2024 Results

25th May 2024 Final Rd Club Championships Stroke
1st K Williams 84/66
2nd D Lee 80/68
3rd E Davis 82/71 C/B
NTP; Pine 3 S Flottmann AG N/A BG Pine 7 D Lee AG N/A BG Pine 8 S Flottmann AG N/A BG
Island 2 K Foster AG K Williams BG Island 4 K Foster AG J Cain BG Island 8 S Flottmann AG D Firstenberg BG
Long Drive; L Clarke AG L Lawrence AR K Ashworth BG N/A CG Long Putt; T Carney
Birdies; K Williams A Godfrey D Lee Wooden Spoon; S Adamson 107/89
Club Pennants Swan Vale GC Vs CPGC 4/2 B Williams B Mc Murray Winners CPGC Club Champs Results;
Overall Club Champion; L Clarke 234 A Grade Champ; S Flottmann 236 Rup A Godfrey 252
AR Champion D Lee 242 Rup J Simonetti 263 BG Champion K Williams 265 Rup T Bennett 274
CG Champion A Manners 294 Rup D Firstenberg 295

18th May 2024 Stroke 3rd Rd Club Championships
1st D Lee 81/68
2nd D Firstenberg 98/71 C/B
3rd R Shah 89/71
NTP; Pine 3 D Lee AG K Williams BG Pine 7 D Linton V AG R Shah BG Pine 8 S Flottmann AG R Shah BG
Island 2 D LintonV AG B Ramsdale BG Island 4 K Surjan AG K Ashworth BG Island 8 W Varis AG T Bennett BG
Long Drive; S Flottmann AG J Simonetti AR K Williams BG D Firstenberg CG
Long Putt; L Higham V Birdies; S Flottmann L Higham W Varis K Surjan
Wooden Spoon; A Godfrey & P Higham 101/91 Chase The Ace $212 No Winner

11th May 2024 Rd 2 Club Championships
1st M Bunstead 84/68
2nd T Bennett 89/70 C/B
3rd A Manners 92/70
NTP; Island 2 N/A AG T Bennett BG Island 4 S Flottmann AG S Gilgallon BG Island 8 S Flottmann AG J Cain BG
Lake 3 N/A AG K Williams BG Lake 5 A Godfrey AG L Lawrence BG Lake 8 J Burgess AG T Bennett BG
LONG DRIVE; K Foster AG D Lee AR K Williams BG B Ramsdale CG Long Putt S Adamson
BIRDIES; A Mansey M Bunstead J O’ Reilly L Clarke P Higham EAGLE; S Flottmann
Wooden Spoon; D Firstenberg 119/92 Chase the Ace $169 No Winner

4th May 2024 Rd 1 Club Championships Monthly Medal
1st D Lee 81/69 A Grade Gold Kiwi Mug
2nd B Ramsdale 102/70 B Grade Gold C/B
3rd D Firstenberg 95/70
NTP; Pine 3 L Clarke AG M Waite BG Pine 7 J O Reilly AG N/A BG Pine 8 K Surjan AG T Carney BG
Lake 3 P Higham AG N/A BG Lake 5 J Simonetti AG N/A BG Lake 8 S Adamson AG T Bennett BG
Long Drive; S Flottmann AG S Adamson AR N/A BG M Waite CG Long Putt; K Ashworth
Best Gross; L Clarke AG 76 D Lee AR 81 M Winsor BG 89 D Firstenberg CG 95
Birdies; J Simonetti L Clarke Wooden Spoon; M Waite 111/85
Chase The Ace $ 133 No Winner

27th April Stableford Foundation Shield
1st J Cain 37pts
2nd D Lee 34pts C/B
3rd S Flottmann 34pts
NTP; Pine 3 M Bunstead AG K Ashworth BG Pine 7 D Lee AG N/A BG Pine 8 J O’Reilly AG K Ashworth BG
Lake 3 A Godfrey AG B Ramsdale BG Lake 5 J Simonetti AG J Gale BG Lake 8 D Lee AG B Ramsdale BG
Long Drive; J O Reilly AG M Winsor AR T Carney BG E Dooley CG
Long Putt; E Lavelle Birdies; B Mc Murray J Simonetti Wooden Spoon; S Gilgallon 17pts
Chase The Ace $90 No Winner

