27 Dec 2014 Stroke Course Pine/Island
1st – Dane O’Brien – 70 nett
2nd – David Wade – 70 nett
3rd – Tony Summerfeldt – 71 nett
Others: Jack Saffen - 73
Terry Carney - 73
Wayne Peppernell – 73
Long Drive P5 - A: Shaun MacBean, A Res: Dane O’Brien, B: John Simonetti, C: David Firstenberg.
Long Putt I6 – Mario Percic
NTP – P3: S Bennett/J Simonetti, P7: J Carr/B Foxwell, P8: T Summerfeldt/S Adamson,
I2: W Peppernell/B Foxwell, I4: T Summerfeldt/B Foxwell, I8: T Summerfeldt/N/A
Birdies on NTP Holes: D O’Brien, T Summerfeldt x 2
Wooden Spoon: Paul Tregenza – 92

20 Dec 2014 Course – Island/Lake 3 Stick Day Red Tees
Stableford
1st – Sam Flottmann – 44 pts
2nd – Kevin Fairhead – 44 pts
3rd – John Simonetti – 41 pts
Others: Bruce Bennett – 40 pts
Trevor Bennett – 40 pts
Denis Avery – 40 pts
Long Drive P5 - A: S Flottmann, A Res: M Percic, B: T Bennett, C: B Williams.
Long Putt L6 – Steve Adamson
NTP – I2: K Fairhead/M LeBrun, I4: D O’Brien/T Carney, I8: S Flottmann/D Wade,
L3: S MacBean/D Firstenberg, L5: S Flottmann/D Kilderry, L8: K Fairhead/K Gale
Birdies on NTP Holes: S Flottmann x 2, A Rule, T Carney
Wooden Spoon: Brad McMurray – 21 pts

13 Dec 2014 Course – Pine/Lake
STABLEFORD
1st – Jack Saffen – 42 pts
2nd – Trevor Van Luinen – 38 pts
3rd – John Simonetti – 34 pts
Others: Kevin Surjan – 34 pts
Terry Carney – 34 pts
Steve Adamson – 33 pts
Long Drive P5 - A: Tyson LeBrun, A Res: W Peppernell, B: M LeBrun, C: N/A.
Long Putt L6 – Tony Manners
NTP – P3: J Saffen/K Ashworth, P7: Mal Ward/N/A, P8: B McMurray/S Adamson,
L3: M Percic/N/A, L5: M Bunyan/N/A, L8: K Surjan/N/A.
Wooden Spoon – Alan Rule – 25 pts
Birdies on NTP Holes: Brad McMurray

6 Dec 2014 Course – Pine/Island Pairs Comp Round 3 and Monthly Medal Stroke
1st – Steve Adamson – 70 nett B Grade Gold
2nd – Mike Bunyan – 70 nett A Grade Gold
3rd – Trevor Bennett – 70 nett Silver Medal
Others: Bruce Bennett - 71
Brad McMurray - 71
Tony Summerfeldt – 72
John Simonetti – 72
Derek Gibson - 72
Long Drive P5 - A: John O’Toole, A Res: Mario Percic, B: Keir Williams, C: Sharron Gilgallon.
Long Putt L6 – Ameet Shah
Best Gross – A: T Summerfeldt 73, A Res: M Bunyan 83, B: J Simonetti 89, C: P Wigger 100
NTP – P3: K Fairhead/B Foxwell, P7: J O’Toole/D Wade, P8: J Saffen/M LeBrun,
I2: B McMurray/B Foxwell, I4: A Shah/S Adamson, I8: S Flottmann/N/A
Wooden Spoon: Eric Lavelle – 85
Pairs Comp: M Bunyan/D Gibson – 71
S Adamson/P Wigger – 73.5
B McMurray/S Flottmann – 74
Pairs Comp Overall Standings
1st: T. Summerfeldt/T. LeBrun
2nd: J. Simonetti/M. Percic
3rd: B. McMurray/S. Flottmann
4th: S. Adamson/P. Wigger
5th: M. Bunyan/D. Gibson
6th: K. Fairhead/T. Bennett
7th: B. Williams/K. Williams
8th: M. Waite/D. Firstenberg
9th: K. Ashworth/W. Peppernell
10th: D. Kilderry/D. O'Brien
11th: S. Gilgallon/T. Nind

29 Nov 2014 Course – Island/Lake Pairs Comp Round 2 Ambrose Pairs Ambrose
1st – Tony Summerfeldt/Tyson LeBrun – 62.5
2nd – John Simonetti/Mario Percic - 63
3rd – Trevor Bennett/Kevin Fairhead -64.25
Others: David Wade/Sash Tomson - 65.25
Brad Williams/Keir Williams – 66.25
Mike Bunyan/Derek Gibson – 68
Long Drive P5 - A: Sue Chester, A Res: Mario Percic, B: Dan Kilderry, C: Sharron Gilgallon.
Long Putt L6 – Steve Adamson
NTP – I2: T Manners/K Williams, I4: N-A/B Williams, I8: T Chester/P Wigger,
L3: T Summerfeldt/B Foxwell, L5: S Flottmann/D Kilderry, L8: T LeBrun/D Gibson
Eagles Nest: Tony Summerfeldt – Lake 9

22 Nov 2014 Course – Pine/Lake Pairs Comp Round 1 4BBB Stableford
Stableford
1st – Steve Adamson/Pat Wigger – 46 pts
2nd – Sam Flottmann/Brad McMurray – 44 pts
3rd – Mal Waite/Dave Firstenberg – 43 pts
Others: Brad Williams/Keir Williams – 41 pts
Tony Summerfeldt/Tyson LeBrun – 40 pts
John Simonetti/Mario Percic – 40 pts
Long Drive P5 - A: Tyson LeBrun, A Res: W Peppernell, B: Sash Tomson, C: D Firstenberg.
Long Putt L6 – Tony Summerfeldt
NTP – P3: W Peppernell/K Williams, P5: S Flottmann/D Firstenberg, P8: J Simonetti/N/A,
L3: E Lavelle/S Gilgallon, L5: Brad McMurray/B Williams, L8: T LeBrun/N/A.
Wooden Spoon – Terry Nind – 18 pts

16 Nov 2014 Course – Bunbury GC Bennett Brothers Beer & Bourbon Bash to Binningup
2 BALL AMBROSE
1st – Tony Summerfeldt/Mike LeBrun – 62.5 nett
2nd – Sam Flottmann/Trevor Bennett – 63.25 nett
3rd – David Wade/John Simonetti – 64.25 nett
Long Drive - A: Tyson LeBrun, A Res: Steve Roberts, B: Dan Kilderry, C: N/A
NTP – 1: T Summerfeldt/T Bennett, 8: A Shah/G Pilati, 10: A Shah/M Winsor,
11: T Summerfeldt/T Bennett, 16: T Summerfeldt/M Winsor.
Long Putt – John Simonetti
Overall results for the BB Bash:
1. Tony Summerfeldt/Mike LeBrun – 137.0 nett
2. Tyson LeBrun/Bob Foxwell – 144.5 nett
3. Sam Flottmann/Trevor Bennett – 145.25 nett
4. David Wade/John Simonetti – 145.25 nett
5. Steve Roberts/Dan Kilderry – 149.0 nett
6. Dane O’Brien/Gary Pilati – 149.5 nett
7. Brad McMurray/Steve Adamson – 150.75 nett
8. Nish Shah/Brad Williams – 154.75 nett
9. Ameet Shah/Mario Percic – 155.25 nett
10. Tony Manners/Mark Winsor – 155.75 nett
11. Rush Shah/Kevin Atkins – 161.25 nett

