31st DECEMBER 2016 Course Pine/Island – Stableford  
1st –  T Manners – 44 pts  
2nd – T Chester – 39 pts   
3rd –  M Winsor – 38 pts  
Others: J Simonettin A. Godfrey, K Surjan, 38 Points K Wiliams 37 Pts?              
Long Drive Pine 9 - A: S MacBean, A Res: J Simonetti B: N/A, C: S Adamson
Long Putt Island 9 – S Adamson
NTP – P3: J Simonetti/T Chester, P5: K Williams/T Chester P7: W Peppernell/ M LeBrun
         I2: D O’Brien/D Wade, I4: K Fairhead/S Chester, I8:  K Fairhead/M LeBrun
Birdies on NTP: T Manners, T Chester, K Surjan x2, D O’Brien
Wooden Spoon – D Kilderry 25 pts

17th DECEMBER 2016 Course Island/Lake – 3 Stick- Stableford - Pairs  
1st –  T Nind/ S Gilgallon – 36.5 pts  
2nd –D Firstenberg/A Godfrey – 35.5 pts   
3rd –  T Bennett/D O’Brien – 34 pts  
Long Drive Island 5 - A: L King (v) A Res: S Tomson B: N/A, C: N/A
Long Putt Lake9 – D Wade
NTP – I2: K Williams/B Williams, I4: A Godfrey/K Ashworth I8: L King (v)/T Bennett
         L3: A Godfrey /S Adamson, L5: L King (v)/D Wade, L8:  S Flottmann/T Bennett
Birdies on NTP: M Winsor, W Peppernell
Wooden Spoon – M LeBrun/M Winsor 26.5 pts

10th DECEMBER 2016 Course Pine/Lake –  Stableford  
1st –  W Peppernell – 42 pts  
2nd – D O’Brien – 39 pts   
3rd –  T Bennett – 37 pts  
Others: S MacBean, P Carway 37Points              
Long Drive Lake 4 - A: S MacBean, A Res: D O’Brien B: T Bennett, C: T Nind
Long Putt Pine 9 – D Firstenberg
NTP – P3: K Williams/S Chester, P7: T LeBrun/T Bennett P8: M Minchinton/D Firstenberg
            L3: T Carney/N/A, L5:C Thompson/S Chester, L8:  J Simonetti/T Nind
Birdies on NTP: T LeBrun, K Williams,
Eagle: W. Peppernell – Pine 6
Wooden Spoon – M Percic 23 pts

3rd DECEBER 2016 Course Pine/Island – Stroke – Monthly Medal
1st – K Williams – 65 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – K Ashworth – 65 Nett B Grade Gold Medal  
Silver Medal –  T Chester – 68 Nett  
Long Drive Pine 8 - A:C Thompson, A Res:S Thompson B:T Chester, C: S Adamson
Long Putt I 9 – K Ashworth
NTP – P3: E Davis/M Winsor, P5 E Lavelle/P Carway P7: D O’Brien/S Adamson
         I2: D O’Brien/M Minchinton (v), I4: K Fairhead/R Shah, I8:  K Fairhead/ T Chester
Birdies on NTP: M Minchinton (v)
Best Gross: A:  - K Fairhead - 78, A Res: E Lavelle - 84, B: K Williams - 82, C: K Ashworth - 91
Wooden Spoon – C Boyle Nett 90
2016 CLUB PAIRS WINNERS: K Fairhead/T Manners, Runner up: B Bennett/S Flottmann

26th NOVEMBER 2016 Course Island/Lake – 4Ambrose Pairs – Round 2 Club Pairs
1st –  P Carway/A Godfrey – Nett 60.25  
2nd – E Lavelle/S MacBean – Nett 64.75   
3rd –  D Firstenberg/M Waite – Nett 65.75  
Long Drive Lake 1 - A: S Flottmann, A Res:E Lavelle B:N/A, C: M Waite
Long Putt Island 6 – S Chester
NTP – I2: L King/S Chester I4: S MacBean/S Chester I8: K Fairhead/R Shah
         L3: A Godfrey/P Carway, L5: E Davis/R Shah, L8:  S Flottmann/P Carway
Birdies on NTP: R Shah, L King (v)
Wooden Spoon – D Kilderry/D Wade Nett 79.5

19th NOVEMBER 2016 Course Pine/Lake – 4BBB- Stableford – Round 1 Club Pairs
1st –  S Flottmann/B Bennett – 44 pts  
2nd – K Fairhead/T Manners – 43 pts   
3rd –  T Bennett/B Williams – 43 pts  
Long Drive Lake 4 - A: N/A, A Res:M Percic B: B Bennett, C: S Adamson
Long Putt Pine 2 – S Flottmann
NTP – P3: B McMurray/B Bennett, P7: S MacBean/S Gilgallon P8: S Mac Bean /N/A
         L3: K Fairhead/B Bennett, L5: S MacBean/T Chester, L8:  R McGrath/T Maners
Wooden Spoon – D Kilderry/D Wade 35 pts

