Stableford & St Georges Day
1st J Simonetti 38 Points
2nd C Thompson 37 Points
3rd M LeBrun 36 Points
Others: M Winsor 36Pts
T Bennett 36 pts
S MacBean 36 pts
Long Drive Pine 8 A: C Thompson, A Res:W Peppernell B: T Bennett , C: S Adamson
Long Putt Island 7 T Nind
NTP P3: J Simonetti T Chester, P5, S MacBean D Firstenberg P7: T Manners T Chester
I2 S Flottmann P Carway, I4: K Surjan M Winsor, I8: R McGrath N/A
Birdies on NTP: R McGrath x2, T Bennett, S MacBean
Wooden Spoon K Atkins 22 Points

8th APRIL 2017 Course Island/Lake Stableford & CPGC Masters
1st M LeBrun 42 Points
2nd T Nind 41 Points
3rd B Williams 38 Points
Others: M Winsor 38Pts; E Lavelle 38 pts; T LeBrun 37 pts
Long Drive Island 5 A: T LeBrun, A Res: J Simonetti B: M Winsor, C: D Firstenberg
Long Putt Lake 9 D Avery
NTP I2: S MacBean D Firstenberg, I4, R McGrath T Nind I8: S MacBean M LeBrun
L3 S MacBean T Nind, L5: S Flottmann N/A, L8: K Williams B Foxwell
Birdies on NTP: T LeBrun, B Williams, S Flottmann, S MacBean
Wooden Spoon T Manners 21 Points

1st APRIL 2017 Course Pine/Lake Stroke & Monthly Medal
1st P Carway 68 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd S MacBean 72 Nett A Grade Gold Medal
Silver Medal T Nind 68 Nett
Others P Wigger 69 Nett
Long Drive Lake 1 A: L King, A Res:A Godfrey B:T Bennett, C: D Firstenberg
Long Putt P6 T Carney
NTP P3: E Lavelle/P Wigger, P7 P8: S MacBean/ M Percic
L3: L King P Wigger, L5: A Godfrey/ C Boyle, L8: K Surjan T Carney
Birdies on NTP: T Manners, E Lavelle
Best Gross: A: S MacBean 80, A Res: E Lavelle 86, B: M Percic 90, C: P Carway 91
Wooden Spoon D Firstenberg 86 Nett

25th MARCH 2017 Course Pine/Island 4BBB Stableford & Final Match Play Championship
1st C Thompson/R Shah 44 Points
2nd c/b D Firstenberg/A Godfrey 44 Points
3rd E Santimano/ T Carney 42 Points
Long Drive Pine 8 A: K Surjan, A Res: J Simonetti B: R Shah, C: D Avery
Long Putt Island 1 R Shah
NTP P3: K Surjan M Percic, P5, N/A S Adamson P7: T Manners S Adamson
I2 K Surjan T Carney, I4: K Surjan T Nind, I8: R McGrath R Shah
Birdies on NTP: R Shah, K Surjan x 2
Wooden Spoon B Williams/D O'Brien 31 Points
MATCH PLAY
M Percic 2 up defeated E Lavelle - M Percic B Grade Champion 2017
S Gilgallon 6 & 4 defeated P Carway - S Gilgallon C Grade Champion 2017
Congratulations

18th MARCH 2017 Course Island/Lake Stableford & Rnd 2 Match Play Championship
1st A Walker 35 Points
2nd c/b S MacBean 35 Points
3rd c/b D firstenberg 35 Points
Long Drive Island 9 A: S MacBean, A Res:B Bennett B:M Percic , C: D Avery
Long Putt Lake 6 T Bennett
NTP I2: E Lavelle M Percic, I4, R Briggs M Percic I8: S MacBean N/A
L3 E Lavelle D Firstenberg, L5: R McGrath K Ashworth, L8: S MacBean M Percic
Birdies on NTP: D Firstenberg, S MacBean, M Percic
Wooden Spoon R McGrath 21 Points
MATCH PLAY
B GRADE E LAVELLE def B BENNETT 4&3, M PERCIC def T BENNETT 5&4
C GRADE S GILGALLON def K ASHWORTH 1UP, P CARWAYdef D AVERY 3&2
FINAL B GRADE E LAVELLE vs M PERCIC, C GRADE S GILGALLONvs P CARWAY