15 Nov 2014 Course – The Cut Mandurah Bennett Brothers Beer & Bourbon Bash to Binningup
Stableford
1st – Dane O’Brien – 37pts
2nd – Tony Summerfeldt – 36pts
3rd – Mike LeBrun – 31pts
Others: Tyson LeBrun – 31pts
Tony Manners – 31pts
Long Drive - A: Tony Summerfeldt, A Res: Mario Percic, B: Bob Foxwell, C: N/A
NTP – 4: N/A/M Winsor, 6: S Roberts/J Simonetti, 13: M Percic/T Van Luinen,
15: T Summerfeldt/N/A, 16: B McMurray/T Bennett.
EAGLE: Tony Summerfeldt 15th
Long Putt – John Simonetti

8 Nov 2014 Course – Meadow Springs Pat Pereira Country Cup
Stableford
1st – Dane O’Brien – 39pts
2nd – Tony Manners – 39pts
3rd – Colin Boyle – 35pts
Others: John Simonetti – 35pts
Mal Waite – 35pts
Long Drive - A: Tyson LeBrun, A Res: Mario Percic, B: Sash Tomson, C: Steve Adamson
Long Putt – Tony Manners
NTP – 4: T Van Luinen/M Waite, 8: C Vince/G Threadgate, 11: S Flottmann/D Gibson,
16: W Peppernell/P Tregenza, 18: W Peppernell/D Gibson.
Wooden Spoon – Paul Tregenza 23pts

1 Nov 2014 Course – Pine/Lake Stroke – Monthly Medal & A GRADE Match Play Final
Stroke A Grade Match Play Championship Final
1st – Alan Rule – 68 nett B GRADE GOLD Dane O’Brien b Mike Bunyan 2&1
2nd – Terry Carney – 68 nett A GRADE GOLD
3rd –Tony Summerfeldt – 70 nett SILVER MEDAL
Others: Derek Gibson – 71 nett
Trevor Bennett – 72 nett
Jim Carr – 72 nett
Brain Saffen – 72 nett
Pat Wigger – 72 nett
Best Gross - A: T Summerfeldt (71) A Res: W Peppernell (87), B: T Carney (86), C: P Wigger (95)
Long Drive P5 - A: Mike Bunyan, A Res: Tony Manners, B: Sash Tomson, C: Ken Ashworth.
Long Putt L6 – Kevin Fairhead
NTP – P3: W Peppernell/D Avery, P7: M Bunyan/A Walker, P8: S MacBean/P Carway,
L3: M Bunyan/N/A, L5: S MacBean/E Santimano, L8: B McMurray/B Foxwell.
Wooden Spoon – Denis Avery 84 nett

25 Oct 2014 Course – Pine/Island 4BBB Stableford & Match Play Finals
4BBB Stableford A GradeDane O’Brien 5&4
Semi Ameet Shah
B GradeDerek Gibson 1 UP
Final David Wade
C GradeElias Santimano WIN
Final Brad Williams
1st – Sam Flottmann/Kevin Surjan – 47pts
2nd – Sharon Gilgallon/Ken Ashworth – 46pts
3rd – Jack Saffen/Brain Saffen – 46pts
Others: Dave Firstenberg/Dave Burrows – 44pts
Bob Foxwell/John Simonetti – 44pts
Bruce Bennett/Bob Foxwell – 41pts
Terry Carney/Gary Pilati – 41pts
Long Drive Pine 5 - A: B McMurray, A Res: D Wade, B: J Simonetti, C: S Adamson
Long Putt Island 3 – Ken Ashworth
NTP – P3: K Surjan/B Foxwell, P5: D O’Brien/J Simonetti, P7: T Summerfeldt/J Simonetti,
I2: D Wade/G Pilati, I4: B Saffen /T Carney, I8: T Summerfeldt/J Simonetti.
Birdies on NTP: Dave Burrows; Ken Ashworth; Brian Saffen.
Wooden Spoon – Mike Bunyan/Kevin Fairhead 35pts

18 Oct 2014 Course – Island/Lake Semi-Finals Match Play Championships
A1 Tony Manners
A1 Mike Bunyan 2&1
A2 Kevin Fairhead
A2 Ameet Shah 1UP
B1 David Wade 4&3
B1 Dan Kilderry
B2 Trevor Bennett
B2 Derek Gibson 2UP
C1 Elias Santimano 7&5
C1 Ken Ashworth
C2 Brad Williams 4&2
C2 Colin Boyle
Stableford
1st – Alan Walker – 39pts
2nd – Terry Carney – 37pts
3rd – Denis Avery – 36pts
Others: Jack Saffen – 36pts
Steve Adamson – 36pts
Shaun MacBean – 35pts
Jim Carr – 35pts

Long Drive Island 5 - A: Jack Saffen, A Res: David Wade, B: D Kilderry, C: E Santimano.
Long Putt Lake 9 – Denis Avery
NTP – I2: J Pratomo/A Walker, I4: Tony Manners/D Burrows; I8: T Summerfeldt/D Gibson,
L3: J Carr/E Santimano, L5: D Wade/D Avery, L8: E Robinson/D Gibson.
Birdies on NTP: T Summerfeldt x 2; B Bennett.
Wooden Spoon – Gary Pilati 21pts

11 Oct 2014 Course – Pine/Lake Match Play Championships
Grade Score
A1 Tony Summerfeldt
A1 Dane O'Brien 4&3
A2 Kevin Fairhead
A2 Ameet Shah 1UP
A3 Sam Flottmann
A3 Tony Manners 7&6
A4 Brad McMurray 3&2
A4 Wayne Peppernell
A5 Mike Bunyan 2UP
A5 Mario Percic
B1 David Wade 3&2
B1 Peter Carway
B2 Trevor Bennett 3&2
B2 Bob Foxwell
B3 Dan Kilderry 2UP
B3 Bruce Bennett
B4 Derek Gibson
B4 BYE
C1 Elias Santimano 2&1
C1 Malcolm Waite
C2 Brad Williams 2&1
C2 Dave Burrows
C3 Ken Ashworth 2&1
C3 Steve Adamson
C4 Colin Boyle
C4 BYE
Stroke
1st – Terry Carney – 72 nett
2nd – Colin Boyle – 73 nett
3rd – Gary Pilati – 74 nett
Long Drive P6 - A: J Carr, A Res: D Wade, B: D Gibson, C: C Boyle.
Long Putt L6 – John Simonetti
NTP – P3: K Fairhead/B Bennett, P5: T Summerfeldt/J Simonetti, P8: E Lavelle/D Kilderry,
L3: K Fairhead/T Bennett, L5: D Wade/M Waite, L8: E Lavelle/S Adamson.
Wooden Spoon – Derek Gibson – 84 nett

4 Oct 2014 Course – Pine/Island Stroke Monthly Medal
Stroke
1st – Wayne Peppernell – 68 nett A GRADE GOLD
2nd – Tony Summerfeldt – 70 nett SILVER MEDAL
3rd – Dane O’Brien – 71 nett
Others: Sash Tomson – 73 nett
Dave Fiirstenberg – 73 nett B GRADE GOLD
Jim Carr – 74 nett
Elias Santimano – 74 nett
Best Gross - A: T Summerfeldt (71) A Res:W Peppernell (83),B: S Tomson (91),C: D Firstenberg (99)
Long Drive Pine 5 - A: M Bunyan, A Res: M Percic, B: T Bennett, C: K Ashworth
Long Putt Island 5 – Shaun MacBean (V)
NTP – P3: T Summerfeldt/D Firstenberg, P5: T Summerfeldt/S Tomson, P7: J Carr/Simmo,
I2: T Summerfeldt/S Tomson, I4: B McMurray /S Tomson, I8: S MacBean/P Carway.
Birdies on NTP: T Summerfeldt; J Carr; B McMurray; K Ashworth; S MacBean.
Wooden Spoon – Steve Adamson 87 nett