20th April 2024 Stableford
Anzacs vs Aliens
1st J O’ Reilly 39pts C/B
2nd J Ahern 39pts
3rd T Bennett 38pts
Anzacs Def Aliens 32.66 To 31.9
NTP; Lake 3 E Lavelle AG S Adamson BG Lake 5 J O’Reilly AG S Adamson BG Lake 8 N/A AG K Ashworth BG
Island 2 J O’Reilly AG N/A BG Island 4 J Simonetti AG C Bradley BG Island 8 E Lavelle AG N/A BG
Birdies; E Lavelle, J O’Reilly, S McBean, T Bennett & E Davis
Long Drive; R McGrath AG D Lee AR M Winsor BG B Ramsdale CG Long Putt; E Davis
Wooden Spoon; W Varis 25pts Chase the Ace $541 won by Mr Brad McMurray

13th April Stableford CPGC Masters
1st J Cain 41pts
2nd S Gilgallon 40pts
3rd P Higham 39pts C/B 4th S Adamson 39pts 5th K Williams 38pts
NTP; Lake 3 P Higham AG T Bennett BG Lake 5 A Godfrey AG P Carway BG Lake 8 J O’Reilly AG T Bennett BG
Pine 3 L Clarke AG S Adamson BG Pine 7 E Lavelle AG B Williams BG Pine 8 K Surjan AG N/A BG
Long Drive; Alex Godfrey V AG P Higham AR K Ashworth BG N/A CG
Long Putt ; B Dangerfield Wooden Spoon; T Van Luinen 25pts
Birdies; A Godfrey B Williams K Surjan S Flottmann
Chase The Ace $514 No Winner

6th April 2024 Stroke Monthly Medal Dave Reynolds Memorial Day
1st J Simonetti 83/70 A Grade Gold Kiwi Mug C/B
2nd C Boyle 96/70 B Grade Gold
3rd S Adamson 89/71 Silver Medal
Dave Reynolds Trophy Total Putts;
1st J Simonetti 26 Putts
2nd T Bennett 29Putts C/B
3rd M Winsor 29 Putts
NTP; Lake 3 E Davis AG J Cain BG Lake 5 J O Reilly AG P Carway BG Lake 8 K Williams AG J Ahern BG
Pine 3 J Simonetti AG J Cain BG Pine 7 K Surjan AG N/A BG Pine 8 E Davis AG S Adamson BG
Long Drive; S Flottmann AG N/A AR A Manners BG C Boyle CG Long Putt; E Davis
Birdies; J Simonetti S Adamson A Manners Wooden Spoon; T Carney 100/83
Best Gross; E Davis 82 AG J Simonetti 83 AR S Adamson 89 BG C Boyle 96 CG
Chase The Ace;$439 No Winner

March 30th Par
1st M Bunstead +2
2nd J Simonetti +1 C/B
3rd T Bennett +1
Other Notible Scores; A Godfrey +1 A Manners +1 L Clarke +1
NTP; Pine 3 L Lawrence AG M Winsor BG Pine 7 J OReilly AG N/A BG Pine 8 L Clarke AG N/A BG
Island 2 R Mc Grath AG N/A BG Island 4 P Higham AG N/A BG Island 8 L Clarke AG S Adamson BG
Birdies; A Godfrey L Clarke S Flottmann Long Drive; S Flottmann AG JOReilly AR S Adamson BG
A Manners CG Long Putt; L Clarke Wooden Spoon; T Carney -8
Chase The Ace;$398 No Winner

23rd March Stableford St Georges Day
1st K Surjan 41pts
2nd B Mc Murray 38pts C/B L Clarke 40pts 3rd Card
3rd L Lawrence 38pts
NTP; Island 2 K Surjan AG J Ahern BG Island 4 K Surjan AG N/A BG Island 8 J Simonetti AG C Boyle BG
Pine 3 M Winsor AG T Carney BG Pine 7 B Mc Murray AG S Adamson BG Pine 8 E Lavelle AG J Cain BG
Long Drive; B Mc Murray AG M Winsor AR K Ashworth BG C Boyle CG Long Putt; D Firstenberg
Birdies; S Flottmann D Lee K Surjan X4 W Varis E Lavelle Wooden Spoon; E Santimano 22pts
Chase The Ace $363 No Winner

16th March 2024 Stableford Finals Match Play
1st A Godfrey 38pts C/B
2nd J Cain 38pts
3rd K Ashworth 36pts
NTP; Pine3 S Flottmann AG N/A BG Pine7 L Lawrence AG T Chester BG Pine 8 M Bunstead AG S Adamson BG
Lake 3 N/A AG N/A BG Lake 5 K Surjan AG S Adamson BG Lake 8 A Godfrey AG A Manners BG
Long Drive; K Surjan AG M Bunstead AR J Gale BG S Gilgallon CG Birdies; A Godfrey
Long Putt; P Carway Wooden Spoon; T Carney 21pts
Match Play Results;D Lee Def J Simonetti 2/1 J Gale Def M Bunstead 1up After 2nd Extra Hole
B Ramsdale Def P Carway 1up
Chase The Ace $318 No Winner