12TH NOVEMBER 2016 Course Pine/Island – Stroke – Monthly Medal
1st – K Fairhead – 71 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – M Winsor – 72 Nett B Grade Gold Medal  
Silver Medal –  E Lavelle – 72 Nett  
Long Drive Pine 5 - A: N Hogg (v), A Res:M Percic B: D Wade, C: K Ashworth
Long Putt I7 – K Fairhead NTP – P3: B McMurray/R Shah, P7 S Flottmann/B Williams P8: K Fairhead /N/A
         I2: K Fairhead/P Wigger, I4: N Hogg (v)/R Shah, I8:  K Fairhead/ T Nind
Birdies on NTP: K Fairhead x 2, D Wade, P Wigger
Best Gross: A:  - K Fairhead - 77, A Res: E Lavelle - 85, B: R Shah - 90, C: P Wigger -? (sorry)
Wooden Spoon – T Van Luinen Nett 95

29th OCTOBER 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Final Totara Shield
1st –  T Bennett – 70 Nett  
2nd – R Shah – 71 Nett   
3rd –  T Manners – 72 Nett  
Long Drive Pine 8 - A: S MacBean, A Res:R Gale B:T Manners, C: K Ashworth
Long Putt Lake 9 – R Gale NTP – P3: K Williams/N/A, P5: S MacBean/M Winsor P7: S Tomson /T Bennett
         L3: S Tomson/N/A, L5: S Flottmann/N/A, L8:  T Carney/ B Williams
Birdies on NTP: S Flottmann, T Bennett, S MacBean
Wooden Spoon – B Bennett Nett 85

22nd OCTOBER  2016 Course Meadow Springs -  Stableford Pat Pereira Country Cup   
1st –  R McGrath - 40 Points
2nd –  c/b T Manners - 39 Points,  
3rd –  T LeBrun - 39 Points
Others:  E Lavelle - 39 Points, T Carney _ 37 Points               
NTP – 4 E Lavelle/N/A 8 M Percic/B Foxwell 11: S Flottmann/N/A
           16: S MacBean/K Williams, 15: T LeBrun/K Williams
Birdies on NTP: D O’Brien, T LeBrun
Eagle T LeBrun par 5 15th  
Wooden Spoon – M Waite 20 Points

15th OCTOBER 2016 Course Island/Lake – Stroke –  Round 2 Totra Sheild
1st –  K Ashworth – 68 Nett  
2nd – K Williams – 69 Nett   
3rd –  R McGrath – 71 Nett  
Others:  T Nind Nett 71             
Long Drive Island 6 - A: S MacBean, A Res:J Simonetti B:D Gutto (v), C: K Ashworth
Long Putt L1 – P Carway NTP – I2: E Lavelle/P Wigger, I4: S Flottmann/C Boyle I8: T LeBrun /M Winsor
         L3: K Fairhead/K Williams, L5: T LeBrun/D Wade, L8:  M Percic/ M LeBrun
Birdies on NTP: T LeBrun x 2, S Flottmann, K Surjan

Best Gross: A:  - K Surjan - 81, A Res: T Carney - 90, B: B Bennett - 83, C: D Firstenberg - 95
Wooden Spoon – D Wade Nett 92

8 OCTOBER 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Monthly Medal - Round 1 Totra Sheild
1st – B Bennett – 66 Nett A Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – T Manners – 71 Nett B Grade Gold Medal  
Silver Medal –  R Shah – 69 Nett  
Long Drive Lake4 - A: N/A, A Res:T Carney B:T Manners, C: C Boyle
Long Putt P9 – T Bennett NTP – P3: K Fairhead /N/A, P5: E Lavele/R Shah P7: D O’Brien /C Boyle
         L3: N/A/A Walker, L5: E Lavelle/A Walker, L8:  M Percic/T Manners
Birdies on NTP: R Shah, T Carney, K Fairhead
Best Gross: A:  - K Surjan - 81, A Res: T Carney - 90, B: B Bennett - 83, C: D Firstenberg - 95
Wooden Spoon – D Wade Nett 92

24 SEPTEMBER 2016 Course Island/Lake -  Stableford Pairs Combined Points   
1st –  D Gibson/K Gale - 68 Points
2nd –  T Nind/J Simonetti - 64 Points, 3rd –  K Ashworth/T Manners - 63 Points
Long Drive L9- A: T LeBrun A Res: D Kilderry   B: N/A, C: T Nind
Long Putt I3– K Fairhead
NTP – I2 K Surjan /D Gibson I4 D Kilderry/T Nind I8: D Kilderry/K Gale
           L3: K Surjan/N/A, L5: D Kilderry/D Gibson L8: R McGrath/K Gale
Birdies on NTP: D Kilderry, T LeBrun, K Surjan, B Foxwell
Wooden Spoon – T LeBrun/M LeBrun - 50 Points

18 SEPTEMBER 2016 Course Mandurah Country Club, Ambrose Pairs   
1st –  T LeBrun/M LeBrun - Nett 65.5
2nd –    A Godfrey/B Williams - Nett 66, 3rd –  P Carway/D Wade - Nett 67.75
NTP – 1st K Fairhead /P Carway 3rd N/A/M Winsor 6th: D O’Brien/M Lebrun
           14th: D Kilderry/D Wade, 17th: C Vince (v)/M Parker (v)
Wooden Spoon –C Boyle/E Santimano - Nett 72.5