27 Sept 2014 Course – Island/Lake Stroke AFL Grand Final Day Sponsored by Tyson LeBrun
Stroke
1st – Ameet Shah – 73 nett
2nd – Sam Flottmann – 73 nett
3rd – Colin Boyle – 75 nett
Long Drive - A: Jim Carr, A Res: Ameet Shah
Long Putt – Sharon Gilgallon
NTP – I2: Tony Manners, I4: Tony Manners; I8: N/A,
L3: Mario Percic, L5: Sam Flottmann, L8: Sam Flottmann; Bruce Bennett.
Wooden Spoon – John Simonetti 86 nett

20 Sept 2014 Course – ARALUEN COUNTRY CLUB
AMBROSE PAIRS ¼ HCP
1st – Trevor Bennett & Tony Summerfeldt – 66.5 nett
2nd – Colin Boyle & Jim Carr – 67.5 nett
3rd – Trevor Van Luinen & David Wade – 68.5 nett
Others: John Simonetti& Mike Bunyan – 68.5 nett
Wayne Peppernell& Rush Shah – 69.5 nett
Steve Adamson& Ken Ashworth – 70 nett
Tyson LeBrun & Paul Tregenza – 71.5 nett
Long Drive No.1 - A: Tyson LeBrun, A Res: Dane O’Brien, B: Keir Willaims, C: Colin Boyle
Long Putt No.14 – Jim Carr
NTP – No.4: T LeBrun/P Carway, No.7: M Bunyan/K Williams, No.8: T Manners/S Adamson,
No.11: T. Summerfeldt/A Rule, No.12: S. Flottmann/K Williams, No.16: T. Manners/P Carway.
Birdies: T LeBrun; T Bennett; K Fairhead; S Flottmann; T Summerfeldt.
Wooden Spoon – Dave Burrows & Malcolm Waite – 76.5 net

13 Sept 2014 Course – Glen Iris Stableford – Sands Trophy
Glen Iris 33pts defeated Collier Park 32pts
Stableford
1st – Tyson LeBrun – 41 pts
2nd – Wayne Peppernell – 41 pts
3rd – Trevor Bennett – 37 pts
Others: Dan Kilderry – 37 pts
Kevin Fairhead – 37 pts
Ken Ashworth – 37 pts
Dave Burrows – 36 pts
Dane O’Brien – 36 pts
Tony Manners – 36 pts
David Wade – 36 pts
Long Drive No.9 - A: Kevin Fairhead, A Res: David Wade, B: Bob Foxwell, C: Colin Boyle
Long Putt No.2 – Derek Gibson
NTP – No.5: K Fairhead/N/A, No.8: T Summerfeldt/K Ashworth, No.11: T LeBrun/C Bradley,
No.14: J Carr/K Ashworth, No.16: W Peppernell/T Bennett, No.17: K Fairhead/N/A.
Birdies: J Saffen; T LeBrun; T Bennett; M LeBrun; D Kilderry; K Fairhead; S Flottmann; E Lavelle;
T Summerfeldt; D Gibson.
Wooden Spoon – Dave Firstenberg 16 pts

6 Sept 2014 Course – Island/Lake Stroke Monthly Medal
Stroke
1st – Jim Carr – 70 nett A GRADE GOLD
2nd – Tyson LeBrun – 71 nett SILVER MEDAL
3rd – Wayne Peppernell – 72 nett
Others: Ben Hort – 72 nett
Jack Saffen – 73 nett
Trevor Bennett – 74 nett
Sam Flottmann – 74 nett
Wendy Dolton – 74 nett B GRADE GOLD
Best Gross - A: T Summerfeldt (76) A Res: B Hort (85), B: T Bennett (91), C: C Bradley (98)
Long Drive Island 3 - A: K Surjan, A Res: R Shah, B: K Williams, C: S GilgallonLong Putt Lake 6 – Tony Summerfeldt
NTP – I2: R Gale/W Dolton, I4: B Saffen/B Foxwell, I8: T Manners/N/A,
L3: J Saffen/M Winsor, L5: J Carr/K Williams, L8: T Summerfeldt/W Dolton.
Birdies on NTP: J Saffen; B Hort; T Summerfeldt.
Wooden Spoon – Sharon Gilgallon 92 nett

30 Aug 2014 Course – Pine/Lake Stableford – Winter Cup Final
Winter Cup Final Tyson LeBrun 3&2 WIN v Derek Gibson
Stableford
1st – Tony Summerfeldt – 40 pts
2nd – Eric Lavelle – 39 pts
3rd – Ken Ashworth – 38 pts
Others: Sharon Gilgallon – 37 pts
Ross Dolton – 36 pts
John Simonetti – 36 pts
Long Drive P8 - A: E Lavelle, A Res: J Pratomo, B: N/A, C: B Williams.
Long Putt L7 – Jack Saffen
NTP – P3: J Pratomo/S Tomson, P5: T LeBrun/J Simonetti, P8: A Shah/W Dolton,
L3: T Summerfeldt/B Foxwell, L5: J Carr/B Williams, L8: E Lavelle/B Foxwell.
Wooden Spoon – Bruce Bennett 20 pts

23 Aug 2014 Course – Pine/Island 4BBB PAR – Semi Finals Winter Cup
4BBB PAR Pairs Comp
1st – Sash Tomson/Elias Santimano 10 UP
2nd – Sharon Gilgallon/Ross Dolton 9 UP
3rd – Cody Steel/Ken Ashworth 8 UP
Others: Ron Gale/Karina Gale 7 UP
Dane O’Brien/Dan Kilderry 5 UP
Colin Boyle/Jim Carr 5 UP
Semi Finals Winter Cup
Derek Gibson 1 UP WIN 19th hole
v Jack Saffen Tyson LeBrun 1 UP WIN 20th hole
v John Simonetti
Long Drive Pine 8 - A: K Fairhead, A Res: J Pratomo, B: D Gibson, C: D Firstenberg
Long Putt Island 3 – Johan Pratomo
NTP – P3: B Hort/R Dolton, P5: J Saffen/J Simonetti, P7: R Gale/C Boyle,
I2: S Flottmann/D Gibson, I4: N Shah /M LeBrun I8: J Pratomo/Ken Ashworth.
Birdies on NTP: J Simonetti x 2; J Saffen; N Shah.
Wooden Spoon – Bruce Bennett/Dave Burrows 4 DN

16 Aug 2014 Course – Island/Lake Stableford – Semi Finals Winter Cup
Stableford
1st – Brian Saffen – 37 pts
2nd – Steve Adamson – 36 pts
3rd – Keir Williams – 34 pts
Others: N/A
Semi Finals Winter Cup
Jack Saffen 1 UP WIN v Ron Gale Tyson LeBrun 2 UP WIN v Wendy Dolton
Derek Gibson 1 UP WIN v Mike Bunyan John Simonetti 6&4 WIN v Karina Gale
Next Week - QTR Finals Winter Cup
Jack Saffen (1) v Derek Gibson (4) Tyson LeBrun (2) v John Simonetti (6)
Long Drive Island 5 - A: T Summerfeldt, A Res: R Gale, B: J Simonetti, C: S Adamson
Long Putt Island 3 – Dave Burrows
NTP – I2: B Saffen/C Steel, I4: T Summerfeldt/W Dolton, I8: T Summerfeldt/S Tomson,
L3: D Wade/B Foxwell, L5: T LeBrun/T Nind, L8: D Wade/S Tomson.
Birdies on NTP: J Simonetti; T LeBrun; D Wade; S Tomson; T Summerfeldt.
Wooden Spoon – Ameet Shah – 88 pts

