19 DECEMBER 2015 Course Island/ Lake – Stableford & 3 Stick Day
1st – Terry Carney – 46 pts
2nd – Jason Pedersen – 42 pts 3rd – Wayne Peppernell – 39 pts
Long Drive I5 - A: J Pedersen, A Res: S Tomson, B: K Williams, C: N/A.
Long Putt L6 – Terry Carney
NTP – I2: S Flottman/B Williams I4: J Simonetti/M Winsor, I8: S Flottmann/M Winsor,
L3: D Wade/T Carney, L5: J Pedersen/M LeBrun, L8: D Wade/T Carney
Birdies on NTP: W Peppernell, S Flottmann, M Winsor, S Flottmann; Eagle on Island 6
Wooden Spoon – Sharon Gillgallon – 21 pts

12 DECEMBER 2015 Course Pine/ Lake – Stableford
1st – Dave Firstenberg – 39 pts
2nd –T Bennett – 38 pts 3rd – Mike LeBrun – 37 pts C/Back from Kevin Atkins - 37 pts
Long Drive L4 - A: S Flottmann, A Res: D O'Brien, B: T Bennett, C: K Atkins.
Long Putt P8 – Mike LeBrun
NTP – P3: S Flottman/J Eaton P5: K Sutjan/K Atkins, P7: J Simonetti/M LeBrun,
L3: N/A/K Williams, L5: J Simonetti/T Nind, L8: N/A/A Walker
Birdies on NTP: N/A
Wooden Spoon – Sharon Gillgallon – 26 pts

5 DECEMBER 2015 Course Pine/Island – Stroke – Monthly Medal Final Round Club Pairs
1st – Tony Summerfeldt – 67 Nett A Grade Gold & Kiwi Cup Winner
2nd – Bob Foxwell – 68 Nett B Grade Gold, 3rd – Dan Kilderry – 68 Nett Silver
Others: D O’Brien 69, B Bennett 70, C Thompson 70, T Bennett 70,
Long Drive P9 - A: T Summerfeldt, A Res: S Thomson, B: B Bennett, C: T Nind
Long Putt I9 – D Kilderry
NTP – P3: T Summerfeld/tM LeBrun, P5: T Summerfeldt/B Bennett, P7: T LeBrun/N/A,
P8: T Summerfeldt /B Foxwell, I4: T Summerfeldt / N/A, I8: C Thomppson/K Ashworth
Birdies on NTP: T Summerfeldt x 3, D Kilderry, S MacBean, K Ashworth, M Bunyan, M Le Brun
Eagle Pine 8 T Summerfeldt
Best Gross: A: T Summerfeldt - 68, A Res: D Kilderry – 84, B: B Bennett – 89, C: B Foxwell 92
Wooden Spoon – B Saffen Nett 82
COLLIER PARK PAIRS; WINNERS C Thompson/D Kilderry, Runner Up E Lavelle/ S MacBean
Pairs Rnd 1 Pts Rnd 2 Pts Rnd 3 Pts Total
M LeBrun/D O'Brien 1 8 4 13
K Ashworth/D Wade 2 5 7 14
D Firstenberg/J Pratomo 3 2 8 13
E Lavelle/S MacBean 4 4 3 11
T Bennett/B Bennett 5 7 2 14
C Thompson/D Kilderry 6 1 1 8
J Pedersen/T Nind 7 3 6 16
K Fairhead/M Bunyan 8 6 5 19
S Adamson/B McMurray 9 9 10 28
M Waite/P Wigger 10 10 9 29

28 NOVEMBER 2015 Course Island/Lake – Ambrose & 2nd Round Collier Park Pairs
1st – D Kilderry/C Thompson - Nett 59.75
2nd – D Firstenberg/J Pratomo - Nett 62.5
3rd – J Pedersen/T Nind - Nett 63.25
Long Drive I6 - A: S MacBean, A Res: D Kilderry, B: T Bennett, C: P Wigger.
Long Putt L1 – M Bunyan
NTP – I2: C Thompson/ M Ward I4: S MacBean/M Westcott, I8: S MacBean/ M Westcott,
L3: E Lavelle/T Bennett L5: M Bunyan/K Atkins, L8: D Wade/B Foxwell
Wooden Spoon – M Waite/P Wigger – Nett - 72.25

21 NOVEMBER 2015 Course Pine/Lake – Stableford & 1st Round Collier Park Pairs
1st – M LeBrun/D Obrien – 47 pts
2nd – K Ashworth/D Wade – 43 pts
3rd – D Firstenberg/J Pratomo – 43 pts
Long Drive P8 - A: S MacBean, A Res: D Kilderry, B: M LeBrun, C: M Waite.
Long Putt L9 – T Carney
NTP – P3: C Thompson/ T Hind P5: S Flottmann/N/A, P7: M Bunyan/ P Carway,
L3: R Shah/N/A L5: K Fairhead/P Carway, L8: C Thompson/P Wigger
Birdies on NTP: J Simonetti, K Fairhead, S Flottmann
Wooden Spoon – M Waite/P Wigger – 37 pts
Notable Scores: E Lavelle - 39 pts, M LeBrun - 39pts, K Surjan - 38pts, J Pedersen 36pts