9th March Monthly Medal Semi Finals Match Play
1st L Lawrence 84/66 B Grade Gold Kiwi Mug
2nd P Carway 92/70 Silver Medal
3rd M Bunstead A Grade Gold
NTP; Lake 3 L Clarke AG M Bunstead BG Lake 5 J Burgess AG R Shah BG Lake 8 D Lee AG A Manners BG
Island 2 L Clarke AG B Ramsdale BG Island 4 J Simonetti AG B Ramsdale BG Lake 8 E Davis AG J Gale BG
Long Drive;L Clarke AG J Simonetti AR J Gale BG B Ramsdale CG Long Putt; W Varis
Birdies; D Lee T Carney W Varis J Gale B Dangerfield Wooden Spoon; J Burgess 94/84
Best Gross; AG A Godfrey 89 AR J O Reily 97 BG L Lawrence 84 CG P Carway 92
Match Play Results; J Simonetti Def S Flottmann 1UP D Lee Def E Lavelle 1st Extra Hole
J Gale Def S Adamson 3/2 M Bunstead Def T Bennett 1UP B Ramsdale Def J Cain 3/1
Chase The Ace $267 No Winner

2nd March 2024 Match Play Championships Rd 1
Results Match Play; A Grade;J Simonetti Def P Higham 2/1 S Flottmann Def J Burgess 1up
E Lavelle Def W Varis 8/6 D Lee Def A Godfrey 3/2 B Grade; J Gale Def L Lawrence 2/1
S Adamson Def A Mansey 5/4 T Bennett Def K Ashworth 4/3 M Bunstead Def M Winsor 2/1
C Grade; J Cain Def D Firstenberg 4/3 B Ramsdale Def S Gilgallon 3/1 P Carway Def A Manners 2/1
NTP; Lake 3 M Winsor AG B Ramsdale BG Lake5 E Lavelle AG J Cain BG Lake 8 T Bennett AG N/a BG
Pine 3 L Lawrence AG n/a BG Pine 7 N/A AG N/A BG Pine 8 P Higham AG N/A BG
Long Drive; J Burgess AG K Ashworth AR A Mansey BG S Gilgallon CG Long Putt; E Lavelle
Stableford Players; E Santimano 29pts E Davis 28pts K Surjan 28pts R Shah 23pts
Chase The Ace; $226 No Winner

24th February 2024 Stableford Ethel Smith Memorial Trophy
1st B Williams 35pts
2nd J Burgess 34pts
3rd A Godfrey C/B 33pts
NTP; Pine 3 L Clarke AG N/A BG Pine 7 E Davis AG N/A BG Pine 8 L Clarke AG N/A BG
Lake 3 D Lee AG N/A BG Lake 5 S Mac Bean AG N/A BG Lake 8 P Higham AG N/A BG
Long Drive J Carr AG P Higham AR B Dangerfield BG D Firstenberg CG Long Putt J Simonetti
Birdies L Clarke x2 Wooden Spoon A Mansey 21pts Chase The Ace $191 No Winner

17th February 2024 Stableford Don Mc Corkill Country Trophy
1st T Carney 47pts
2nd S Adamson 40pts
3rd T Van Luinen 39pts
NTP; Hole 3 W Varis AG E Dooley BG Hole 5 A Godfrey AG L Lawrence BG Hole 7 D Lee AG K Williams BG
Hole 12 R Mc Grath AG K Ashworth BG Hole 13 S Flottmann AG A Manners BG Hole 17 L Clarke AG T Carney BG
Long Drive; L Clarke AG A Godfrey AR T Van Luinen BG B Williams CG Long Putt; L Clarke
Wooden Spoon; E Dooley 21pts Visitor Lee Clarke 41pts

10th February 2024 Stableford Final Summer Cup
1st K Ashworth 39pts
2nd S Adamson 38pts
3rd T Bennett 36pts
NTP; Island 2 K Surjan AG S Adamson BG Island 4 E Lavelle AG K Williams BG Island 8 K Surjan AG B Williams BG
Pine 3 R Mc Grath AG N/A BG Pine 7 N/A AG N/A BG Pine 8 N/A AG K Williams BG
Long Drive; W Varis AG J Simonetti AR L Lawrence BG A Manners CG Long Putt; B Ramsdale
Wooden Spoon; B Williams 24 PTS Chase The Ace; $156 No Winner