9 Aug 2014 Course – Pine/Lake Stroke – Round 2 Winter Cup
Stroke
1st – Jack Saffen – 68 nett
2nd – Brad Williams – 69 nett
3rd – Ben Hort – 70 nett
Others: Brad McMurray – 72 nett
Tony Summerfeldt – 72 nett
Karina Gale – 73 nett
Tyson LeBrun – 73 nett
Derek Gibson – 73 nett
Chris Bradley – 73 nett
Long Drive P5 - A: Nish Shah, A Res: Ben Hort, B: Keir Williams, C: Wendy Dolton.
Long Putt L2 – Bruce Bennett
NTP – P3: B Saffen/K Williams, P7: A Shah/K Atkins, P8: B McMurray/D Gibson,
L3: M Percic/B Foxwell, L5: K Fairhead/K Williams, L8: T Manners/B Foxwell.
Wooden Spoon – Nish Shah 87 nett
Match Play – Winter Cup QTR Finals
Jack Saffen (1) v Ron Gale (8) Tyson LeBrun (2) v Wendy Dolton (7)
Derek Gibson (4) v Mike Bunyan (5) Karina Gale (3) v John Simonetti (6)

2 Aug 2014 Course – Pine/Island Stroke Monthly Medal – Round 1 Winter Cup Qualifying
Stroke
1st – Cody Steel – 71 nett A GRADE GOLD A DIV OPEN FINAL at Kwinana GC 4 & 2 WIN v High Wycombe
2nd – Tony Summerfeldt – 72 nett SILVER MEDAL Tony Summerfeldt 5&4 WIN
3rd – John Simonetti – 73 nett Tyson LeBrun 4&2 WIN
Others: Tyson LeBrun – 73 nett Jason Pedersen 4&5 LOSS
Johan Pratomo – 74 nett Brad McMurray 1&2 LOSS
Malcolm Waite – 76 nett B GRADE GOLD Kevin Fairhead 4&2 WIN
Tony Manners 2&1 WIN
Best Gross - A: T Summerfeldt (74) A Res: J Pratomo (90), B: C Steel (89), C: C Bradley (98)
Long Drive P6 - A: J Pedersen, A Res: W Peppernell, B: Keir Williams, C: Wendy Dolton.
Long Putt Island 3 – Mike Bunyan (11m)
NTP – P3: M Percic/D Reid, P7: K Surjan/C Bradley, P8: J Pedersen/B Foxwell,
I2: T LeBrun/B Bennett, I4: K Fairhead /K Ashworth I8: T LeBrun/Karina Gale.
Birdies on NTP: Tyson LeBrun.
Wooden Spoon – David Firstenberg 91 nett

26 JULY 2014 Course – Island/Lake
Stroke Prelim Final in Pennants A DIV HCP
A DIV HCP 3 & 3 v Hillview. (Hillview won on 1st sudden death playoff hole)
1st – Dave Burrows – 69 nett Dane O’Brien 2 Up Win
2nd – Brad Williams – 73 nett Trevor Bennett SQ
3rd – Bruce Bennett – 75 nett David Wade 1 Dn Loss
Others: N/A Dan Kilderry 3&1 Win
Bob Foxwell SQ
Steve Adamson 7&5 Loss
Long Drive Island 5 - A: Jim Carr, A Res: Wayne Peppernell, B: N/A, C: Pat Wigger
Long Putt Island 3 – Peter Carway
NTP – I2: B Hort/B Bennett, I4: B Saffen/D Firstenberg, I8: J Saffen/N/A,
L3: J Saffen/K Williams, L5: J Saffen/B Williams, L8: T LeBrun/P Carway.
Birdies on NTP: Jack Saffen.
Wooden Spoon – Ken Ashworth – 88 nett

19 July 2014 Course – Pine/Lake Stroke – Round 6 Pennants
A DIV OPEN 4 & 2 WIN A DIV HCP 4 1/2 & 1 1/2 WIN
Tony Summerfeldt 8&7 WIN Dane O’Brien 1 UP WIN
Tony Manners Square Trevor Bennett 6&7 LOSS
Sam Flottmann Square David Wade Square
Kevin Fairhead 5&3 WIN Dan Kilderry 4&3 WIN
Eric Lavelle 3&2 WIN Bob Foxwell 2&1 WIN
Brad McMurray 1 DN LOSS Steve Adamson 2 UP WIN
Stroke
1st – Denis Avery – 66 nett
2nd – Brad Williams – 69 nett
3rd – Ron Gale – 71 nett
Others: Ben Hort – 71 nett
Dave Firstenberg – 71 nett
John Simonetti – 73 nett
Ross Dolton – 73 nett
Colin Boyle – 73 nett
Jack Saffen – 73 nett
Long Drive P5 - A: M Bunyan, A Res: W Peppernell, B: A Walker, C: W Dolton.
Long Putt L4 – Brad Williams
NTP – P3: J Carr/S Tomson, P7: A Smith/C Boyle, P8: B McMurray/P Wigger,
L3: B Ovens/K Williams, L5: K Surjan/K Gale, L8: T Summerfeldt/D Burrows.
Wooden Spoon – Wendy Dolton 89 nett

12 July 2014 Course – Pine/Island Stableford – Round 5 Pennants
A DIV OPEN 5 & 1 LOSS A DIV HCP 3 & 3 DRAW
Tyson LeBrun 2&1 LOSS Dane O’Brien 5&4 LOSS
Brad McMurray 2&1 LOSS Trevor Bennett 7&6 WIN
Sam Flottmann 2&1 LOSS David Wade 1 UP WIN
Eric Lavelle 2&1 LOSS Dan Kilderry 7&6 WIN
Kevin Fairhead 3&2 WIN Bob Foxwell 2&1 LOSS
Tony Manners 1 DN LOSS Chris Bradley 3&1 LOSS
Stableford
1st – Wayne Peppernell – 39 pts
2nd – Ron Gale – 38 pts
3rd – Derek Gibson – 37 pts
others: Ameet Shah – 36 pts
Sash Tomson – 36 pts
Malcolm Waite – 35 pts
Long Drive P5 - A: Jim Carr, A Res: Trevor Bennett, B: John Simonetti, C: Wendy Dolton.
Long Putt Island 6 – Wayne Peppernell
NTP – P3: M Cameron/T Bennett, P7: M Cameron/T Bennett, P8: M Cameron/J Simonetti,
I2: R Gale/J Simonetti, I4: A Shah/C Steel, I8: T LeBrun/J Simonetti.
Birdies on NTP: Trevor Bennett; Sash Tomson; Dave Wade.
Wooden Spoon – Kevin Atkins 21pts

5 JULY 2014 Course – Island/Lake Stroke Monthly Medal – Round 4 Pennants
A DIV OPEN 5&1 LOSS A DIV HCP 3.5&2.5 WIN
Brad McMurray 1 Up Win Dane O’Brien 1 Up Win
Tyson LeBrun 1&2 Loss Trevor Bennett 4&3 Win
Sam Flottmann 1&2 Loss David Wade 2&3 Loss
Mike Bunyan 1 dn Loss Dan Kilderry 3&2 Win
Kevin Fairhead 1&2 Loss Bob Foxwell 2&3 Loss
Tony Manners 2 dn Loss Chris Bradley SQ
Stroke
1st – Sharon Gilgallon – 70 nett B GRADE GOLD
2nd – John Simonetti – 70 nett A GRADE GOLD
3rd – Sam Flottmann – 72 nett Silver Medal
Others: Steve Adamson – 72 nett
Ben Hort – 72 nett
Best Gross - A: S Flottmann, A Res: E Lavelle, B: J Simonetti, C: S Adamson
Long Drive Island 5 - A: N/A, A Res: E Lavelle, B: J Simonetti, C: D Firstenberg
Long Putt Lake 6 – Steve Adamson
NTP – I2: K Surjan/T Carney, I4: A Shah/R Dolton, I8: K Surjan/T Carney,
L3: S Flottmann/K Ashworth, L5: K Fairhead/P Carway, L8: S Flottmann/W Peppernell.
Birdies on NTP: T LeBrun Eagles Nest Lake 1; E Lavelle; K Fairhead; S Adamson.
Wooden Spoon – Tyson LeBrun – 89 nett