14 NOVEMBER 2015 Bennett Brothers Beer & Bourbon Bash
No Results

7th NOVEMBER 2015 Course Island/ Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – Wayne Peppernell – 68 Nett B Grade Gold
2nd – Johan Pratomo – 69 A Grade Gold, 3rd – Mal Ward – 69 Silver
Others: Terry Carney - 70, Kier Williams - 71, Bob Foxwell - 71, Sash Tomson
Long Drive I6 - A: J Saffen, A Res: D Gibbson, B: M Windsor, C: G Threadgate.
Long Putt L9 – A Rule
NTP – I2: M Percic/T Carney, I4: K Surjan/T Bennett, I8: J Pedersen/M Windsor,
L3: E Lavelle /D Firstenberg, L5: K Fairhead/P Wigger, L8: E Lavelle/K Williams
Birdies on NTP: E Lavelle, J Pedersen x 2, J Saffen, M Windsor. EAGLE J Saffen
Best Gross: A: J Pedersen – 79, A Res: J Pratomo – 83, B: W Peppernell – 87, C: M Ward 92
Wooden Spoon – Gary Platti – Nett 89

31 OCTOBER 2015 Course Meadow Springs – Stableford & Pat Pereira Country Cup
1st – Eric Lavelle – 45 pts
2nd – Denis Avery – 38 pts
3rd – John Simonetti – 37 pts
Others: Kevin Fairhead – 36 pts; Kevin Atkins – 36 pts
Long Drive L6 - A: C Vince (V), A Res: S Tomson, B: T Bennett, C: C Boyle
NTP – 4: S Flottmann/G Threadgate, 8: E Lavelle/W Peppernell,
11: K Surjan/D Avery, 16: E Lavelle/W Peppernell,
Wooden Spoon: Dane O’Brien – 22 pts

24 OCTOBER 2015 Course Pine / Island – 4BBB - Stableford – Match Play Finals
1st – K Fairhead & M Waite – 49 pts
2nd – S Gilgallon & K Ashworth – 49 pts
3rd – S Flottmann & D Wade – 44 pts
Long Drive P8 - A: J Pederson A Res: M Percic, B: M Winsor, C: T Nind.
Long Putt I3 – Sam Flottmann
NTP – P3: J Pederson/S Gilgallon, P7: K Fairhead/B Bennett, P8: S Flottmann/K Ashworth,
I2: S Flottmann/A Walker, I4: R Shah/B Bennett, I8: S MacBean/M LeBrun
Birdies on NTP Holes: K Fairhead, S MacBean, K Surjan x 2, J Pederson, S Flottmann
2015 Match Play Championship Finals
A Grade: Alan Walker 10 & 8 b Craig Thompson
B Grade: Mike LeBrun 1up b Dan Kilderry
C Grade: David Firstenberg 3 & 2 b Steve Adamson

17 OCTOBER 2015 Course Island/ Lake – Stableford & Semi Finals Match Play
1st – Craig Thompson – 34 pts
2nd – Kevin Fairhead – 32 pts
3rd – Peter Carway – 32 pts
Long Drive I5 - A: N/A, A Res: D Kilderry, B: M LeBrun, C: C Boyle.
Long Putt L9 – Graham Threadgate
NTP – I2: NA/NA, I4: C Thompson/S Adamson, I8: C Thompson/C Boyle,
L3: K Fairhead/NA, L5: C Thompson/S Adamson, L8: K Fairhead/NA
Birdies on NTP: Craig Thompson x 2, Kevin Fairhead, Dan Kilderry
Wooden Spoon – Denis Avery – 23 pts
2015 Match Play Championship Semi Finals
A Grade: Craig Thompson 10 & 8 b Jack Saffen; Alan Walker 6 & 5 b David Wade
B Grade: Mike LeBrun 3 & 2 b Mal Ward; Dan Kilderry 2 & 1 b Terry Carney
C Grade: Steve Adamson 2 & 1 b Colin Boyle; David Firstenberg 1st extra hole b Graham Threadgate

10 OCTOBER 2015 Course Pine / Lake – Round 1 Match Play Championships
Long Drive L7 - A: K Surjan, A Res: K Gale, B: M Winsor, C: S Adamson
Long Putt P9 – Mario Percic
NTP – P3: S Tomson/S Adamson, P7: C Thompson/C Boyle, P8: T LeBrun/P Carway,
L3: D Wade/T Bennett, L5: T LeBrun/C Boyle, L8: S Flottmann/K Atkins
Birdies on NTP Holes: W Peppernell, S Tomson, K Gale, K Surjan, S Adamson
2015 Match Play Championship ¼ Finals
A Grade:
Craig Thompson 3 & 2 b Sam Flottmann; Kevin Surjan 4 & 3 b Jack Saffen; Alan Walker 3 & 2 b Brian Saffen
David Wade 1up b Dane O’Brien; John Simonetti 2up b Tyson LeBrun.
B Grade:
Dan Kilderry 3 & 1 b Derrick Gibson; Terry Carney 1st extra hole b Karina Gale; Mike LeBrun 1up b Peter Carway.
Mal Ward 1up b Mark Winsor; Bruce Bennett 1up b Ken Ashworth; Wayne Peppernell 4 & 3 b Sash Thomson.
C Grade:
Mark Westacott 2 up b Steve Adamson; Colin Boyle 3rd extra hole b Kevin Atkins; David Firstenberg 1up b Elias Santimano.
Graham Threadgate 3 & 2 b Mal Waite; Mario Percic 2 &1 b Bob Foxwell.