10 SEPTEMBER  2016 Course Glen Iris Stableford SANDS TROPHY
WON BY COLLIER PARK  
1st –  B Bennett - 41 Points
2nd –  c/b D O’Brien - 38 Points, 3rd –  T Manners - 38 Points
Wooden Spoon –J Simonetti - 25 Points

3rd SEPTEMBER 2016 Course Island/Lake – Stroke – Monthly Medal - Life Members Day
1st – M Winsor – 68 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – K Surjan – 69 Nett A Grade Gold Medal  
Silver Medal –  J Simonetti – 70 Nett  
Long Drive Island 6 - A: S Flottmann, A Res:J Simonetti B:T Chester, C: S Chester
Long Putt L9 – B Williams
NTP – I2: S Flottmann/T Manners, I4: K Williams/B Bennett I8: K Williams/R Shah
         L3: S Flottmann/M LeBrun, L5: E Lavelle/C Boyle, L8:  K Surjan/S Chester
Birdies on NTP: B Bennett, R Shah, M Winsor, J Simonetti, K Surjan
Best Gross: A:  - K Surjan - 81, A Res: J Simonetti - 84, B: M Winsor - 89, C: C Boyle - 98
Wooden Spoon – K Ashworth Nett 95

27th AUGUST 2016 Course Pine/Lake – Russian Stableford Pairs - Final Winter Cup
WINNER WINTER CUP  2016 C Thompson def C Boyle 1 up Congratulation to both.
1st – E Lavelle/S MacBean – 67 Points
2nd – c/b T Manners/D O’Brien – 64 Points  
3 rd T Bennett/ B Bennett – 64 Points
Long Drive L4 - A: S MacBean, A Res:K Williams B:R Shah, C: T Nind

Long Putt P9 – C Thompson
NTP – P3: K Williams/M Winsor, P5: K Fairhead/S Adamson P7: J Simonetti/S Chester
         L3: D O’Brien/M Winsor, L5: S MacBean/M LeBrun, L8:  K Williams/K Ashworth
Birdies on NTP: J Simonetti, S Flottmann
Best Gross: A:  A Res:  B: C:
Wooden Spoon – K Atkins/S Chester - 33 Points

20 AUGUST 2016 Course Pine/ Island Stableford   
1st –  E Santimano - 35 Points
2nd –  c/b R Shah - 34 Points, 3rd –  B Bennett - 34 Points
Long Drive I5- A: C Thompson A Res: S Tomson   B: D Gibson, C: W Dolton
Long Putt Pine 4– D Firstenberg
NTP – P3 M Bunyan (v) /T Manners P7: S MacBean/R Shah P8: S Flottmann/N/A
           I2: K Fairhead/B Bennett, I4: S MacBean/T Bennett I8: E Lavelle/N/A
Birdies on NTP: T Nind, E Lavelle
Wooden Spoon –S Gilgallon - 22 Points

13 AUGUST 2016 Course Island/Lake –  Par  
1st –  E Lavelle -  +3
2nd – T Carney - Square 3rd – C/B E Santimano - -1
Long Drive L4 A: N/A A Res: D Kilderry/B: T Manners, C: W Dolton
Long Putt L6 – E Lavelle
NTP – I2 C Thompson/ K Gale I4 S Tomson/S Gilgallon I8: S Flottmann/T Chester
           L3: M Bunyan (v)/P Tregenza, L5: E Lavelle/B Bennett L8: E Lavelle /B Bennett
Birdies on NTP: E Lavelle, K Fairhead x 2, C Thompson, S Flottmann, J Simonetti, M Bunyan (v)
Wooden Spoon – Nett

6th AUGUST 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – B Bennett – 67 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – D Kilderry – 68 Nett A Grade Gold Medal  
Silver Medal –  D Gibson – 69 Nett - Silver Medal
Long Drive - A: S Flottmann, A Res:D Kilderry B:R Shah, C: C Boyle
Long Putt I9 – B Williams
NTP – P3: D Kilderry/M Winsor, P5: D Kilderry/C Boyle P7: K Fairhead/B Bennett
         L3: S Flottmann/T Bennett, L5: K Williams/ D Gibson, L8:  K Williams/T Bennett
Birdies on NTP: T Bennett, S Flottmann, K Williams x 2, D Kilderry
Best Gross: A: C Thompson - 80, A Res: D Kilderry – 82, B: R Shah – 85, C: K Atkins - 93
Wooden Spoon – M Winsor Nett 85

30 JULY 2016 Course Pine/Island Stroke - 2nd Qualifying Round Winter Cup    
1st –  D Firstenberg - Nett 67
2nd –  K Surjan - Nett 70, 3rd – c/b B Williams - Nett 71
Others:  T Carney Nett - 71, E Santimano Nett 71               
Long Drive P5- A: K Surjan A Res: S Tomson/ B: K Gale, C: W Dolton
Long Putt – K Ashworth
NTP – P3 T LeBrun/N/A P7 K Surjan/W Dolton P8: K Surjan/T Carney
           I2: D Kilderry/P Tregenza, I4: W Peppernell/K Gale I8: K Fairhead/S Adamson
Birdies on NTP: K Fairhead X 2, K Surjan, D Kilderry, W Peppernell, S Choe (v)
Wooden Spoon –S Flottmann - Nett 87