28 June 2014 Course – Pine/Lake Stableford – Round 3 Pennants
OPEN A DIVISION 4 & 2 WIN
Tony Summerfeldt 4&3 WIN
Tyson LeBrun 2&4 LOSS
Sam Flottmann 6&5 WIN
Brad McMurray 2&3 LOSS
Kevin Fairhead 4&3 WIN
Tony Manners 5&4 WIN
Stableford
1st – Jim Carr – 38 pts
2nd – Cody Steel – 36 pts c/b
3rd – Jack Saffen – 36 pts
others: Sharon Gilgallon – 34 pts
Mike Bunyan – 33 pts
Ameet Shah – 33 pts
Long Drive P5 - A: K Fairhead, A Res: A Shah, B: B Foxwell, C: S Gilgallon.
Long Putt L6 – Ross Dolton
NTP – P3: T Manners/P Wigger, P7: J Carr/C Bradley, P8: S Flottmann/R Dolton,
L3: M Bunyan/K Atkins, L5: J Pratomo/S Adamson, L8: K Fairhead/C Bradley.
Birdies on NTP: Brian Saffen x 2; Tony Summerfeldt x 2; Brad McMurray x 2; Sam Flottmann.
Wooden Spoon – Terry Carney 20 pts

21 June 2014 Course – Pine/Island Stableford – Round 2 Pennants
A DIV OPEN 5 ½ & ½ WIN A DIV HCP 2 ½ & 3 ½ LOSS
Tony Summerfeldt 3&2 WIN Brad McMurray SQUARE
Tyson LeBrun 3&2 WIN David Wade 6&7 LOSS
Sam Flottmann 3&2 WIN Trevor Bennett SQUARE
Jason Pedersen SQUARE Dan Kilderry SQUARE
Kevin Fairhead 6&5 WIN Bob Foxwell SQUARE
Tony Manners 2 up WIN Steve Adamson SQUARE
Stableford
1st – Dane O’Brien – 37 pts
2nd – Kevin Surjan – 35 pts
3rd – Wayne Peppernell – 34 pts
Others: Eric Lavelle – 34 pts
Jim Carr – 34 pts
Brian Saffen – 34 pts
Long Drive P5 - A: T LeBrun, A Res: M Percic, B: S Tomson, C: R Dolton.
Long Putt I6 – Ken Ryan (Peninsula)
NTP – P3: E Lavelle/N/A, P7: K Fairhead/N/A, P8: T Sullivan/N/A,
I2: M Percic/D Burrows, I4: A Shah /N/A, I8: J Pedersen/P Wigger.
Birdies on NTP: Kevin Fairhead x 2; Eric Lavelle; A Shah; S Flottmann.
Wooden Spoon – Denis Avery 18pts

14 JUNE 2014 Course – Island/Lake Stableford – Round 1 Pennants
A DIV OPEN 4&2 WIN A DIV HCP 5&1 WIN
Tony Summerfeldt 4&3 win Brad McMurray 2&3 Loss
Tyson LeBrun 1&2 Loss David Wade 2&1 win
Sam Flottmann 5&3 win Trevor Bennett 1 Up win
Jason Pedersen 2 dn Loss Dan Kilderry 3&2 win
Kevin Fairhead 4&2 win Bob Foxwell 5&3 win
Tony Manners 2 up win Steve Adamson 2&1 win
Stableford
1st – Ross Dolton – 40 pts
2nd – Mike Bunyan – 37 pts
3rd – Ed Davis – 36 pts
others: Ameet Shah – 35 pts
Chris Bradley – 35 pts
Ken “Birthday Boy” Ashworth – 34 pts
Long Drive Island 6 - A: M Bunyan, A Res: J Simonetti, B: D Gibson, C: K Ashworth
Long Putt Lake 6 – Kevin Atkins
NTP – I2: R Gale/D Kilderry, I4: G Bush/C Bradley, I8: J Saffen/B Foxwell,
L3: D O’Brien/N/A, L5: R Gale/C Bradley, L8: B Bell/W Peppernell.
Birdies on NTP: Trevor Bennett; Bob Foxwell; Dane O’Brien; Bronson Bell (V)
Wooden Spoon – Wendy Dolton – 12 pts

7 June 2014 Course – Pine/Lake Stroke– Monthly Medal
1st – Dave Firstenberg – 68 nett B GRADE GOLD
2nd – Karina Gale – 70 nett c/b A GRADE GOLD
3rd – Kevin Surjan – 70 nett SILVER MEDAL
Others: Elias Santimano – 70 nett
Ed Davis – 72 nett c/b
Mike Bunyan – 72 nett
Bob Foxwell – 72 nett
Ameet Shah – 72 nett
Tony Manners – 72 nett
Wayne Peppernell – 73 nett
Mario Percic – 73 nett
Best Gross: A: Ben Hort (77) A Res: T Manners (85) B: Karina Gale (87) C: D Firstenberg (94)
Long Drive P6 - A: S Flottmann, A Res: T Bennett, B: W Peppernell, C: B Williams.
Longest Putt Lake 2 – Sam Flottmann.
NTP – P3: M Bunyan/Karina Gale, P7: B Hort/C Boyle, P8: S Flottmann/N/A,
L3: E Davis/K Ashworth, L5: D O’Brien/B Foxwell, L8: S Flottmann/C Boyle.
Birdies on NTP: Ben Hort x 2; Ed Davis; Dane O’Brien; M Bunyan.
Wooden Spoon – Gary Pilatti – 85 nett

31 May 2014 Course – Pine/Island Stroke – Final Round Club Championships (the 4 round gross total = 286)
Club Champion: Tony Summerfeldt 293 gross
A Grade Champion: Kevin Fairhead 321 gross; Runner Up – Jason Pedersen 323 gross
A Reserve Champion: Ameet Shah 355 gross; Runner Up – Ron Gale 361 gross
B Grade Champion: Bob Foxwell 366 gross; Runner Up – Colin Boyle 414 gross
C Grade Champion: Chris Bradley 398 gross; Runner Up – Ken Ashworth 400 gross
Stroke
1st – Ken Ashworth – 67 nett c/b
2nd – Tony Manners – 67 nett
3rd – Brad Williams – 67 nett
others: Chris Bradley – 67 nett
Ron Gale – 70 nett
Bob Foxwell – 71 nett
Kevin Atkins – 71 nett
Dane O’Brien – 72 nett
Johan Pratomo – 72 nett
Tony Summerfeldt – 73 nett
Sharon Gilgallon – 71 nett
Best Gross: A: T Summerfeldt (75) A Res: Ron Gale (85) B: B Foxwell (91) C: C Bradley (90)
Long Drive P9 - A: S Flottmann, A Res: T Manners, B: B Foxwell, C: Wendy Dolton.
Long Putt I3 – Brian Saffen
NTP – P3: D O’Brien/R Dolton, P7: S Flottmann/R Dolton, P8: S Flottmann/Karina Gale,
I2: J Pedersen/B Williams, I4: M Bunyan /K Ashworth, I8: J Saffen/W Peppernell.
Birdies on NTP: Tony Summerfeldt; Jack Saffen; Brad Williams; Kevin Fairhead; Eric Lavelle.
Wooden Spoon – David Wade 83 nett