3 OCTOBER 2015 Course Pine / Island
No Results

26 SEPTEMBER 2015 Course Island/ Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – Peter Carway – 67 B Grade Gold
2nd – Kevin Fairhead – 67 A Grade Gold
3rd – Elias Santimano – 68 Silver
Others: Mal Ward – 68; Wayne Peppernell - 69
Long Drive I6 - A: K Fairhead, A Res: J Simonetti, B: B Bennett, C: D Firstenberg.
Long Putt L9 – Shaun MacBean
NTP – I2: D O’Brien/W Peppernell, I4: E Lavelle/S Gilgallon, I8: K Fairhead/M Winsor,
L3: S Flottmann/A Walker, L5: R Shah/P Carway, L8: S Flottmann/W Peppernell
Birdies on NTP: Sam Flottmann, Kevin Fairhead
Best Gross: A: K Fairhead – 74, A Res: E Lavelle – 84, B: W Peppernell – 87, C: M Winsor 92
Wooden Spoon – Alan Walker – 91

19 SEPTEMBER 2015 Course - ARALUEN – AMBROSE PAIRS
1st – T Summerfeldt & T Bennett – 61.25
2nd – K Fairhead & D O’Brien – 65.25
3rd – S Tomson & B Bennett – 66.25
Others: C Thompson & D Kilderry – 66.75; K Surjan & S Adamson – 67.25
Long Drive L6 - A: K Fairhead, A Res T Van Luinen, B: B Bennett, C: G Pilatti
Long Putt P2 – Jack Saffen
NTP – 7: T Van Luinen/S Adamson, 8: S Tomson/B Bennett,
12: B Saffen/S Adamson, 16: R Shah/K Williams,
Wooden Spoon: S Gilgallon & M Waite – 92.25

12 SEPTEMBER 2015 Course Pine / Island – Stableford & Sands Trophy Collier Park V Glen Iris Lakes
SANDS TROPHY: Glen Iris (29.9) D Collier Park (29.5)
1st – Peter Carway - 35
2nd – Jack Saffen - 33
3rd – Steve Adamson- 32
Others: Bruce Bennett - 32
Long Drive P8 - A: J Black (GI), A Res: M Percic, B: A Thompson (GI), C: Lincoln (GI).
Long Putt I3 – Gary Dickman (GI)
NTP – P3: S Pollock (GI)/P Carway, P7: J Saffen/T Bennett, P8: T LeBrun/B Bennett,
I2: B Burtchaell (GI)/M Mahar (GI), I4: J Simonetti/M Mahar (GI), I8: R Firth (GI)/N/A
Birdies on NTP Holes: J Saffen, R Firth, S Pollock, D Taylor, J Black x 2
Wooden Spoon – Colin Boyle – 22

5 SEPTEMBER 2015 Course Island/ Lake – Stroke – Monthly Medal & Final Winter Cup
WINTER CUP WINNER – Dan Kilderry defeated Tyson LeBrun 2 up
1st – Shaun MacBean – 69 A Grade Gold
2nd – Simon Haywood – 70 Silver
3rd – Derek Gibson - 70
Others: Peter Carway - 71 B Grade Gold; Kevin Atkins - 71
Long Drive L2 - A: T Summerfeldt, A Res: D Kilderry, B: B Bennett, C: C Boyle.
Long Putt I7 – Bruce Bennett
NTP – I2: B McMurray/B Foxwell, I4: T Summerfeldt/K Williams, I8: K Gale/T Chester,
L3: T Summerfeldt/B Bennett, L5: B McMurray/B Foxwell, L8: K Gale/T Chester
Birdies on NTP:
Wooden Spoon – Paul Tregenza – 91

29 AUGUST 2015 Course Pine / Lake – 4BBB Par & Semi Finals Winter Cup
1st – J Simonetti & M Winsor - +8
2nd – R Shah & K Surjan - +7
3rd – J Pederson & S Adamson - +7
Long Drive L6 - A: K Fairhead, A Res: J Simonetti, B: W Peppernell, C: P Carway
Long Putt P2 – Jack Saffen
NTP – P3: J Pederson/M Winsor, P7: T LeBrun/M LeBrun, P8: B McMurray/S Adamson,
L3: K Surjan/K Ashworth, L5: J Simonetti/S Adamson, L8: S Flottmann/B Foxwell
Birdies on NTP Holes: B McMurray x 2, J Pederson
Wooden Spoon: P Tregenza & W Peppernell: -2

22 AUGUST 2015 Course Pine / Island – Stableford & Quarter Finals Winter Cup
1st – Kevin Atkins - 37
2nd – Peter Carway - 37
3rd – Ken Ashworth - 35
Others: Mario Percic – 35; Mark Westcott - 35
Long Drive P6 - A: J Saffen, A Res: M Percic, B: P Wigger, C: K Ashworth.
Long Putt I9 – Brad Williams
NTP – P3: T LeBrun/B Bennett, P7: J Saffen/T Carney, P8: J Saffen/M LeBrun,
I2: D Kilderry/K Atkins, I4: T Manners/B Bennett, I8: T LeBrun/B Williams
Birdies on NTP Holes: Terry Nind, Mike LeBrun, Tyson LeBrun
Wooden Spoon – Dane O’Brien - 17

15 AUGUST 2015 Course Island/ Lake – Stroke & Final Round Winter Cup Qualifying
1st – Tyson LeBrun - 69
2nd – Kevin Fairhead - 70
3rd – Craig Thompson - 71
Others: Terry Nind – 72; Alan Rule - 72
Long Drive I6 - A: J Saffen, A Res: K Gale, B: M LeBrun, C: K Ashworth.
Long Putt L4 – Mario Percic
NTP – I2: K Surjan/N/A, I4: W Peppernell/M LeBrun, I8: J Saffen/N/A,
L3: K Fairhead/J Eaton, L5: S Haywood/P Carway, L8: K Gale/B Foxwell
Birdies on NTP: K Fairhead, C Thompson, S Haywood, J Simonetti, D Kilderry, K Gale x 2
Wooden Spoon – Dane O’Brien - 88