Summer Cup; J Simonetti Def J Burgess 2up

3rd February 2024 Stroke Monthly Medal Semi Finals Summer Cup
1st P Carway 91/67 B Grade Gold Kiwi Mug C/B
2nd E Davis 80/67 A Grade Gold
3rd P Higham 84/67 Silver Medal
A Mansey 89/68
Results Semi Final Summer Cup J Simonetti Def A Godfrey 3/2 J Burgess Def R Mc Grath 2/1
NTP; Island 2 T Van Luinen AG K Ashworth BG Island 4 S Roberts AG K Ashworth BG Island 8 K Surjan AG T Bennett BG
Lake 3 R Mc Grath AG K Ashworth BG Lake 5 D Lee AG T Bennett BG Lake 8 T Van Luinen AG A Mansey BG
Long Drive; J Burgess AG D Lee AR T Carney BG P Carway CG Long Putt; D Firstenberg
Birdies; L Lawrence D Lee S Roberts R Mc Grath Wooden Spoon S Gilgallon 120/88
Best Gross; K Surjan 85 AG E Davis 80 AR P Higham 84 BG P Carway 91 CG
Chase The Ace $ 124 No Winner

27th January 2024 Stableford 1/4 Finals Summer Cup
1st K Ashworth 38pts C/B
2nd B Dangerfield 38pts
3rd S Flottmann 38pts
NTP; Pine 3 J O’Reilly AG M Waite BG Pine 7 J Burgess AG J Ahern BG Pine 8 S Flottmann AG N/A BG
Island 2 A Godfrey AG B Williams BG Island 4 J Burgess AG N/A BG Island 8 E Lavelle AG J Ahern BG
Long Drive; K Surjan AG E Davis AR T Bennett BG M Waite CG Long Putt ; R Mc Grath
Birdies; A Godfrey E Lavelle Wooden Spoon; W Varis 21pts
Summer Cup Results; R Mc Grath Def A Manners 1up; A Godfrey Def B Mc Murray 2up J Burgess Def P Higham 3&2
J Simonetti Def D Lee 6&4 Chase The Ace $87 No Winner

20th January Stableford Final Rd Summer Cup Qualifying Robbie Burns Day
1st R Mc Grath 39Pts
2nd J Simonetti 38Pts
3rd J Ahern 37Pts
NTP; Lake 3 K Surjan AG J Ahern BG Lake 5 K Surjan AG A Mansey BG Lake 8 A Godfrey AG A Mansey BG
Pine 3 K Surjan AG D Firstenberg BG Pine7 R Mc Grath AG K Ashworth BG Pine 8 K Surjan AG L Lawrence BG
Long Drive; W Varis AG P Higham AR L Lawrence BG D Firstenberg CG Long Putt; T Carney
Birdies K Surjan A Mansey Wooden Spoon; B Mc Murray 26Pts
Chase The Ace;$373 TB Winner

13th January 2024 Rd2 Summer Cup

1st B Mc Murray 39Pts
2nd A Godfrey 38pts
3rd A Manners 36pts
NTP; Pine 3 W Varis AG N/A BG Pine 7 M Winsor AG K Ashworth BG Pine 8 D Lee AG N/A BG
Lake 3 A Godfrey AG N/A BG Lake 5 P Higham AG N/A BG Lake 8 T Bennett AG N/A BG
Long Drive; K Surjan AG R Shah AR K Ashworth BG N/A CG Long Putt; K Williams
Birdies; A Godfrey P Higham X2 Wooden Spoon E Dooley 20pts
Chase The Ace; $348 No Winner

6th January 2024 Stroke Monthly Medal Rd 1 Summer Cup
1st J O’Reilly 80/65 A Grade Gold Kiwi Mug
2nd E Lavelle 81/70 C/B Silver Medal
3rd M Bunstead 87/70 C Boyle 101/74 B Grade Gold
NTP; Lake3 J Burgess AG R Shah BG Lake 5 J O’Reilly AG T Carney BG Lake 8 J Bergess AG D Firstenberg BG
Island 2 J O’Reilly AG R Shah HOLE IN ONE BG Island 4 E Lavelle AG N/A BG Island 8 B Mac Murray AG C Boyle BG
Long Drive; B Ramsdale AG J Simonetti AR A Mansey BG B Dangerfield CG Long Putt; C Boyle
Best Gross; R Mc Grath AG 81 J O’Reilly AR 80 M Bunstead BG 87 B Dangerfeild CG 100
Birsies; J Burgess D Firstenberg J O’Reilly x2 E Lavelle A Godfrey
Chase The Ace $313 No Winner