24 MAY 2014 Course – Island/Lake Stroke– Round 3 Club Championships
1st – Ken Ashworth – 71 nett c/b
2nd – Elias Santimano – 71 nett
3rd – Wayne Peppernell – 71 nett
others: Kevin Surjan – 71 nett
Dane O’Brien – 72 nett c/b
Tony Summerfeldt – 72 nett
Best Gross: A: T Summerfeldt (74) A Res: W Peppernell (88) B: B Foxwell (98) C: E Santimano (98)
Long Drive Island 6 - A: J Pedersen, A Res: D Wade, B: Keir Williams, C: Wendy Dolton
Long Putt Lake 7 – Ken Ashworth
NTP – I2: D O’Brien/K Ashworth, I4: J Pratomo/S Tomson, I8: J Pedersen/D Burrows,
L3: T Manners/S Tomson, L5: T Bennett/K Gale, L8: T Bennett/D Burrows.
Birdies on NTP: Trevor Bennett; Brad McMurray; Wendy Dolton; Eric Lavelle; Jim Carr;
Kevin Fairhead; Dane O’Brien; Ameet Shah.
Wooden Spoon – David Firstenberg - 88 nett

17 May 2014 Course – Pine/Lake Stroke– Round 2 Club Championships
1st – Bob Foxwell – 65 nett
2nd – Tony Summerfeldt – 67 nett
3rd – Ameet Shah – 68 nett
others: Mike Bunyan – 69 nett
Alan Rule – 70 nett c/b
Mario Percic – 70 nett
Tony Manners – 70 nett
David Wade – 70 nett
Kevin Fairhead – 72 nett c/b
Malcolm Waite – 72 nett
Peter Carway – 72 nett
Brad McMurray – 72 nett
Alan Walker – 72 nett
Best Gross: A: T Summerfeldt (70) A Res: A Shah (83) B: B Foxwell (85) C: A Rule (97)
Long Drive P6 - A: Tyson LeBrun, A Res: Ron Gale, B: Peter Carway, C: Ken Ashworth.
Longest Putt Lake 2 – Brad Williams.
NTP – P3: T LeBrun/P Carway, P7: D Wade/B Foxwell, P8: T Summerfeldt/B Williams,
L3: B McMurray/N/A, L5: K Fairhead/E Santimano, L8: A Shah/P Carway.
Birdies on NTP: M Waite; K Fairhead; T Manners; B McMurray; A. Shah; M Bunyan.
Wooden Spoon – C Boyle – 85 nett

10 May 2014 Course – Pine/Island Stroke Monthly Medal – Round 1 Club Championships
1st – Mario Percic – 68 nett A GRADE GOLD
2nd – Sash Tomson – 69 nett SILVER MEDAL
3rd – Bob Foxwell – 71 nett c/b B GRADE GOLD
Others: Tony Summerfeldt – 71 nett
Wayne Peppernell – 71 nett
Ameet Shah – 72 nett
David Wade – 72 nett
Peter Carway – 72 nett
Jason Pedersen – 72 nett
Best Gross: A: T Summerfeldt (74) A Res: W Peppernell (88) B: S Tomson (87) C: S Adamson (103)
Long Drive P5 - A: Brad McMurray, A Res: Mario Percic, B: Ameet Shah, C: Steve Adamson.
Long Putt I5 – Malcolm Waite
NTP – P3: K Fairhead/S Tomson, P7: J Pedersen/W Dolton, P8: T Summerfeldt/N/A,
I2: K Surjan/B Williams, I4: K Fairhead /W Peppernell, I8: J Carr/A Shah.
Birdies on NTP: Tony Summerfeldt x 2; Mario Percic; Wayne Peppernell; Kevin Surjan; Eric Lavelle.
Eagles Nest: Tony Summerfeldt - Island 5.
Wooden Spoon – Dane O’Brien 94 nett

3 MAY 2014 Sponsored by Brad & Keir Williams Course – Island/Lake
PAR BISQUE – Starlight Children’s Foundation Day
1st – Dave Burrows – plus 10
2nd – Bob Foxwell – plus 8
3rd – Colin Boyle – plus 3 C/B
Others: Ken Ashworth – plus 3
Chris Bradley – plus 3
Jim McFarlane – plus 2 C/B
Keir Williams – plus 2
Dane O’Brien – plus 1 C/B
Alan Rule – plus 1
Mario Percic – plus 1
Elias Santimano – plus 1
Mike Bunyan – plus 1
Brad McMurray – plus 1
Wayne Peppernell – plus 1
Long Drive I5 - A: K Fairhead, A Res: D O’Brien, B: W Peppernell, C: C Bradley
Long Putt L7 – Ameet Shah
NTP – I2: K Fairhead/N/A, I4: T LeBrun/D Burrows, I8: D O’Brien/W Peppernell,
L3: D O’Brien/A Rule, L5: M Bunyan/C Boyle, L8: M Percic/K Ashworth.
Birdies on NTP: Brad McMurray; Keir Williams; Dave Burrows.
Wooden Spoon – Rod Hamilton minus 4

26 April 2014 Course – Pine/Lake Stableford – ANNIVERSARY TROPHY
ANNIVERSARY TROPHY WINNER: David Wade
1st – David Wade – 40 pts
2nd – Paul Tregenza – 39 pts c/b
3rd – Sash Tomson – 39 pts

Others: Peter Carway – 39 pts
Alun Wyn-Jones – 37 pts
Brad McMurray – 37 pts
Long Drive P5 - A: Rod Hamilton, A Res: Mario Percic, B: Sash Tomson, C: Brad Williams.
Longest Putt Pine 9 – Terry Nind.
NTP – P3: J Pratomo/K Williams, P7: T Carney/N/A, P8: A Wyn-Jones/S Tomson,
L3: A Wyn-Jones/A Walker, L5: A Wyn-Jones/K Ashworth, L8: M Bunyan/C Bradley.
Birdies on NTP: Brad McMurray EAGLE Lake 4; Terry Nind; A Wyn-Jones;T LeBrun;D O’Brien.
Wooden Spoon – C Bradley 21 pts

19 April 2014 Course – Pine/Island Stableford – ANZACS v ALIENS
ALIENS 33 PTS DEFEATED ANZACS 32.2 PTS
1st – Jim MacFarland – 44pts
2nd – Tony Summerfeldt – 40pts
3rd – Jim Carr – 38pts C/B
Others: Mike Bunyan – 38pts
Sash Tomson – 35pts
Long Drive P1 - A: T Summerfeldt, A Res: T Manners, B: S Tomson, C: C Bradley
Long Putt I9 – Dave Firstenberg
NTP – P3: D O’Brien/D Firstenberg, P7: T Carney/C Steel, P8: M Bunyan/K Ashworth,
I2: T Manners/N/A, I4: R Hamilton /S Tomson, I8: T LeBrun/K Ashworth.
Birdies on NTP: Tony Summerfeldt; Mike Bunyan; Malcolm Waite; Dave Firstenberg.
Wooden Spoon – Terry Nind 25pts

12 April 2014 Course – Island/Lake Stableford – St George’s Day Trophy
1st – Kevin Surjan – 39pts C/B
2nd – David Wade – 39 pts
3rd – Ken Ashworth – 38 pts C/B
Others: Tony Manners – 38pts
Jim Carr – 38pts
Keir Williams – 38pts
Brad McMurray – 38pts
Chris Bradley – 38pts
Tony Summerfeldt – 37pts
Long Drive I1 - A: N/A, A Res: John Simonetti, B: Peter Carway, C: Brad Williams
Long Putt L9 – Mike Bunyan
NTP – I2: A Wyn-Jones/C Bradley, I4: M Percic/A Shah, I8: T Summerfeldt/D Wade,
L3: J Carr/D Wade, L5: D Gibson (V)/P Carway, L8: M Bunyan/S Gilgallon.
Birdies on NTP: David Wade; Tony Summerfeldt; Mike Bunyan; Brad McMurray; Sharon Gilgallon; Tony Manners; Derek Gibson (V).
Wooden Spoon – Terry Nind 26pts