8 AUGUST 2015 Course Pine / Lake – Stroke & Round 2 Winter Cup Qualifying
1st – Denis Avery - 70
2nd – Simon Haywood - 71
3rd – John Eaton - 72
Others: Mike LeBrun - 72
Long Drive L1 - A: Eric Lavelle, A Res: Rush Shah, B: N/A, C: David Firstenberg
Long Putt P6 – Dan Kilderry
NTP – P3: T Summerfeldt/B Williams, P7: S Flottmann/N/A, P8: T Summerfeldt/N/A,
L3: J Saffen/B Foxwell, L5: B McMurray/A Shah, L8: R Gale/N/A
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt
Wooden Spoon: Graham Threadgate - 92

1 AUGUST 2015 Course Pine / Island – Stroke & Monthly Medal & Round 1 Winter Cup Qualifying
1st – Karina Gale – 66 B Grade Gold
2nd – Sharon Gilgallon – 69 Silver
3rd – Tony Manners – A Grade Gold
Others: Mark Winsor – 71; John Simonetti – 71; Alan Rule - 71
Long Drive P5 - A: S Haywood, A Res: R Shah, B: N/A, C: S Adamson.
Long Putt I6 – Tony Summerfeldt
NTP – P3: T Summerfeldt/N/A, P7: N Connelly/G Threadgate, P8: A Forsyth/M Winsor,
I2: K Surjan/S Adamson, I4: N/A/M Winsor, I8: T Summerfeldt/M Winsor
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt x 2, J Simonetti, K Surjan, S Tomson
EAGLES NEST: Tony Summerfeldt
Wooden Spoon – Graham Threadgate - 89

25 JULY 2015 Course Island/ Lake – Stroke
1st – Colin Boyle - 68
2nd – Brad McMurray - 71
3rd – Derek Gibson - 72
Others: Karina Gale - 73; Johan Pratomo - 73
Long Drive I5 - A: S Haywood, A Res: N/A, B: K Gale, C: C Boyle.
Long Putt L1 – Brad McMurray
NTP – I2: B McMurray/B Williams, I4: C Thompson/B Williams, I8: B McMurray/C Boyle,
L3: N/A/K Gale, L5: J Saffen/K Ashworth, L8: S Haywood/C Boyle
Birdies on NTP: J Saffen, J Pratomo
Wooden Spoon – Ken Ashworth - 84

18 JULY 2015 Course Pine / Lake – Stroke
1st – Mark Westcott - 67
2nd – Kevin Atkins - 70
3rd – Colin Boyle - 70
Others: Denis Avery – 71; Sash Tomson – 71
Long Drive L7 - A: S Haywood A Res: S Tomson, B: P England (V), C: S Gilgallon.
Long Putt P5 – Sharon Gilgallon
NTP – P3: B McMurray/M Winsor, P7: T Fisher (V)/M LeBrun, P8: S Haywood/N/A,
L3: K Surjan/B Bennett, L5: B McMurray/A Shah, L8: J Simonetti/C Boyle
Birdies on NTP Holes: B Bennett, A Shah, K Surjan, M Winsor
Wooden Spoon: Ken Ashworth - 89

11 JULY 2015 Course Pine / Island – Stableford
1st – Jack Saffen – 37 pts
2nd – Simon Haywood - 35 pts
3rd – Denis Avery -35 pts
Others: Ken Ashworth - 35 pts
Long Drive P5 - A: S Flottmann, A Res: J Simonetti, B: A Shah, C: S Adamson.
Long Putt I3 – Alan Rule
NTP – P3: S Tomson/N/A, P7: V Worobec/N/A, P8: S Tomson/P Carway,
I2: S Flottmann/P Wigger, I4: K Fairhead/N/A, I8: J Saffen/S Adamson
Birdies on NTP Holes: J Saffen, S Tomson
Wooden Spoon – Steve Adamson - 22 pts

4 JULY 2015 Course Island/ Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – John Eaton - 70 B Grade Gold
2nd – Bob Foxwell – 70 Silver
3rd – Mal Ward - 72
Others: Terry Nind – 72; Shaun MacBean – 72 A Grade Gold; Dan Kilderry – 72; Denis Avery - 72
Long Drive L9 - A: S MacBean, A Res: T Manners, B: T Bennett, C: M Winsor.
Long Putt I6 – Colin Boyle
NTP – I2: Gene Eaton/B Foxwell, I4: T Summerfeldt/M LeBrun, I8: T Summerfeldt/T Nind,
L3: M Bunyan/N/A, L5: D Gibson/M Winsor, L8: D Gibson/B Bennett
Birdies on NTP: J Saffen, T Nind, T Summerfeldt, P Wigger, B McMurray
Wooden Spoon – Alan Rule - 87

27 JUNE 2015 Course Pine / Lake – Stableford
1st – Peter Carway – 38 pts
2nd – John Simonetti – 35 pts
3rd – Terry Carney – 35 pts
Others: Mark Westcott – 34 pts; Simon Haywood – 34 pts; Dan Kilderry – 34 pts
Long Drive P8 - A: Craig Thompson (V), A Res: S Haywood, B: P Wigger, C: K Ashworth.
Long Putt L2 – Mal Ward
NTP – P3: D Kilderry/K Gale, P7: J Simonetti/K Ashworth, P8: J Simonetti/K Ashworth,
L3: N/A/B Bennett, L5: D Gibson/S Adamson, L8: D Kilderry/B Foxwell
Birdies on NTP Holes: Ken Ashworth
Wooden Spoon: Terry Nind 20 pts