23 JULY 2016 Course Island/Lake–  Stroke - 1St Qualifying Round Winter Cup    
1st –  K Fairhead - Nett 69
2nd – c/b B Williams - Nett 71, 3rd – M Winsor - Nett 71
Others:  D Gibson Nett - 71               
Long Drive I5- A:M Bunyan (v) A Res: J Simonetti/ B: T Bennett, C: D Firstenberg
Long Putt – D Gibson
NTP – I2 S Flottmann/ B Williams I4 E Lavelle/T Bennett I8: W Peppernell/T Manners
           L3: D Kilderry/M Winsor, L5: N/A/D Firstenberg L8: S MacBean /M Winsor
Birdies on NTP: M Winsor x 2, S MacBean, R McGrath, S Flottmann, T Bennett
Wooden Spoon –K Atkins - Nett 91

16 JULY 2016 Course Pine/Lake – Stroke
1st –  K Surjan - Nett 69
2nd – c/b E lavelle - Nett 70, 3rd – T Bennett - Nett 70
Long Drive I- A: S Flottmann A Res: M McMurray/ B: T Manners, C:S Adaamson
Long Putt L4 – N/A
NTP – P3 E Lavelle/N/A P7 R McGrath/P Wigger P8: K Surjan/T Manners
           L3: W Peppernell/N/A, L5: W Peppernell/T Bennett L8: B McMurray /S Adamson
Birdies on NTP: S Tomson, W Peppernell
Wooden Spoon –S Adamson - Nett 89

9 JULY 2016 Course Pine/Island –  Stableford
1st –  C Boyle – 33 Points
2nd –  J Simonetti – 29 Points, 3rd – G Pilati – 327Points
Long Drive I9 - A: S Flottamnn, A Res: J Simonetti/ B: T Manners, C: N/A
Long Putt P9 – C Boyle
NTP – P3 R McGrath/P Tregenza P5 S Mac Bean/N/A P7: J Pedersen /G Pilati
           I2: J Pedersen/N/A, I4: S Mac Bean/N/A I8: JS Mac Bean/N/A
Birdies on NTP: S Mac Bean
Wooden Spoon – P Tregenza - 23 Points

2nd JULY 2016 Course Island/Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – P Wigger – 68 Nett B Grade Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – S Flottmann – 70 Nett A Grade Gold Medal  
Silver Medal –  B Bennett – 70 Nett
Long Drive - A: K Fairhead, A Res:B McMurray B:B Foxwell, C: S Gilgallon
Long Putt I9 – B Bennett
NTP – I2: T LeBrun/K Ashworth, I4: P Mulroney (v)/P Wigger I8: K Fairhead/S Adamson
         L3: E Lavelle/K Gale, L5:M Intini (v)/ S Gilgallon, L8:  S Flottmann/B Bennett
Birdies on NTP: K Fairhead, J Simonetti, M Intini (v), B Bennett x 2, P Wigger
Best Gross: A: S Flottmann - 79, A Res: J Simonetti – 86, B: B Bennett – 89, C: P Carway - 94
Wooden Spoon – S Tomson Nett 84

25 JUNE 2016 Course Pine/Lake – Stableford
1st –  K Fairhead – 36 Points
2nd –  K Ashworth – 35 Points, 3rd – B Williams – 35 Points
Long Drive P9 - A:M Polkinghorn (v), A Res: K Williams/ B: D Gibson, C: P Wigger
Long Putt I6 – T Carney
NTP – P3 W Peppernell/B Williams P5 E Lavelle/R Ruso (v) P7: D O’Brien /M Winsor
           L32: M Polkinghorn (v)/ B Bennett, L5: C Ritchie (v) /R Ruso (v) L8: J Simonetti/ D Wade
Birdies on NTP: B Williams,E Lavelle, J Simonetti, K Fairhead, B Foxwell, D O’Brien, D Wade
Wooden Spoon – C Boyle - 22 Points

18 JUNE 2016 Course Pine/sland – Stableford
1st –  E Lavelle – 40 Points
2nd – C/B R McGrath – 40 Points, 3rd – P Wigger – 37 Points
Long Drive P9 - A: S Luitten (v), A Res: A Godfrey/ B: R Shah, C: B Williams
Long Putt I6 – K Fairhead
NTP – P3 E Lavelle/D Gibson P7 T Whitcher (v)/ S Adamson, P8: A Godfrey /M Winsor
           I2: T LeBrun/ R Shah, I4: E Lavelle /B Williams I8: K Fairhead/ N/A
Birdies on NTP: E Lavelle x 2, W Peppernell x 2, M Winsor, K Gale, K Fairhead, P Wigger
Wooden Spoon – S Gilgallon - 17 Points