5 April 2014 Course – Pine/Lake Stroke – MONTHLY MEDAL
Stroke MONTHLY MEDAL
1st – Ameet Shah – 63 nett A grade Gold Medal – Ameet Shah
2nd – Jim Carr – 67 nett B grade Gold Medal – Terry Nind
3rd – Brad McMurray – 71 nett Silver Medal – Jim Carr
Others: Alun Wyn-Jones – 71 nett
Keir Williams – 72 nett
Terry Nind – 73 nett
Best Gross – A: A Wyn-Jones – 75, A Res: D O’Brien – 91, B: A Shah – 80, C: C Boyle - 96
Long Drive P5 - A: Kevin Fairhead, A Res: John Simonetti, B: Ameet Shah, C: Colin Boyle.
Longest Putt Pine 9 – Terry Nind.
NTP – P3: D O’Brien/M Waite, P7: M Bunyan/M Winsor, P8: K Fairhead/C Steel,
L3: E Davis/K Williams, L5: B McMurray/D Burrows, L8: D Gibson (V)/E Santimano.
Birdies: Steve Adamson; Alan Wyn-Jones; Elias Santimano.
Wooden Spoon – Dave Burrows 86 nett

29 March 2014 Course – Pine/Island Stableford – Collier Park MASTERS
1st – John Simonetti 37pts 2014 Collier Park Masters Champion
2nd – Kevin Fairhead 37pts c/b
3rd – David Wade 36pts
Mario Percic 36pts c/b
Bob Foxwell 36pts
Peter Carway 35pts
Terry Nind 35pts
Tyson LeBrun 35pts
Long Drive P5 - A: Tyson LeBrun, A Res: Mario Percic, B: Peter Carway, C: Steve Adamson
Longest Putt Island 1 – Kevin Surjan.
NTP – P3: T LeBrun/A Shah, P7: J Simonetti/M Winsor, P8: K Fairhead/P Carway,
I2: J Simonetti/T Nind, I6: S Flottmann/N/A, I8: S Roberts/D Burrows.
Birdies on NTP Holes: John Simonetti; Kevin Fairhead; Kevin Surjan.
Wooden Spoon – Mark Winsor 24pts

22 March 2014 Course – Collie Golf Course Stableford – COUNTRY TROPHY
1st – Malcolm Waite 40 pts
2nd – David Wade 35 pts
3rd – Colin Boyle 33 pts C/B
OTHERS: Sam Flottmann 33 pts
Long Drive 11th - A: Steve Roberts, A Res: Tony Manners, B: Keir Williams, C: Colin Boyle
Longest Putt 15th – Colin Boyle.
NTP – 3rd: N/A/N/A, 4th: K Surjan/D Wade, 7th: N/A/Colin Boyle,
14th: T Manners/M Winsor, 18th: N/A/N/A
Birdies on NTP Holes: N/A.
Wooden Spoon – Tony Manners 24 pts

15 March 2014 Course – Pine/Lake Stroke – Final Round Totara Shield
Stroke 2014 TOTARA SHIELD
1st – Mario Percic 73 nett Mario Percic 219
2nd – Jim Carr 74 nett cb Brad McMurray 222
3rd – David Wade 74 nett Ken Ashworth 224
OTHERS: Elias Santimano 75 nett
Brad McMurray 76 nett
Alun Wyn-Jones 76 nett
Kevin Surjan 76 nett
Long Drive P5 - A: Brad McMurray, A Res: Kevin Surjan, B: Sash Tomson, C: Brad Williams
Longest Putt Pine 9 – Dave Burrows.
NTP – P3: J Pratomo/P Wigger, P7: K Surjan/D Wade, P8: S Flottmann/N/A,
L3: S Flottmann/B Foxwell, L5: J Simonetti/B Foxwell, L8: A Wyn-Jones/P Wigger.
Birdies on NTP Holes: N/A.
Wooden Spoon – Tony Manners 89 nett

8 March 2014 Course – Pine/Island Stroke – Round 2 Totara Shield
1st – Trevor Bennett 71 nett
2nd – Mario Percic 71 nett cb
3rd – Ken Ashworth 73 nett
Dan Kilderry 73 nett cb
Mike Bunyan 74 nett
David Wade 74 nett
Long Drive P6 - A: Brad McMurray, A Res: N/A, B: Cody Steel, C: Sharon Gilgallon
Longest Putt I1 – Elias Santimano.
NTP – P3: M Percic/N/A, P7: K Fairhead/P Carway, P8: M Percic/N/A,
I2: J Pratomo/K Ashworth, I4: J Simonetti/D Wade, I8: S Flottmann/N/A.
Birdies on NTP Holes: Mario Percic; Kevin Fairhead; Tony Manners.
Wooden Spoon – Brad Williams 89 nett

1 March 2014 Course – Island/Lake Dave Reynolds Memorial Day Putting Comp – Lowest aggregate total
Stroke –– Round 1 Totara Shield MONTHLY MEDAL
1st – Johan Pratomo – 66 nett A grade Gold Medal – Johan Pratomo
2nd – Brad McMurray – 68 nett B grade Gold Medal – Ken Ashworth
3rd – Dane O’Brien – 70 nett Silver Medal – Brad McMurray
Putting Comp winner: Brad McMurray 27 putts
Others: Mike Bunyan – 70 nett
Edward Davis – 73 nett
Sam Flottmann – 73 nett
Ken Ashworth – 74 nett
Elias Santimano – 74 nett
Alun Wyn-Jones – 74 nett
Best Gross – A: A Wyn-Jones – 78, A Res: D O’Brien – 84, B: J Pratomo – 84, C: B Foxwell - 98
Long Drive I6 - A: M Bunyan, A Res: T Manners, B: J Pratomo, C: K Ashworth
NTP – I2: P Bishop/D Burrows, I4: M Percic/K Williams, I8: M Bunyan/A Shah,
L3: M Bunyan/N/A, L5: D O’Brien/J Pratomo, L8: S Flottmann/P Wigger.
Birdies: Dane O’Brien Hole-In-One Lake 5; Mike Bunyan x 2; Johan Pratomo.
Wooden Spoon – Colin Boyle 87 nett

22 February 2014 Course – MAYLANDS PENINSULA Stableford: PRESIDENT’S XI v CAPTAIN’S XI
PRESIDENT’S XI - 33.91pts def CAPTAIN’S XI 33.18pts
Congratulations to the President’s team on winning their 1st game in nearly a decade.
Individuals:
1st – Steve Adamson 40pts
2nd – Kevin Surjan 38pts
3rd – Trevor Bennett 37pts
Mario Percic 37pts
Alun Wyn-Jones 37pts
Sash Tomson 37pts
Brad McMurray 36pts
Ameet Shah 36pts
NTP – No.8: Heineken Keg – Ameet Shah.
Wooden Spoon – Dave Firstenberg 16pts
15 February 2014 Course – Pine/Island Russian Stableford Pairs – Final Summer Cup
1st – Kevin Fairhead/Trevor Bennett 81pts Final Summer Cup 2014
2nd – Eric Lavelle/Jim Carr 68pts Johan Pratomo b Jason Pedersen4&3
3rd – Cody Steel/David Wade 59pts
Long Drive P6 - A: Jason Pedersen, A Res: Kevin Surjan, B: Cody Steel, C: N/A
Longest Putt I6 – Sharon Gilgallon
NTP – P3: R Shah/P Carway, P7: N Shah/C Steel, P8: A Wyn-Jones/J Pratomo,
I2: K Surjan/D Burrows, I4: N Shah/C Steel, I8: A Wyn-Jones/J Pratomo.
Birdies on NTP Holes: Alun Wyn-Jones (Eagle Island 8); Terry Nind; Wayne Peppernell; Sam Flottmann; Trevor Van Luinen; Rush Shah.
Wooden Spoon – Edward Davis/Elias Santimano 29pts