20 JUNE 2015 Course Pine / Island – Stableford
1st – Bruce Bennett – 40 pts
2nd – John Simonetti – 35 pts
3rd – John Eaton – 34 pts
Others: Sash Tomson – 34 pts; Terry Nind – 34 pts
Long Drive I6 - A: S Flottmann, A Res: S Tomson, B: K Gale, C: B Foxwell.
Long Putt P5 – Bob Foxwell
NTP – P3: J Pratomo/B Foxwell, P7: S MacBean/B Bennett, P8: K Fairhead/N/A,
I2: N/A/M LeBrun, I4: K Fairhead/K Ashworth, I8: T Summerfeldt/M Winsor
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt x 2, K Fairhead x 2
Wooden Spoon – Mike LeBrun 27 pts

13 JUNE 2015 Course Island/ Lake – Stableford
1st – John Simonetti – 44 pts
2nd – Eric Lavelle – 37 pts
3rd – Mike LeBrun – 37 pts
Others: Johan Pratomo – 35 pts
Long Drive L4 - A: J Pederson, A Res: J Pratomo, B: K Williams, C: M LeBrun.
Long Putt I3 - Keir Williams
NTP - I2: E Lavelle/M Ward, I4: J Simonetti/K Williams, I8: C Leonard/N/A,
L3: J Saffen/A Shah, L5: S MacBean/T Carney, L8: B McMurray/T Carney
Birdies on NTP: Eric Lavelle x 2, B McMurray
Wooden Spoon – Sue Chester 20 pts

6 JUNE 2015 Course Pine / Lake – Stroke – Monthly Medal
1st – David Wade – 68 A Grade Gold
2nd – Alan Rule – 69 B Grade Gold
3rd – Trevor Van Luinen – 70 Silver
Others: Brad McMurray – 70; Tony Summerfeldt – 71; Mike LeBrun – 72; Sam Flottmann – 72; Colin Boyle - 72
Long Drive L1 - A: T Summerfeldt, A Res: D Wade, B: T Chester, C: M Ward.
Long Putt P9 – Dane O’Brien
NTP – P3: J Simonetti/T Chester, P7: T Bennett/S Adamson, P8: T Summerfeldt/N/A,
L3: T Van Luinen/N/A, L5: T Summerfeldt/T Carney, L8: S MacBean/E Santimano
Birdies on NTP Holes:
Wooden Spoon: David Firstenberg - 87

30 MAY 2015 Course Pine / Island – Stroke & Round 4 Club Championships
Club Champion: Tony Summerfeldt
A Grade Champion: Jason Pedersen - Runner up: Sean McBean
A Reserve Champion: Eric Lavelle - Runner up: David Wade
B Grade Champion: Terry Carney - Runner up: Bruce Bennett
C Grade Champion: Mark Winsor - Runner up: Steve Adamson
Game of the Day
1st – Jason Pederson - 66
2nd – Brad Williams - 69
3rd – Johan Pratomo - 70
Others: Terry Carney – 70; Alan Rule - 71
Long Drive P9 - A: J Pederson, A Res: J Simonetti, B: K Williams, C: D Firstenberg.
Long Putt I1 – Johan Pratomo
NTP – P3: M Sanzone/K Gale, P7: R Gale/K Williams, P8: T LeBrun/B Williams,
I2: S MacBean/C Boyle, I4: J Pederson/K Williams, I8: T Summerfeldt/M LeBrun
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt x 2, J Pederson x 2, K Fairhead, D Wade, S Flottmann
T Van Luinen, T LeBrun x 2, R Gale x 2
Wooden Spoon – John Eaton - 85

23 MAY 2015 Course Island/ Lake – Stroke & Round 3 Club Championships
1st – Mark Winsor - 62
2nd – Trevor Van Luinen - 63
3rd – Denis Avery - 66
Others: Eric Lavelle – 69; Terry Carney – 69; Sash Tomson – 69; David Wade – 69;
Brian Saffen – 69; Wayne Peppernell - 70
Long Drive L7 - A: J Pederson, A Res: D Wade, B: S Tomson, C: K Ashworth.
Long Putt I5 – John Simonetti
NTP – I2: B Saffen/B Bennett, I4: J Saffen/N/A, I8: J Pederson/T Van Luinen,
L3: D O’Brien/B Bennett, L5: T Summerfeldt/T Carney, L8: T Bennett/T Carney
Birdies on NTP: T Summerfeldt x 2, W Peppernell, J Pederson, B McMurrayWooden Spoon – Bob Foxwell - 88

16 MAY 2015 Course Pine / Lake – Stroke & Round 2 Club Championships
1st – Terry Carney - 72
2nd – Pat Wigger - 73
3rd – Eric Lavelle - 75
Others: Karina Gale - 75
Long Drive L4 - A: T LeBrun, A Res: T Manners, B: N/A, C: D Firstenberg.
Long Putt P6 – Simon Haywood
NTP – P3: M Percic/K Williams, P7: J Pratomo/N/A, P8: T LeBrun/M Winsor,
L3: E Lavelle/T Carney, L5: J Pratomo/K Gale, L8: M Percic/K Williams
Birdies on NTP Holes: Mario Percic
Wooden Spoon: Johan Pratomo - 87

9 MAY 2015 Course Pine / Island – Stroke - Monthly Medal & Round 1 Club Championships
1st – David Wade – 68 A Grade Gold
2nd – Eric Lavelle – 69 Silver
3rd – Derek Gibson - 71
Others: Terry Nind – 71 B Grade Gold
Tony Summerfeldt - 72
Long Drive I8 - A: S Flottmann, A Res: D Gibson, B: T Van Luinen, C: B Foxwell.
Long Putt P5 – Sam Flottmann
NTP – P3: K Surjan /T Nind, P7: S Flottmann/T Carney, P8: M Percic/T Nind,
I2: B Saffen/M LeBrun, I4: S Flottmann/K Williams, I8: S Haywood/S Tomson
Birdies on NTP Holes: D Wade x 2, M Percic x 2, S Tomson x 2, T Carney, J Pratomo
Best Gross: A – T Summerfeldt – 72, A RES – D Wade – 84, B – K Williams – 94, C – C Boyle - 98
Wooden Spoon – Mike LeBrun - 91