11 JUNE 2016 Course Island/Lake – Stableford
1st –  J Simonetti – 39 Points
2nd – C/B S Flottmann – 39 Points, 3rd – D O’Brien – 38 Points
Others:  S Haywood - 38 Points               
Long Drive L4 - A: N/A, A Res: D Kilderry B: M LeBrun, C: S Gilgallon
Long Putt I6 – D O’Brien
NTP – I2: N/A/M Waite, I4: K Surjan /N/A I5: C Thompson/ N/A
           L3: S Tomson/ K Gale, L5: J Simonetti /W Dolton L8: J Simonetti/ B Williams
Birdies on NTP: J Simonetti X 2, S Haywood, E Lavelle, D Gibson
Wooden Spoon – W Peppernell - 21 Points

4th JUNE 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – R McGarth – 69 Nett Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – L Pascoe – 69 Nett Silver Medal  
B Grade Gold –  T Carney – 72 Nett
Long Drive L1 - A: S Haywood, A Res:D Kilderry B: N/A, C: D Firstenberg
Long Putt P5 – A Walker NTP – P3: W Peppernell/B Bennett, P7: L Pascoe/D Wade P8: J Pedersen/R Shah
         L3: N/A /P Carway, L5: E Lavelle/T Carney, L8:  K Fairhead/S Gilgallon
Birdies on NTP: D Firstenberg, K Fairhead, S Gilgallon, P Carway
Best Gross: A: J Pedersen- 78, A Res: L Pascoe – 85, B: T Carney – 89, C: D Firstenberg
Wooden Spoon – D Kilderry Nett 85

28th MAY 2016 Course Pine/ Island – Stroke –- Final Round Club Championship
1st – W Peppernel – 68 Nett  
2nd – K Ashworth – 71 Nett   
3rd –D O’Brien – 72 Nett
Long Drive P8 - A: S Haywood, A Res:S Tomson B: B Foxwell, C: D Firstenberg
Long Putt I3– T Manners
NTP – P3: D O’Brien/P Tregenza, P5: C Thompson/M LeBrun P7: C Thompson/A Walker
          I2: S Tomson   T Carney, I4: B McMurray/T Manners I8: C Thompson/K Gale
Birdies on NTP:C Thompson, T Carney, T LeBrun, B McMurray
Best Gross: A: A Res:  – B Grade, C: Grade
Wooden Spoon – W Dolton- Nett 89

2016 CLUB CHAMPION: Craig Thompson
A GRADE CHAMPION: Kevin Fairhead            RUNNER UP: Sam Flottmann
A RES CHAMPION: Wayne Peppernell              RUNNER UP: Dylan Jones
B GRADE CHAMPION: David Wade                 RUNNER UP: Trevor Bennett
C GRADE CHAMPION: Ken Ashworth              RUNNER UP: David Firstsenberg
Congratulations to all

21th MAY 2016 Course Island/Lake – Stroke –-Third Round Club Championship
1st – T LeBrun – 70 Nett  
2nd – C Thompson – 72 Nett   
3rd –B McMurray – 73 Nett
Long Drive I6 - A: K Surjan, A Res:D Gibson B: T Bennett, C: K Ashworth
Long Putt L9 – T Bennett NTP – I2: J Saffen/T Carney, I4: W Peppernell/D Gibson I8: S Flottmann/D Gibson
          L3: T LeBrun   T Carney, L5: K Surjan/W Dolton L8: K Surjan/D Gibson
Birdies on NTP: D Kilderry
Best Gross: A: A Res:  – B Grade, C: Grade
Wooden Spoon – D Kilderry Nett 90

14th MAY 2016 Course Pine/Lake – Stroke –-Second Round Club Championship
1st – W Peppernell – 68 Nett  
2nd – D Jones – 69 Nett   
3rd –S Flottmann (count back) – 69 Nett
Long Drive L4 - A: S Flottmann, A Res:B McMurray B: M LeBrun, C: B Williams
Long Putt P9 – E Santimano
NTP – P3: S Flottmann/D Wade, P7: K Fairhead/T Bennett P8: A Godfrey/N/A
          L3: K Fairhead /N/A, L5: T LeBrun/T Carney L8: K Williams/S Gilgallon
Birdies on NTP: S Flottmann, T Carney, K Fairhead x 2, T LeBrun, K Williams, C Boyle, S Gilgallon, D Wade
Best Gross: A: A Res:  – B Grade, C: Grade
Wooden Spoon – D O’Brien Nett 86

7th MAY 2016 Course Pine/Island – Stroke – Monthly Medal - First Round Club Championship
1st – D O’Brien – 71 Nett Gold Medal & Kiwi Cup Winner
2nd – B Foxwell – 72 Nett B Grade Gold,  
3rd –D Jones – 72 Nett, Silver Medal
Long Drive P8 - A: T LeBrun, A Res:J Simonetti B: D Wade, C: K Ashworth
Long Putt I8 – D Gibson
NTP – P3: J Saffen/B Williams, P5: W Peppernell/P Carway P7: S Haywood/B Foxwell
          I2: J Saffen /D Gibson, I4: S Mac Bean/T Nind, I5:  N/A/D Wade
Birdies on NTP: W Peppernell,B Bennett. T LeBrun
Best Gross: A: K Fairhead- 79, A Res: D Jones – 87, B: D O’Brien – 88, C: B Foxwell -  94
Wooden Spoon – D Firstenberg Nett 90