11th MARCH 2017 Course Pine/Lake Match Play Championship
B Grade E Lavelle def A Walker 4&2, B Bennett def T Manners 2&1, T Bennett def J Simonetti 3&2, M Percic def D OBrien 5&4
C Grade S Gilgallon def P Wigger 8&6, K Ashworth def E Santimano 1st extra hole, D Avery def D Firstenberg 4&2, P Carway def C Boyle 2&1
Long Drive Lake 4 A: N/A, A Res:E Lavelle B:M Percic, C: S Adamson
Long Putt Pine 4 E Davis
NTP P3: E Lavelle/ N/A, P7 S MacBean/N/A P8: B McMurray/ T Carney
L3: K Surjan/ K Ashworth, L5: A Godfrey/ M Waite, L8: E Lavelle S Gilgallon
Birdies on NTP: EAGLES T Manners Pine 6, S MacBean Lake 1 WELL DONE.
Wooden Spoon M Waite 24 Pts

4th MARCH 2017 Course Pine/Island Stroke Monthly Medal & Dave Reynolds Memorial
1st A Godfrey 68 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd M Winsor 71 Nett B Grade Gold Medal Silver Medal T Mannres 73 Nett
Long Drive Pine 8 A: N/A, A Res:L Pascoe B:M Winsor, C: K Ashworth
Long Putt I9 B Wiliams
NTP P3: K Williams/M Winsor, P5 K Williams/D Firstenberg P7: K Williams/ K Atkins
I4: A Godfrey/ D Gibson, I5: A Godfrey/ D Firstenberg, I8: T Manners K Ashworth
Birdies on NTP: M Winsor
Best Gross: A: S MacBean 85, A Res: A Godfrey 84, B: M Winsor 91, C: B Williams 99
Wooden Spoon K Ashworth 82 Nett
WINNER OF THE DAVE REYNOLDS MEMORIAL TROPHY DANE O'BRIEN 30 PUTTS

25th FEBRUARY 2017 Course Carramar Stableford & Don McCorkill Country Cup
Sponsored by T LeBrun
1st T Bennett 41 Points
2nd W Peppernell 36 Points
3rd T Manners 35 Points
NTP 2: R McGrath Liam Avery (v), 4, K Williams N/A 6: K Surjan S Adamson 8: T LeBrun S Adamson,
11: R McGrath N/A, 14: K Williams M Winsor 16: R McGrath D Avery 18: T LeBrun N/A
Birdies on NTP:
Wooden Spoon K Williams 19 Points

18th FEBRUARY 2017 Course Pine/Lake Stableford & Final Summer Cup
1st K Surjan 38 Points
2nd S MacBean 37 Points
3rd M LeBrun 36 Points
Long Drive Pine 8 A: R McGrath, A Res: E Lavelle B: M Winsor, C: T Nind
Long Putt Lake 7 B Bennett
NTP P3: S Mac Bean N/A, P5 R McGrath B Williams P7: K Williams N/A
L3: K Williams M LeBrun, L5: S Mac Bean Ray Briggs (v), L8: K Williams S Gigallon
Birdies on NTP: K Williams
Wooden Spoon W Peppernell 19 Points
SUMMER CUP FINAL R McGrath def C Thompson 2 & 1

11th FEBRUARY 2017 Course Pine/Island PAR & Semi Final Summer Cup
1st T Carney +4
2nd C/B B Williams +4
3rd E Lavelle +1
Long Drive Island 7 A: N/A, A Res:K Williams B:T Carney, C: S Gilgallon
Long Putt Pine 5 J Simonetti
NTP P3: K Fairhead T Nind, P7 S Mac Bean M Winsor P8: K Fairhead T Carney
I2: R McGrath B Williams, I4: J Simonetti B Williams, I8: C Thompson M Winsor
Birdies on NTP: T Nind (hole in one pine 3), R McGrath, K Fairhead
Wooden Spoon D O Brien 5
Summer Cup C Thompson 2 up def T Manners, R McGrath 2 up def S Mac Bean, Final C Thompson vs R McGrath