2 MAY 2015 Course Island/ Lake - Stableford & Foundation Shield
1st – Ed Davis – 37 pts 2015 Foundation Shield Winner
2nd – Sash Tomson – 37 pts
3rd – David Firstenberg – 36 pts
Others: John Simonetti – 36 pts; Brad Williams – 36 pts
Long Drive I3 - A: S Flottmann, A Res: J Simonetti, B: S Tomson, C: J Eaton.
Long Putt L2 – Dane O’Brien
NTP – I2: K Fairhead/J McFarlane, I4: T LeBrun/P Carway, I8: T LeBrun/B Williams,
L3: G Bush/B Williams, L5: T Summerfeldt/N/A, L8: E Davis/J McFarlane
Birdies on NTP:
Wooden Spoon – David Wade – 23 pts

25 APRIL 2015 Course Pine / Lake – Stableford & Anzac Trophy
Teams: ANZACs – 33.53 (D) Aliens – 30.08; Individual: Sam Flottman
1st – Sam Flottmann – 42 pts
2nd – Brad Williams – 41 pts
3rd – Pat Wigger - 40 pts
Others: Mal Ward – 39 pts; Ciaran Leonard – 38 pts; Mario Percic – 38 pts; Dane O’Brien – 38 pts
Long Drive L9 - A: J Pederson, A Res: W Peppernell, B: M LeBrun, C: C Boyle.
Long Putt P4 – Mario Percic
NTP – P3: D O’Brien/K Gale, P7: T Manners/P Carway, P8: J Pederson/P Wigger,
L3: M Percic/ N/A, L5: G Bush/B Williams, L8: T LeBrun/K Gale
Birdies on NTP Holes: M LeBrun, S Flottmann, J Pederson x 2
EAGLES NEST: Sam Flottmann
Wooden Spoon: David Firstenberg – 16 pts

18 APRIL 2015 Course Pine / Island – Stableford & St Georges Day
1st – Wayne Peppernell – 39 pts
2nd – Johan Pratomo – 37 pts
3rd – Tony Summerfeldt – 37 pts
Others: Shaun MacBean – 37 pts; Colin Boyle – 37 pts; Tyson LeBrun – 37 pts
Long Drive P9 - A: K Fairhead, A Res: M Percic, B: M LeBrun, C: K Ashworth.
Long Putt I1 – Wayne Peppernell
NTP – P3: D Gibson/T Nind, P7: J Pederson/N/A, P8: T Summerfeldt/C Boyle,
I2: T Summerfeldt/T Carney, I4: T Summerfeldt/A Shah, I8: T LeBrun/S Tomson
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt x 3, E Santimano x 2, J Pederson x 2, D Gibson, A Rule, J Pratomo
Wooden Spoon – Ameet Shah – 23 pts

11 APRIL 2015 Course Island/ Lake – Stableford & Collier Park Masters
2015 MASTERS CHAMPION – Kevin Fairhead
1st – Kevin Fairhead – 38 pts
2nd – Ameet Shah – 37 pts
3rd – Dan Kilderry – 37 pts
Others: Keir Williams – 37 pts; Steve Roberts – 36 pts; Shaun MacBean - 36 pts
Long Drive I6 - A: S MacBean, A Res: S Roberts, B: K Williams, C: S Adamson.
Long Putt L2 – Wayne Peppernell
NTP – I2: D O’Brien/D Wade, I4: K Fairhead/ A Shah, I8: K Surjan/T Van Luinen,
L3: S Flottmann/B Williams, L5: S Roberts/D Avery, L8: B Saffen/D Firstenberg
Birdies on NTP: Shaun MacBean, Kevin Fairhead, Brian Saffen, David Wade, Dennis Avery
Wooden Spoon – David Firstenberg – 12 pts

4 APRIL 2015 Course Pine / Lake – Stroke & Monthly Medal
1st – Tony Manners – 66 nett & A Grade Gold
2nd – Mario Percic – 66 nett & Silver
3rd – Tyson LeBrun – 67 nett
Others: Bruce Bennett – 68 nett & B Grade Gold; Dane O’Brien – 69 nett
Long Drive L4 - A: T LeBrun, A Res: J Pratomo, B: M LeBrun, C: T Nind.
Long Putt P1 – Eric Lavelle
NTP – P3: J Pratomo/P Tregenza, P7: T Manners/M Winsor, P8: J Pratomo/ N/A,
L3: D O’Brien/B Bennett, L5: E Lavelle/B Bennett, L8: J Saffen/M Winsor
Best Gross: A: T LeBrun, A Res: T Manners, B: B Bennett – 88, C: M Winsor
Wooden Spoon: Graham Threadgate – 86 nett

28 MARCH 2015 Course Maylands – Stableford & Captain’s V President’s
Presidents Team 34.27 defeated Captains Team 34.09
Best Player on the Day – Alan Walker – 41 pts – Game Day Voucher
NTP – Mario Percic – Bottle of Jack Daniels
21 MARCH 2015 Course Island/ Lake – Stroke & Final Round Totara Shield
1st – Johan Pratomo – 68 nett
2nd – Mario Percic - 70 nett
3rd – Sam Flottmann - 71 nett
Others: Kevin Fairhead – 72 nett; Terry Nind – 73 nett
Long Drive I3 - A: S Flottmann, A Res: W Peppernell, B: M LeBrun, C: K Ashworth.
Long Putt L6 – Shaun MacBean
NTP – I2: W Peppernell/C Boyle, I4: K Fairhead/ T Van Luinen, I8: K Surjan/T Van Luinen,
L3: N/A/T Nind, L5: J Pratomo/D Firstenberg, L8: K Fairhead/P Carway
Birdies on NTP: Shaun MacBean
Wooden Spoon – Dane O’Brien - 90 nett