30 APRIL 2016 Course Island/Lake –  FOUNDATION DAY SHIELD - Stableford
1st –  S Tomson – 44 Points
2nd – T Bennett – 43 Points, 3rd – E Lavelle – 38 Points
Others:  M LeBrun - 37 Points               
Long Drive L2 - A: J Pedersen, A Res: D Kilderry B: N/A, C: P Tregenza
Long Putt L1 – C Boyle
NTP – I2: E Davis/B Foxwell, I4: T LeBrun /M LeBrun I8: J Pedersen/ W Peppernell
           L3: A Godfrey/ B Bennett, L5: J Pedersen /M LeBrun L8: J Simonetti/ B Bennett
Birdies on NTP: E Lavelle, K Fairhead, B Foxwell
Wooden Spoon –

23 APRIL 2016 Course Pine/Lake – ANZAC Cup - Stableford
1st –  M LeBrun – 41 Points
2nd – K Ashworth c/b – 41 Points, 3rd – M Winsor – 40 Points
Others:  S MacBean & P Tregenza - 39 Points, D Gibson & R Shah - 38 Points               
Long Drive L2 - A: N/A, A Res: K Williams B: D Wade, C: K Ashworth
Long Putt P8 – K Fairhead
NTP – P3: J Pratomo/M Winsor, P5: E Lavelle /R Shah P7: J Simonetti/ N/A
           L3: K Fairhead/ N/A, L5: S Tomson /P Tregenza L8: S Tomson/ P Tregenza
Birdies on NTP: D Jones, M Winsor, S Tomson, E Lavelle, K Fairhead x2, K Williams
Wooden Spoon –D Wade - 24 Points

16 APRIL 2016 Course Pine/Island – St George's Day - Stableford    
1st –  K Fairhead – 41 Points
2nd – B Saffen – 39 Points, 3rd – J Simonetti c/b – 39 Points
Others:  D Firstenberg - 38 Points, P Carway - 38 Points, T Nind, J Saffen, & B Williams - all had 37 points               
Long Drive P8 - A: S Flottmann, A Res: A Godfrey B: R Shah, C: P Carway
Long Putt I7 – P Trengenza
NTP – P3: E Lavelle/N/A, P7: K Williams/N/A P8: A Godfrey/T Nind
           I2: J Saffen/ D Gibson, I4: K Fairhead /R Shah I5: B Saffen/ N/A
Birdies on NTP: D Gibson, L Pascoe, S Flottmann, R Shah, E Lavelle
Wooden Spoon –M LeBrun - 22 Points

9 APRIL 2016 Course Island/Lake – CPGC MASTERS Stableford    
1st –  T Van Luinen - 2016 Masters Champion – 40 Points
2nd – C Boyle – 40 Points, 3rd – K Williams – 39 Points
Others:  R Shah - 39 Points, K Surjan - 38 Points, B Bennett, S Flottmann, A Godfrey- all had 37 points               
Long Drive L4 - A: J Saffen, A Res: S Tomson B: N/A, C: S Gillgallon
Long Putt I5 – C Boyle
NTP – I2: A Godfrey/E Santimano, I4: J Saffen/D Wade I8: S Tomson/N/A
           L3: S Flottmann/B Williams, L5: D Kilderry /B Bennett L8:  K Surjan/B Bennett
Birdies on NTP: C Boyle, S Flottman, M LeBrun, K Fairhead, D Kilderry x2, P Tregenza, K Williams
Wooden Spoon –S Gillgallon - 25 Points

2nd APRIL 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – T Bennett – 69 Nett B Grade Gold & Kiwi Cup Winner
2nd – E Lavelle – 71 Nett A Grade Gold,  
3rd – M Waite – 70 Nett, Silver Medal
Others: D Wade nett 71, K Atkins nett 71,               
Long Drive P9 - A: S MacBean, A Res:J Simonetti B: B Bennett, C: D Firstenberg
Long Putt L9 – J Simonetti
NTP – P3: R McGarth/M Westcott, P5: S Flottmann/T Bennett P7: E Lavelle/R Shah
           L3: S Mac Bean /T Bennett, L5: S Flottmann/S Adamson, L8:  M Ritchie (v)/S Adamson
Birdies on NTP: S Adamson, S Flottmann
Best Gross: A: E Lavele- 82, A Res: T Van Luinen – 86, B: T Bennett – 88, C: K Atkins -  95
Wooden Spoon – M Percic Nett 87
Winner C Grade Match Play C Boyle def P Wigger 3 and 1