4th FEBRUARY 2017 Course Island/Lake Stroke Monthly Medal & Quarter Final Summer Cup
1st T Nind 67 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd K Surjan 74 Nett A Grade Gold Medal
Silver Medal C/B D Firstenberg 70 Nett
Others P Carway Nett 70
Long Drive Lake 2 A: R McGrath, A Res:L Pascoe B:M Winsor, C: T Nind
Long Putt I6 P Carway
NTP I2: S Mac Bean/P Carway, I4 K Fairhead/T Nind I8: K Fairhead/ N/A
L3: K Williams/N/A, L5: S Mac Bean/D Wade, L8: A Godfrey B Bennett
Birdies on NTP: K Williams
Best Gross: A: K Fairhead 83, A Res: J Simonetti 90, B: B Bennett 93, C: P Carway 94
Wooden Spoon
Summer Cup ¼ Finals Results
T Manners 3 & 2 d 8: T. Bennett S. MacBean 2up d K. Williams
R. McGrath 3 & 2 d M. Lebrun C. Thompson 6 & 5 d D.O'Brien

28th JANUARY 2017 Course Pine/Lake Stableford & Robbie Burns Day
1st S Adamson 39 Points
2nd C/B C Thompson 39 Points
3rd R Shah 38 Points
Long Drive Pine 9 A: R McGrath, A Res:D O Brien B:T Bennett, C: K Ashworth
Long Putt Lake 9 E Lavelle
NTP P3: K Williams/B Bennett, P5 S Flottmann/P Wigger P7: S Macbean/N/A
L3: S MacBean/R Shah, L5: K Williams/P Wigger, L8: E Lavelle D Firstenberg
Birdies on NTP: K Williams, E Lavelle, M LeBrun
Wooden Spoon B Williams 26 Points

21st JANUARY 2017 Course Pine/Island Stroke & Rnd 3 Summer Cup Qualifying
1st S Mac Bean 67 Nett
2nd T Manners 71 Nett
3rd C Thompson 71 Nett
Long Drive Island 9 A: R McGrath, A Res:E Lavelle B:T Carney, C: N/A
Long Putt Pine 6 T Manners
NTP P3: S MacBean/M Winsor, P7 D O Brien/N/A P8: N/A/N/A
I2: K Surjan/T Carney, I4: T Manners/T Bennett, I8: K Surjan D Firstenberg
Birdies on NTP: S MacBean, T Manners
Wooden Spoon M Winsor Nett 86
SUMMER CUP DRAW
T Manners (1) vs T Bennett (8)
S MacBean (2) vs K Williams (7)
M LeBrun (3) vs R McGrath (6)
C Thompson (4) vs D O'Brien (5)
Good Luck to All

14th JANUARY 2017 Course Island/Lake Stroke Ethel Smith Memorial & Rnd 2 Summer Cup Qualifying
1st T Manners 66 Nett
2nd K Surjan 69 Nett
3rd S MacBean 69 Nett
Long Drive Island 6 A: L King, A Res:T Manners B:N/A, C: P Carway
Long Putt L9 K Williams
NTP I2: D O'Brien/R Shah, I4 K Williams/R Shah I8: S MacBean/R Shah
L3: S MacBean/N/A, L5: J Simonetti/D Wade, L8: J Simonetti Cecil York (v)
Birdies on NTP: S MacBean x 2, C Thompson, R Shah, B Williams, J Simonetti, D Wade, D Firstenberg
Wooden Spoon J Simonetti Nett 89

7th JANUARY 2017 Course Pine/Lake Stroke Monthly Medal & Rnd1 Summer Cup Qualifying
1st T Manners 66 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd M LeBrun 66 Nett B Grade Gold Medal
Silver Medal T Bennett 70 Nett
Long Drive Lake 4 A: R McGrath, A Res:K Williams B:M LeBrun, C: N/A
Long Putt P8 Logan King (v)
NTP P3: S Flottmann/N/A, P5 K Fairhead/M LeBrun P7: K Williams/B Williams
L3: E Lavelle/S Chester, L5: K Surjan/D Wade, L8: K Surjan M LeBrun
Birdies on NTP: K Surjan, C Thompson, L King, K Fairhead
Best Gross: A: C Thompson 78, A Res: T Manners 82, B: M LeBrun 86, C: B Foxwell 97
Wooden Spoon D Kilderry Nett 89