TOTARA SHIELD Round 1 Round 2 Round Total
1st: Sam Flottmann 72 73 71 216
2nd: Dan Kilderry 71 73 74 218
3rd: Derrick Gibson 75 68 79 222

14 MARCH 2015 Course Pine / Lake – Stroke & 2nd Round Totara Shield
1st – Derek Gibson – 68 nett
2nd – John Simonetti – 69 nett
3rd – Pat Wigger – 70 nett
Others: Colin Boyle – 70 nett; Mal Ward – 71 nett; Elias Santimano – 72 nett; Jim Carr – 72 nett
Long Drive L4 - A: J Pederson, A Res: D Kilderry, B: T Carney, C: E Santimano.
Long Putt P5 – Jim Carr
NTP – P3: D Kilderry/K Williams, P7: J Pederson/K Williams, P8: J Saffen/T Carney,
L3: D Kilderry/K Williams, L5: T Manners/E Santimano, L8: J Saffen/P Carway
Birdies on NTP Holes: Pat Wigger, Jack Saffen, Trevor Bennett
Wooden Spoon – Mal Waite - 85

7 MARCH 2015 Course Pine / Island – Monthly Medal & 1st Round Totara Shield
1st – Ted Chester – 69 nett B Grade Gold
2nd – Mark Winsor – 70 nett Silver
3rd – Mike Bunyan – 71nett A Grade Gold
Others: Dan Kilderry – 71 nett; Jack Saffen – 71 nett; Sam Flottmann – 72 nett; Kevin Surjan – 72 nett
Long Drive P5 - A: J Saffen, A Res: D Gibson, B: M LeBrun, C: B Foxwell.
Long Putt I1 – Mike LeBrun
NTP – P3: E Lavelle/D Kilderry, P7: M Bunyan/M Waite, P8: S MacBean/T Chester,
I2: M Percic/D Kilderry, I4: S Flottmann/D Kilderry, I8: K Fairhead/D Kilderry
Birdies on NTP Holes: K Fairhead x 3, J Saffen x 2, D Firstenberg
Best Gross: A: S Flottmann – 79, A RES: T Manners – 90, B: D Kilderry – 88, C: M Winsor - 94
Wooden Spoon – Terry Carnet: - 85

28 FEBRUARY 2015 Course Island/ Lake – Stroke & Putt - Dave Reynolds Memorial Putting
Dave Reynolds Putting Trophy: Derek Gibson – 29 putts
1st – Mal Ward – 64 nett
2nd – Shaun MacBean - 67 nett
3rd – Terry Nind - 69 nett
Others: Derek Gibson - 69 nett; Dan Kilderry – 71 nett; Peter Carway – 73 nett
Long Drive L6 - A: S MacBean, A Res: M Percic, B: J Simonetti, C: K Ashworth.
Long Putt I6 – Sash Tomson
NTP – I2: J Saffen/S Tomson, I4: S MacBean/D Gibson, I8: M Percic/D Firstenberg,
L3: M Bunyan/D Kilderry, L5: D O’Brien/D Kilderry, L8: S MacBean/ NA
Birdies on NTP: Mal Ward
Wooden Spoon – Ken Ashworth – 97 nett

21 FEBRUARY 2015 Country Trophy at The Vines Stableford
1st – Brad Williams – 38 pts
2nd – Sash Tomson – 37 pts
3rd – Colin Boyle – 37 pts
Others: Mal Ward – 36 pts; Shaun MacBean – 36 pts
Long Drive Hole 12 - A: T LeBrun, A Res: J Simonetti, B: D Kilderry, C: B Williams.
Long Putt Hole 10 – S MacBean
NTP – 5: S Flottmann/D Firstenberg, 8: T LeBrun/S Tomson, 9: J Simonetti/D Kilderry,
17: S MacBean/M LeBrun, 18: S Flottmann/B Williams.

14 FEBRUARY 2015 Course Pine / Island – Par & Final Summer Cup
Final Summer Cup – Tony Summerfeldt 1 up defeated David Wade after 20 holes
1st – John Simonetti: +2
2nd – Sam Flottmann: +1
3rd – Sue Chester: Square
Others: Denis Avery: Square; Mario Percic: Square; Mike Bunyan: Square; Shaun MacBean: Square
Long Drive I6 - A: M Bunyan, A Res: M Percic, B: T Chester, C: C Boyle.
Long Putt P4 – K Williams
NTP – P3: M Bunyan/P Wigger, P7: J Saffen/J Simonetti, P8: T Summerfeldt/N/A,
I2: W Peppernell/A Rule, I4: E Lavelle/S Adamson, I8: T Summerfeldt/P Wigger
Birdies on NTP Holes: W Peppernell, S Adamson, J Saffen, M Ward, T Summerfeldt x 4
Wooden Spoon – Terry Carney: -12