26 MARCH 2016 Course Pine/ Island – 4BBB Stableford   Final Match Play Championship A & B Grade
1st –  M Percic/P Trengenza – 46 Points
2nd – D KilDerry/M LeBrun – 45Points
3rd – K Surjan/E Santimano – 44 Points
Others:   Individual Scores: M Percic - 40 Points, C Thompson - 38 Points,
S Flottman - 38 Points, T Bennett - 37 Points              
Long Drive P5 - A: S Flottman, A Res: A Godfrey B: M Winsor, C: S Gillgallon
Long Putt I9 – D O’Brien
NTP – P3: T Van Luinen/M Winsor, P7: M Percic/D Firstenberg P8: C Thompson/K Ashworth
           I2: W Peppernel/M LeBrun, I4: M Percic /S Adamson, I8: J Pratomo/K Ashworth
Birdies on NTP:  B Saffen, W Peppernell
Eagle Pine 8 C Thompson
Wooden Spoon –K Ashworth/J Eaton - 31 Points
A Grade Match Play Champion J Pratomo,
B Grade Champion D O’Brien. Congratulations to all that played in the finals.

19 MARCH 2016 Course Island/Lake – Stableford Semi Final Match Play Championship
1st –  S Adamson – 39 Points
2nd – J Simonetti – 38Points, 3rd – S Gillgallon – 37 Points
Long Drive I5 - A: N/A, A Res: A Godfrey B: D Gibson, C: P Wigger
Long Putt L1 – T LeBrun
NTP – I2: T Van Luinen/D Wade, I4: T LeBrun/M LeBrun I8: E Lavelle/D Wade
           L3: J Simonetti/P Carway, L5: T Van Luinen /D Gibson, L8:  K Williams/P Tregenza
Birdies on NTP:  J Simonetti, R Shah, K Williams
Wooden Spoon –R Shah - 22 Points

12 MARCH 2016 Course Pine/Lake – Stableford First Round Match Play Championship
1st –  B Williams – 37 Points
2nd – K Williams – 33Points, 3rd – S Chester – 33 Points
Long Drive I6 - A: N/A, A Res: D O’Brien B: M LeBrun, C: S Chester
Long Putt P9 – Len Pascoe
NTP – P3: J Pratomo/P Wigger, P5: S MacBean/S Adamson P7: S MacBean/D Wade
          L3: K Williams/A Walker, L5: S Thomson /A Walker, L8:  B McMurray/C Boyle
Birdies on NTP:  M LeBrun, S MacBean, S Chester
Wooden Spoon –S Adamson - 19 Points

27th FEBRUARY 2016 Course Maylands – Stableford   Captains vs Presidents
1st –  C Boyle– 37 Points
2nd –  A Godfrey – 37 Points, 3rd – J Saffen – 37 Points
Others:   M LeBrun - 36 Points               
"KEG" Hole 9th T Van Luinen            
Captain’s Team average 34.36 points defeated President’s Team average 31.9 points

20th FEBRUARY 2016 Course Carramar – Stableford Don McCorkill Country Cup
1st –  M Westcott– 35 Points
2nd – C/B. B Bennett – 35 Points, 3rd – T Van Luinen – 35 Points
Long Drive 13 - A: S Flottmann, A Res: N/A B: D Wade, C: S Adamson
Long Putt 5 – T Manners
NTP – 4: E Lavelle/D Wade, 6: T LeBrun/C Boyle, 8: T LeBrun/N/A
           11: J Saffen/ P Carway, 16: J Saffen/B Bewnnett, 18:  T LeBrun/ M Winsor

13th FEBRUARY 2016 Course Pine/Island – Stableford Final Summer Cup
1st –  J Saffen – 40 Points
2nd – K Williams – 39 Points, 3rd – S MacBean – 36 Points
Long Drive I6 - A: S Flottmann, A Res: J Pratomo B: M LeBrun, C: B Williams
Long Putt P4 – S Flottmann
NTP – P3: E Lavelle/J Eaton, P7: S Flottmann/N/A, P8: J Saffen/N/A
           I2: J Saffen/B Bennett, I4: S MacBean /K Williams, I8:  S McBean/T Bennett
Birdies on NTP: J Saffen x 2, S MacBean x 2
Wooden Spoon –B Williams - 24 Points (??)
WINNER SUMMER CUP: J Simonetti def J Pratomo 2&1, congratulations to both players for an excellent match.

6th FEBRUARY 2016 Course Island/Lake – Stroke – Monthly Medal /Semi Final Summer Cup
1st – A Godfrey – 68 Nett A Grade Gold & Kiwi Cup Winner
2nd – F Firstenberg – 69 Nett B Grade Gold,
3rd – J Saffen – 69 Nett Silver Medal
Others: K Surjan nett 69, E Lavelle nett 70, S Flottmann nett 70, S Mac Bean nett 71                
Long Drive I6 - A: S MacBean, A Res:T Van Luiinen, B: T Bennett, C: C Boyle
Long Putt L9 – W Peppernell
NTP – I2: C Thompson/D Wade, I4: K Timbrell (v)/C Boyle I8: E Lavelle/K Williams
           L3: J Pratomo /K Atkins, L5: D Kilderry/K Atkins, L8:  J Pratomo/K Williams
Birdies on NTP: J Pratomo, D Kilderry, S Adamson, J Saffen, T Van Luinen
Best Gross: A: S Mac Bean- 78, A Res: K Surjan – 82, B: K Williams – 88, C: D Firstenberg -  95
Wooden Spoon – K Ashworth Nett 86
SUMMER CUP SEMI FINAL J Simonetti def C Boyle 6-4, J Pratomo def D Kilderry 2up