8 February 2014 Course – Island/Lake Par – Semi-Finals Summer Cup
Par Semi- Finals Summer Cup
1st – Rush Shah +3 Johan Pratomo b Alun Wyn-Jones 1up
2nd – Dave Burrows +2 Jason Pedersen b Eric Lavelle 2&1
3rd – Terry Carney +1
Others: Dave McCann SQ
David Wade SQ
Alan Rule SQ
John Simonetti SQ
Jim Carr SQ
Sharon Gilgallon SQ
Long Drive I6 - A: Sam Flottmann, A Res: Mario Percic, B: David Wade, C: Sharon Gilgallon
Longest Putt I9 – Jin Lee
NTP – I2: E Davis/B Williams, I4: R Shah/K Williams, I8: S Flottmann/J Pratomo,
L3: J Simonetti/A Shah, L5: R Hamilton/D Burrows, L8: N/A/T Carney.
Birdies on NTP Holes: Alan Rule; Wayne Peppernell; Jim Carr.
Wooden Spoon – Dave Firstenberg -9

1 February 2014 Course – Pine/Lake Stroke – MONTHLY MEDAL – QTR Finals Summer Cup
Stroke Monthly Medal QTR Finals Summer Cup
1st – Sam Flottmann – 70 nett A grade Gold Medal – Sam Flottmann Johan Pratomo 6&5 def Mark Winsor
2nd – Jim Carr – 70 nett B grade Gold Medal – Chris Bradley Eric Lavelle 6&5 def John Simonetti
3rd – Kevin Surjan – 71 nett Silver Medal – Jim Carr Alun Wyn-Jones 5&4 def Alan Rule
Others: Chris Bradley – 72 nett Jason Pedersen 4&3 def Kevin Atkins
Elias Santimano – 72 nett
Mike Bunyan – 73 nett
Best Gross – A: S Flottmann – 77, A Res: J Carr – 83, B: T Carney – 91, C: C Bradley - 95
Long Drive P5 - A: Sam Flottmann, A Res: Dane O’Brien, B: Dave Firstenberg, C: Kevin Atkins
NTP – P3: W Peppernell/A Rule, P7: A Wyn-Jones/C Boyle, P8: J Carr/P Wigger,
L3: A Wyn-Jones/N/A, L5: D O’Brien/T Carney, L8: T Manners/P Wigger.
Birdies: Kevin Surjan; Alan Wyn-Jones; Jason Pedersen.
Wooden Spoon – Malcolm Waite 86 nett

25 January 2014 Course – Pine/Island Stableford – ROBBIE BURNS DAY
1st – Sam Flottmann – 40pts ROBBIE BURNS DAY WINNER
2nd – Mike Bunyan – 37pts
3rd – Mario Percic – 37pts
Others: Dan Kilderry – 35pts
Alun Wyn-Jones – 34pts
Jim Carr – 34pts
Dave McCann – 33pts
Long Drive P5 - A: S Flottmann, A Res: J Simonetti, B: D Firstenberg, C: Sharon Gilgallon
Longest Putt Island 9 – Trevor Bennett
NTP – P3: T Manners/T Carney, P7: R Burrows/S Adamson, P8: S Flottmann/P Carway,
I2: D McCann/N/A, I4: J Simonetti/N/A, I8: S Flottmann/D Wade.
Birdies on NTP Holes: Terry Carney; Mario Percic.
Wooden Spoon – Bruce Gadd 19pts
SUMMER CUP ¼ Final Draw February 1st
1 Johan Pratomo v 8 Mark Winsor - 4 Alan Rule v 5 Alun Wyn-Jones
2 Eric Lavelle v 7 John Simoetti - 3 Kevin Atkins v 6 Jason Pedersen

18 January 2014 Course – Island/Lake Stroke – MEMBERSHIP DAY - Round 3 Summer Cup Qualifying
1st – Johan Pratomo – 64 nett & MEMBERSHIP DAY WINNER
2nd – Eric Lavelle – 67 nett
3rd – Tony Manners – 68 nett
Others: Dave McCann – 68 nett
Rod Hamilton – 69 nett
Alun Wyn-Jones – 70 nett
Kevin Surjan – 70 nett
Mark Winsor – 71 nett
Mario Percic – 72 nett
Trevor Bennett – 72 nett
Brad McMurray – 72 nett
Elias Santimano – 72 nett
Long Drive L9 - A: Alun Wyn-Jones, A Res: Tony Manners, B: Mark Winsor, C: Colin Boyle
Longest Putt I6 – Dave Firstenberg
NTP – I2: A Wyn-Jones/B Gadd, I4: K Surjan/S Adamson, I8: S Flottmann/K Atkins,
L3: R Hamilton/J Pratomo, L5: E Lavelle/M Waite, L8: K Surjan/D Wade.
Birdies on NTP Holes: Sam Flottmann x 2; A. Wyn-Jones; J Pratomo; K Surjan; R Hamilton.
Wooden Spoon – Bruce Gadd 91 nett
Summer Cup Qualifiers

11 January 2014 Course – Pine/Lake Stableford – ETHEL SMITH MEMORIAL - Round 2 Summer Cup Qualifying
1st – Johan Pratomo – 50pts ETHEL SMITH MEMORIAL WINNER – Johan Pratomo 21 Hcp
2nd – Jason Pedersen – 41pts Unofficial Equal Club Record – 50pts (78 gross 57 nett)
3rd – Alan Rule – 40pts
Others: Jim Carr – 40pts
Tony Summerfeldt – 38pts
Tony Manners – 38pts
John Simonetti – 36pts
Long Drive L4 - A: Jason Pedersen, A Res: Jim Carr, B: Terry Carney, C: Dave Firstenberg
Longest Putt P9 – John Simonetti
NTP – P3: E Lavelle/S Tomson, P7: M Percic/D Wade, P8: T Summerfeldt/J Pratomo,
L3: T Summerfeldt/A Rule, L5: T Manners/J Pratomo, L8: T Summerfeldt/J Pratomo.
Birdies on NTP Holes: Tony Summerfeldt; Tony Manners; Wayne Peppernell.
Wooden Spoon – Tyson LeBrun 25pts

4 January 2014 Course – Pine/Island Stroke – MONTHLY MEDAL - Round 1 Summer Cup Qualifying
Stroke Monthly Medal
1st – Kevin Atkins – 69 nett A grade Gold Medal – Alun Wyn-Jones
2nd – Terry Nind – 70 nett B grade Gold Medal – Kevin Atkins
3rd – Alun Wyn-Jones – 70 nett Silver Medal – Terry Nind
Others: Sharon Gilgallon – 71 nett
John Simonetti – 71 nett
Chris Bradley – 71 nett
Bob Foxwell – 72 nett
Mike Bunyan – 72 nett
Colin Boyle – 72 nett
Eric Lavelle – 72 nett
Mark Winsor – 72 nett
Alan Rule – 72 nett
Best Gross – A: A Wyn-Jones – 75, A Res: J Simonetti – 85, B: M Winsor – 92, C: K Atkins - 94
Long Drive P5 - A: Jason Pedersen, A Res: N/A, B: David Wade, C: Steve Adamson
NTP – P3: N Shah/B Foxwell, P7: K Fairhead/D Wade, P8: N Shah/N/A,
I2: M Percic/K Atkins, I4: M Bunyan/J Lee, I8: M Percic/S Gilgallon.
Birdies: Kevin Fairhead
Wooden Spoon – Bruce Gadd 93 nett