7 FEBRUARY 2015 Course Island/ Lake – Stroke - Monthly Medal & Semi Finals Summer Cup
1st – Colin Boyle – 66 nett
2nd – Sam Flottmann – 68 nett
3rd – Derek Gibson – 70 nett
Others: Trevor Bennett – 72 nett; Kevin Surjan – 73 nett; Peter Carway – 73 nett
Long Drive L6 - A: T Summerfeldt, A Res: T Manners, B: S Tomson, C: B Williams.
Long Putt I7 – T Summerfeldt
NTP – I2: J Carr/D Wade, I4: S MacBean/J Simonetti, I8: J Pratomo/D Wade,
L3: J Pratomo/D Gibson, L5: T Bennett/M Waite, L8: T Summerfeldt/K Ashworth
Best Gross: A: S Flottmann 76, A RES: T Bennett 88, B: D Gibson 88, C: C Boyle 94
Wooden Spoon – Sharron Gilgallon – 93 nett
Semi Finals Summer Cup
David Wade 9 and 8 defeated Mike Bunyan
Tony Summerfeldt 1 up defeated Tony Manners after 21 holes

31 JANUARY 2015 Course Pine / Lake Par & Quarter Finals Summer Cup
1st – Ed Davis - +4
2nd – Derek Gibson +1
3rd – Mario Percic - Square
Others: Jim Carr - Square
Long Drive P2 - A: J Saffen, A Res: N/A, B: P Carway, C: A Rule.
Long Putt L9 – Mal Waite
NTP – P3: N/A /B Williams, P7: J Carr/N/A, P8: T Manners/T Chester,
L3: W Peppernell/S Tomson, L5: W Peppernell/J McFarlane, L8: J Pratomo/T Nind
Birdies on NTP Holes: N/A
Wooden Spoon – Terry Carney – Minus 10
David Wade 4 & 2 defeated David Firstenberg
Mike Bunyan 4 & 3 defeated Shaun MacBean
Tony Manners 2 up defeated Trevor Bennett
Tony Summerfeldt 2 up defeated Bruce Bennett

24 JANUARY 2015 Course Pine / Island - Stableford & Robbie Burns Day
1st – Sam Flottmann – 41 pts
2nd – Mike Bunyan – 39 pts
3rd – Trevor Bennett – 38 pts
Others: Dan Kilderry – 38 pts; Derek Gibson – 37 pts
Long Drive I6 - A: J Saffen, A Res: J Pratomo, B: T Chester, C: S Adamson.
Long Putt P5 – T Summerfeldt
NTP – P3: S Flottmann/P Wigger, P7: S Flottmann/N/A, P8: S Flottmann/D Gibson,
I2: T Summerfeldt/B Bennett, I4: K Surjan/S Chester, I8: E Lavelle/T Chester
Birdies on NTP Holes: Eric Lavelle, Bruce Bennett, Tyson LeBrun
Wooden Spoon – Mike LeBrun – 23 pts

17 JANUARY 2015 Course Island / Lake Stroke -Membership Day & Round 3 Summer Cup Qualifying
1st – Tyson LeBrun – 67 nett
2nd – Tony Manners – 67 nett
3rd – Mike Bunyan - 68 nett
Others: David Wade – 68 nett; Shaun MacBean – 70 nett; Trevor Bennett – 70 nett; Ted Chester – 70 nett
Long Drive I5 - A: S Flottmann, A Res: T Manners, B: B Bennett, C: E Santimano.
Long Putt L2 – Jim Carr
NTP – I2: J Carr/K Williams, I4: M Percic/E Santimano, I8: T LeBrun/K Ashworth,
L3: S MacBean/B Bennett, L5: T Carney/T Bennett, L8: S Flottmann/B Foxwell
Wooden Spoon – Mike LeBrun – 87 nett
Summer Cup Quarter Finals to be played on 31/01/2015
(1) D Firstenberg v (8) D Wade
(4) M Bunyan v (5) S MacBean
(2) T Bennett v (7) T Manners
(3) B Bennett v (6) T Summerfeldt

10 JANUARY 2015 Course – Pine / Lake-Stroke - Ethel Smith Memorial & Round 2 Summer Cup
1st – Trevor Bennett – 68 nett
2nd – Tyson LeBrun – 69 nett
3rd – Tony Summerfeldt - 72 nett
Others: Shaun McBean – 72 nett; David Firstenberg – 72 nett
Long Drive P8 - A: S MacBean, A Res: B Saffen, B: C Steel, C: D Firstenberg.
Long Putt L4 – Brad Williams
NTP – P3: NA/ S Adamson, P7: B Saffen/T Bennett, P8: S MacBean/D Gibson,
L3: C Leonard/K Ashworth, L5: S Flottmann/S Adamson, L8: S MacBean/M LeBrun
Birdies on NTP Holes: Steve Adamson, Sam Flottmann
Wooden Spoon – Mal Waite – 90 nett

3 JANUARY 2015 Course – Pine / Island - Stroke & Monthly Medal & Round 1 Summer Cup
1st – David Firstenberg - 66 nett
2nd – Bruce Bennett – 67 nett
3rd – Ken Ashworth – 70 nett
Others: Alan Rule – 70 nett; Tony Summerfeldt – 70 nett; Dan Kilderry – 70 nett
Long Drive I3 - A: T Summerfeldt, A Res: M Percic, B: D Kilderry, C: S Adamson.
Long Putt P2 – Jason Pederson
NTP – P3: J Saffen/D Avery, P7: T Summerfeldt/D Kilderry, P8: E Lavelle/K Ashworth,
I2: T Manners/D Kilderry, I4: J Pederson/P Carway, I8: T Summerfeldt/D Kilderry
Best Gross: (A) T Summerfeldt 70, (A RES) M Bunyan 85, (B) B Bennett 88, (C) D Firstenberg 92
Birdies on NTP Holes: T Summerfeldt
Wooden Spoon: Mark Maine - 83 nett