30th JANUARY 2016 Pine/Lake – Par & Quarter final Summer Cup
1st – T LeBrun – +2
2nd – D Firstenberg - Square, 3rd – T Carney – Square
Results Match Play Summer Cup: J Pratomo def K Williams 1up, D Kilderry def S Flottmann 1up
C Boyle def W Peppernell 5 & 3, J Simonetti def B Foxwell 3 & 1               
Long Drive L4 - A: S Flottmann, A Res: A Godfrey B: K Williams, C: E Santimano
Long Putt P5 – T LeBrun NTP – P3: T LeBrun/K Williams, P7: T LeBrun/N/A, P8: T LeBrun/K Ashworth
           L3: S Tomson/B Bennett, L5: T Summerfeldt /C Boyle, L8:  S Flottmann/K Williams
Birdies on NTP:C Thompson x3, T LeBrun, T Summerfeldt, S Mc Bean
Wooden Spoon

23th JANUARY 2016 Course Pine/Island – Stableford Robbie Burns Day
1st –  S Adamson – 42 Points
2nd – R McGrath – 41 Points, 3rd – C Boyle – 40 Points
Others: T LeBrun - 40 Points, A Walker - 40 Points, B Foxwell - 37 Points, K Williams - 37 Points                 
Long Drive P8 - A: T LeBrun, A Res: T Van Luinen B: M LeBrun, C: D Firstenberg
Long Putt I5 – C Boyle NTP – P3: J Pratomo/K Williams, P5: A Godfrey/N/A, P7: T LeBrun/S Adamson
           I2: R McGrath/M LeBrun, I4: S Flottmann /B Williams, I8:  S McBean/K Williams
Birdies on NTP: K Wiliams, B McMuray, R McGrath, T Carney
Best Gross: T LeBrun 76
Wooden Spoon –D Firstenberg - 22 Points

16th JANUARY 2016 Course Island/Lake – Stroke – Members Day, Final Qualifying Round Summer Cup
1st –  J Pretomo – 62 Nett, Winner Members Day
2nd – B Foxwell – 69 Nett,
3rd – T LeBrun – 70 Nett
Long Drive L9 - A: E Lavelle, A Res: D Wade B: K Williams, C: N/A
Long Putt I 1 – T Chester
NTP – I2: J Pratomo/M LeBrun, I4: S Tomson/S Chester, I8: K Surjan/D Gibson
           L3: K Surjan/K Williams, L5: E Lavelle /N/A, L8:  W Peppernell/K Williams
Birdies on NTP: K Surjan, M LeBrun, E Lavelle
Eagle: E Lavelle Lake 7
Wooden Spoon – P Tregenza Nett 82
FINAL 8 FOR THE SUMMER CUP (in order) J Pratomo, W Peppernell, B Foxwell, D Kilderry, S Flottmann, J Simonetti, C Boyle, K Williams

9th JANUARY 2016 Course Pine/Lake – Stroke – Ethel Smith Memorial Day, Second Qualifying Round Summer Cup
1st –  W Peppernell – 64 Nett, Winner Ethel Smith Sheild
2nd – M LeBrun – 69 Nett, 3rd – Dan Kilderry – 71 Nett
Long Drive L4 - A: J Saffen, A Res: M Sanzoni (v) B: M LeBrun, C: C Boyle
Long Putt P9 – P Carway
NTP – P3: D Kilderry/N/A, P7: D Kilderry/K Ashworth, P8: N/A/D Avery,
           L3: N/A /S Gillgallon, L5: N/A /S Adamson, L8:  D Kilderry/M LeBrun
Birdies on NTP: D Avery, K Ashworth, S Adamson, M LeBrun
Wooden Spoon – D Wade Nett 87

2nd JANUARY 2016 Course Pine/Island – Stroke – Monthly Medal First Qualifying Round Summer Cup
1st – Tony Summerfeldt – 70 Nett A Grade Gold & Kiwi Cup Winner
2nd – Ted Chester – 70 Nett B Grade Gold, 3rd – Dan Kilderry – 70 Nett Silver
Others: S Flottmann 70, B Foxwell 71, J Simonetti 71                
Long Drive I3 - A: S Flottmann, A Res: N/A, B: T Chester, C: S Adamson
Long Putt P4 – J Saffen
NTP – P3: J Simonetti/D Firstenberg, P5: J Simonetti/N/A, P7: C Thompson/N/A,
           I2: T Summerfeldt /N/A, I4: B Summerfeldt (V)/A Walker, I8:  T Summerfeldt/T Chester
Birdies on NTP: T Summerfeldt x 2, J Simonetti
Eagle Island 5 T Summerfeldt
Best Gross: A: T Summerfeldt - 70, A Res: D Kilderry – 85, B: T Chester – 89, C: B Foxwell 95
Wooden Spoon – D Wade Nett 83